FairPlay, Technologia DRM używana przez Apple, ograniczająca możliwości odsłuchiwania muzyki kupionej w sklepie internetowym iTunes, narusza prawa konsumentów i jest nielegalna – uznał norweski Rzecznik Praw Konsumentów (Consumer Ombudsman). Firma dostała czas do 1 października na dostosowanie się do przepisów norweskiego prawa, w przeciwnym razie sprawa znajdzie się w sądzie.

Kilka dni temu wspominaliśmy o organizacjach konsumenckich we Francji i w Niemczech, które dołączyły do sprzeciwu wobec praktyk Apple. Obecną pozycję Norwegii poparły już Szwecja i Finlandia.
W świetle norweskiego prawa każda technologia DRM musi zapewniać konsumentowi zrównoważone i uczciwe prawa użytku. Rzecznik uznał, że Apple, ograniczając możliwości słuchania muzyki kupionej w iTunes Store, takich praw nie zapewnia, i przedstawił, jak pisze serwis out-law.com, trzy możliwe sposoby na dostosowanie się przez firmę do obowiązującego prawa: udzielenie licencji na FairPlay każdemu chętnemu producentowi odtwarzaczy, współtworzenie otwartego standardu zabezpieczeń, lub wreszcie całkowitą rezygnację z technologii DRM.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →