Na stronie Dragonia Magazine pojawił się kolejny numer pisma dystrybuowanego całkowicie darmowo w formacie PDF.

W numerze znajdziemy wiele ciekawych tekstów. Na sam początek opowieść na modny ostatnio temat, czyli pełnych bajerów, ale nieużytecznych 😀 pulpitów 3D. Tym razem opisano eksperymentalny jeszcze Metisse. Tekst interesująco opowiada o jego możliwościach i osoby zainteresowane fajerwerkami, powinny się z nim zapoznać.
Drugi z tematów brzmi jak dla mnie dużo ciekawiej, opowiada bowiem o kaszubskiej odmianie GNU/Linuksa. Co prawda nie jestem Kaszubem, ale już dawno marzyłem o śląskich wersjach programów, więc cieszę się, że tego typu inicjatywy się pojawiają. Zachęcam więc do zapoznania się z tym artykułem, może on zachęci mieszkańców innych krain do podobnych inicjatyw.
Następny temat przeznaczony jest dla tzw. białych kołnierzyków. Tomasz Bednarski kontynuuje temat efektywnego zarządzania informacją. Jest to bardzo wyczerpujący i ciekawy artykuł dla osób z kręgów kierowniczych i zarządczych. Osobiście przeglądnąłem go jedynie pobieżnie, jednak znam wielu czytelników 7 Strażnika mogących zainteresować się tym tematem.
Kolejne strony to powrót do tematyki techniczno-użytkowej i przyjemne zapoznanie ze środowiskiem E17. W dobie wszechobecnej hegemonii KDE i GNOME, warto poznać także mniejszych, choć niekoniecznie gorszych, konkurentów. Artykuł opisuje sposób instalacji środowiska i jego podstawowej konfiguracji.
W piśmie znajdziemy też bardzo potrzebny artykuł o wsadowym przetwarzaniu zdjęć. W Sieci widuję często pytania o to, jak zmienić rozmiar lub inne parametry wszystkich zdjęć z danego katalogu. Tutaj przydają się narzędzia typu convert, którego możliwości w miarę szczegółowo przybliża smoczym czytelnikom Tomek Łuczak.
Kolejnym poruszanym zagadnieniem są efekty graficzne. Kilku autorów przystępnie opisuje w jaki sposób używać programów takich jak GIMP, Pixel i KPovModeler. W szczególności polecam artykuł o KPovModelerze, bo jest on często pomijany i niesłusznie chowa się w cieniu Blendera.
Mój zachwyt wzbudził także opis Chemtoola. W środowisku OpenSource są bowiem tematy dyżurne (GIMP, OOo, Firefox…), a zapomina się o narzędziach specjalizowanych, które mogą przynieść większą popularność Wolnego Oprogramowania poza społecznościami informatycznymi.
Tegomiesięcznia Dragonia oferuje również kilka tematów o komunikacji. Może to i nieco oklepane tematy, jednak wciąż rozwijająca się i zdobywająca popularność telefonia VoIP zainteresuje pewnie niektórych czytelników. Temat Jabber został również potraktowany w sposób ciekawy, bowiem traktuje on o instalacji serwera jabberowego, a to temat pomijany w pismach.
Dla sprzętowców-hardcorowców jak znalazł dwa teksty o mnożnikach procesorów oraz o odzyskiwaniu danych z dysku.
Mniej zaawansowani pingwiniarze mogą również dowiedzieć się co to jest SSH i jak go używać, a także mogą rozerwać się przy Alien Arena 2007.
Wielbiciele niemieckich klimatów zapraszani są natomiast do łodzi podwodnej z czasów II wojny światowej.
Podsumowując: Dragonia bardzo mnie zaciekawiła i wypada korzystnie w stosunku do pism tradycyjnych (papierowych). A jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek jakości do ceny, to ocena wypada jeszcze korzystniej.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: tristan.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →