Twórcy strony showusthecode.com postanowili zareagować na oskarżenia kierowane przez szefa firmy z Redmond, Stevena Ballmera, w stronę wolnego oprogramowania. „Pokaż nam kod!” – rzucają gigantowi rękawicę inicjatorzy akcji.

Zgodnie z przewidywaniami, od czasu podpisania umowy Microsoft-Novell w listopadzie ubiegłego roku, Ballmer wykorzystuje zapis tej umowy o wzajemnej ochronie patentowej klientów obu firm, by, zgodnie z zasadą „wyjątek stanowi regułę”, oskarżać pozostałych twórców i użytkowników Linuksa o bezprawne korzystanie z „własności intelektualnej” giganta – ostatnie takie oskarżenia słyszeliśmy w zeszłym tygodniu. Dzieje się tak wbrew oświadczeniom Novella, że umowa nie oznacza przyznania, że Linux narusza patenty Microsoftu.
W związku z tym autorzy akcji wzywają wszystkie osoby zaangażowane w rozwój dystrybucji GNU/Linuksa, a także wszystkie firmy, które czują się zagrożone ewentualnymi pozwami, by poparły żądanie publicznego wskazania przez Microsoft konkretnego kodu naruszającego patenty firmy w terminie do 1 maja.
Z jednej strony chodzi o ośmieszenie pustych gróźb Ballmera w przypadku, gdy Microsoft nie ujawni konkretnych zarzutów. Z drugiej – jeśli firma wskaże konkretnie, które fragmenty źródeł naruszają jakie jej prawa patentowe, umożliwi to uporanie się z każdym pojedynczym problemem poprzez usunięcie krytycznej części kodu i przepisanie jej tak, by nie naruszała patentu.
Albo więc Microsoft nie odpowie na wyzwanie i straci wiarygodność, albo odpowie, wchodząc w bagno wciąż odbijanych, coraz to nowych pojedynczych oskarżeń. Tak czy tak, FUD z Redmond straciłby na sile rażenia – należy się wobec tego spodziewać, że gigant będzie próbował „odpowiedzieć, nie odpowiadając”, zamiast konkretów przedstawiając na przykład wyłącznie zbiorcze statystyki. Żądanie musi być więc jasne i czytelne dla wszystkich: Microsoft, pokażcie wreszcie ten kod!
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →