Wiele szumu słyszy się w mediach ostatnio na temat Apple iPhone. Wygląda trendy, ma sporo ciekawych opcji. Autor blogu starryhope zestawił tylko część funkcjonalności. Rzućmy okiem jak się prezentują pozostałe w zestawieniu z tabletem Nokia N800…

Aktualizacja: Dzięki entuzjastycznej współpracy, porównanie przestało być juz tylko autorstwa Jima Mendenhall, ale stało się też udziałem czytelników serwisu… Włożyłem trochę czasu w wygooglałem bardziej szczegółowe informacje…

Powód 1: Cena
Nokia N800: $399
Apple iPhone: $499 lub $599 (wraz z dwuletnim serwisem Cingular service contract)

Powód 2: Open Source
Nokia N800 jest urządzeniem opartym na Linuksie (zmodyfikowany Debian), dla którego Nokia stworzyła dedykowaną platformę programistyczną.
Produkt Apple będzie oparty na zmodyfikowanej wersji systemu Mac OS X. Brak informacji czy ta wersja będzie miała otwarte jądro jak Darwin.

Powód 3: Oprogramowanie firm trzecich
Nokia mocno zachęca producentów oprogramowania do tworzenia aplikacji na tą platformę. Dzięki wykorzystanemu systemowi jest sporo aplikacji całkowicie darmowych.
Jak na razie Apple zapowiada, że nie będzie można instalować aplikacji innych dostawców. Apple chce kontrolować wszystko.

Powód 4: Dostęp bezprzewodowy
Wi-Fi (802.11 b/g) + Bluetooth 2.0, Nokia N800 pozwala na korzystanie z usług dowolnego dostawcy internetu poprzez wbudowany moduł WiFi.
Wi-Fi (802.11 b/g) + EDGE + GPRS + Bluetooth 2.0. Żeby uzyskać z iPhone dostęp do internetu, trzeba obowiązkowo podpisać na 2 lata umowę z operatorem Cingular.

Powód 5: Nośniki danych
Nokia N800 posiada dwa sloty na karty pamięci obsługujące SD, miniSD, microSD, MMC i RS-MMC.
iPhone nie posiada żadnego. Jest to prawdopodobnie świadome działanie mające na celu wypuszczenie za „chwilę” kolejnych droższych modeli z większą ilością pamięci (vide rodzina iPod).

Powód 6: Obsługa audio i wideo
Nokia N800 następujące formaty audio: AAC (MPEG-4 Audio), AMR, MP2, MP3, RA (Real Audio), WAV, WMA; obraz: BMP, GIF, ICO, JPEG, PNG, TIFF, SVG-tiny; oraz wideo: 3GP, AVI, H.263, MPEG-1, MPEG-4, RV (Real Video), and Flash Video (YouTube!).
Jeśli preferujesz muzykę z obsługą DRM możesz skorzystać z serwisu muzycznego Real’s Rhapsody. Można też odtwarzać strumienie audio i wideo.
iPhone (podobnie jak iPod) odtwarza tylko formaty audio i wideo firmy Apple lub MP3 i MPEG pobrane z serwisu iTunes. Audio: AAC (MPEG-4 Audio), MS ADPCM; obraz: TGA, TIFF, JPEG, JPEG 2000, PNG, ; wideo: H.261, H.263, H.264, MPEG-4, Motion JPEG. Nie ma możliwości odtwarzania strumienia audio i wideo.

Powód 7: Telefonia komórkowa
N800 należy do klasy urządzeń tzw. tabletów interentowych. Nie jest telefonem komórkowym i to świadome założenia producentów.
Apple chce aby iPhone było urządzeniam uniwersalnym. Czas pokaże jak się sprawdzi w roli telefonu. Żeby korzystać z iPhone jako terminala GSM, trzeba obowiązkowo podpisać na 2 lata umowę z operatorem Cingular.

Powód 8: Telefonia VoIP
Nokia N800 może być używana do połączeń VoIP przez Gizmo i GoogleTalk. Obsługa Skype jest już „w drodze”.
Aby wykorzystać iPhone w tej roli musimy wykupić usługę w Cingular zasilając w ten sposób dodatkowo portfel Apple.

Powód 9: Wideokonferencje
N800 ma wbudowaną kamerę, która umożliwia prowadzenie wideokonferencji.
iPhone posiada kamerę, ale nie posiada możliwości prowadzenia wideokonferencji.

Powód 10: Bateria
Tryb czuwania: do 10 dni, Tryb pracy: do 3 godzin.
Tryb czuwania: brak danych, Tryb pracy: do 5 godzin, Tryb audio: do 16 godzin pracy

Powód 11: Wymiary
Waga: 206 gram, Wysokość: 75 mm, Długość: 145 mm, Grubość: 12.7 mm
Waga: 135 gram, Wysokość: 61 mm, Długość: 115 mm, Grubość: 11.6 mm

Powód 12: Ekran
Ekran dotykowy, 4.1 cala, 800×480, 65,536 kolorów
Ekran dotykowy, 3.5 cala, 320×480, prawdopodobnie 65,536 kolorów

Powód 13: Aparat cyfrowy
Nokia N800: brak
Apple iPhone: 2 Mpix

Powód 14: Interfejsy
Nokia N800: USB 2.0
Apple iPhone: Brak. Aby wgrać tapetę, dzwonek, etc… musimy skorzystać z usługi iTunes, nie wspomijając o braku możliwości wykorzystania go jako zewnętrznego nośnika danych.

…bez powodu: Prezentacja
Nokia N800: Nokia jako multimedialny tablet internetowy
Apple iPhone: O tym dlaczego Apple iPhone jest tym na co wszyscy czekają, o zacieśnianiu współpracy z Cingular, AT&T i Google oraz innych tematach… opowiada sam Steve Jobs
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →