Akcja zbierania pieniędzy na rozwój wolnego sterownika do kart graficznych NVIDIA o nazwie nouveau, odniosła skutek. Akcję zapoczątkował David Nielsen ogłoszeniem, że przeznaczy co najmniej 10 dolarów na rozwój sterownika, jeśli to samo zrobi co najmniej 1000 innych osób. Dotąd, choć do końca zapisów został jeszcze prawie miesiąc, pod deklaracją podpisały się już 1253 osoby.

Istnieje co prawda wolny sterownik dla kart NVIDIA, ale jest on niestety wolny również w tym drugim znaczeniu. Producent dostarcza z kolei swój linuksowy sterownik, ale jest on zamknięty. W efekcie, jak twierdzi na swoim blogu David Nielsen, sondaż przeprowadzony wśród użytkowników GNOME wykazał, że około połowa z nich używa kart NVIDIA z zamkniętymi sterownikami. Co ciekawe, drugie miejsce w tej klasyfikacji zajęli użytkownicy kart ATI, używający wolnego sterownika z X.org.
Nie brak przy tej okazji komentarzy, że cała sprawa nie jest warta zachodu, skoro producent dostarcza nieźle działający sterownik, nieważne, że niewolny. Sprawa sprowadza się tu do wciąż powracającego pytania, co jest zasadniczym celem – oprogramowanie sprawne, czy wolne (free).
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →