INFORMACJA PRASOWA
Warszawa, styczeń 2007 r.

Polski GNOME dla użytkowników Linuksa

Opracowana przez Aviary.pl na zlecenie firmy Novell najnowsza polska wersja linuksowego środowiska graficznego GNOME jest już publicznie dostępna

Warszawa, 11 stycznia, 2007 r. – Na zlecenie firmy Novell Polska zespół Aviary.pl przygotował polskojęzyczny interfejs linuksowego środowiska graficznego GNOME, które jest m.in. istotnym elementem systemu operacyjnego Linux w dystrybucjach Novell SUSE Linux Enterprise 10 dla biznesu i openSUSE dla użytkowników domowych. Polonizacji został poddany GNOME w najnowszej wersji 2.16 i jednocześnie zostały poprawione i uzupełnione wcześniejsze tłumaczenia dla wersji 2.12 i 2.14. Koordynacją tłumaczeń, uzupełnień oraz weryfikacją zajął się połączony zespół Aviary.pl oraz społeczność skupiona w Polsce wokół projektu GNOME.

Jako produkt open source rozwijany na licencji GPL, GNOME w wersji polskiej został oddany społeczności i jest dostępny w centralnym repozytorium www.gnome.org oraz jako element systemów operacyjnych openSUSE 10 i Novell SUSE Linux Enterprise 10. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie polonizacji GNOME mogą do niego dołączyć kontaktując się z zespołem Aviary.pl wysyłając pocztę elektroniczną na adres rekrutacja@aviary.pl.

Przy okazji prac nad GNOME programiści i tłumacze Aviary.pl stworzyli projekt ujednoliconego słownika referencyjnego, zawierającego zweryfikowane, wzorcowe tłumaczenia ważnych terminów i pojęć występujących w produktach open source. Słownik ten oparto na terminologii zastosowanej już w tłumaczeniach produktów Mozilli i SUSE Linux, jest stale rozwijany i będzie stosowany we wszystkich następnych projektach Aviary.pl.

„Nasz zespół legitymuje się doświadczeniem zdobytym podczas lokalizacji produktów Mozilli z bardzo popularną w Polsce przeglądarką Firefox (28 proc. rynku) włącznie, oraz systemów z rodziny SUSE Linux”, powiedział Stanisław Małolepszy z Aviary.pl. „Spolszczenie nowych wersji środowiska GNOME, obejmujące tłumaczenie ponad 6 tys. komunikatów, zostało dokonane zaledwie w trzy tygodnie dzięki pomocy społeczności i aktywnym udziale osób zaangażowanych w projekt polskiego środowiska GNOME.”

„Jestem bardo zadowolony, że realizacji projektu lokalizacji GNOME podjęła się grupa mająca doświadczenie z polonizacją Firefoksa i rodziny produktów SUSE Linux. Dodatkowo projekt ten okazał się skutecznym czynnikiem integrującym społeczność Linuksa. W efekcie jest to gwarancją wysokiej jakości i terminologicznej spójności w innych projektach lokalizacji produktów open source” , uważa Jarosław Kowalski, dyrektor firmy Novell Polska.

Więcej informacji znajduje się na stronach projektu GNOME (www.gnome.org), Aviary.pl (www.aviary.pl) oraz firmy Novell (www.novell.com/suse).

###

Informacje o Aviary.pl
Zespół Aviary.pl to grupa programistów i tłumaczy, zajmujących się kompleksową lokalizacją oprogramowania, która swą działalność formalnie rozpoczęła w marcu 2004 r. Aviary.pl pracuje nad lokalizacjami komercyjnymi oraz non-profit, a także zapewnia wsparcie jakościowe i techniczne zewnętrznym lokalizacjom produktów rozwijanych w modelu open source, takich jak Firefox, Thunderbird, Gnome, Mozilla Developer Center, Bugzilla, Sunbird, Minimo, openSUSE. Od września 2004 roku Aviary.pl jest oficjalnym zespołem lokalizacyjnym afiliowanym przy Mozilla Foundation.
Więcej informacji: http://www.aviary.pl

###

Informacje o firmie Novell
Novell, Inc. jest producentem oprogramowania tworzącego infrastrukturę Przedsiębiorstwa Otwartego. Firma jest czołowym dostawcą środowisk operacyjnych open source opartych na systemie Linux oraz najwyższej klasy narzędzi do zarządzania i bezpieczeństwa, przystosowanych do pracy w mieszanych środowiskach systemowo-sprzętowych. Novell pomaga klientom w koncentrowaniu się na rozwoju biznesu udzielając daleko idącej pomocy w zakresie zarządzania, upraszczania, integrowania i zabezpieczania środowiska informacyjnego przy jednoczesnym obniżaniu poziomu ryzyka i kosztów jego posiadania.
Więcej informacji: http://www.novell.com, http://www.novell.pl.

###

Novell i SUSE są zastrzeżonymi znakami towarowymi. Software for Open Enterprise jest znakiem towarowym firmy Novell Inc. w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Linux jest zastrzeżonym znakiem towarowym Linusa Torvaldsa. Pozostałe znaki towarowe innych firm są własnością odpowiednich podmiotów.

###

Kontakt:

Rafał Kruschewski
Novell Polska
tel. +48 22 537 5000
e-mail: rkruschewski@novell.pl

Andrzej Horodeński
CompLex PR
tel./fax +48 22 614 11 66
e-mail: a.horodenski@complexpr.pl
Archiwalny news dodany przez użytkownika: CompLex.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →