Przed chwilą została wydana kolejna stabilna wersja „Battle for Wesnoth” – wolnej (GPL), turowej gry strategicznej w klimacie fantasy z elementami RPG. Wersja 1.2 jest efektem ponad roku pracy całego zespołu, więc lista wprowadzonych zmian jest naprawdę imponująca, a skok jakościowy w porównaniu do 1.0 – bardzo widoczny.

Zrzut ekranu
„Bitwa o Wesnoth” jest jedną z najpopularniejszych gier wywodzących się z nurtu wolnego oprogramowania. W ciągu ubiegłego roku, z samego tylko SourceForge’a pobranych zostało ponad sześćset tysięcy kopii gry, a liczba miesięcznych ściągnięć przekroczyła sześćdziesiąt tysięcy. Należy przy tym zauważyć, że statystyki te uwzględniają wyłącznie źródła oraz binarki na systemy Windows i Mac OS X. Ile kopii zostało pobranych innymi kanałami dystrybucji (w tym wersji na Linuksa) – trudno ocenić.
Popularność Wesnoth raczej nie powinna budzić zdziwienia. Gra oferuje dopracowaną oprawę audio-wizualną, szereg kampanii do gry jednoosobowej i bardzo grywalny tryb multiplayer, a dzięki łatwej rozszerzalności w oparciu o język WML (Wesnoth Markup Language), stworzone przez użytkowników dodatki mogą zapewnić kolejne długie godziny zabawy. Ponadto, grą można cieszyć się w wielu językach – 10 przekładów jest kompletnych (w tym, powiedzmy, polski), a w różnym stadium zaawansowania kolejnych 26. Rozgrywka osadzona jest w klasycznym świecie fantasy, w którym walki toczą nie tylko ludzie, ale też różne baśniowe ludy i potwory, jak choćby krasnoludy, elfy czy smoki – jest to zatem prawdziwy rarytas dla fanów tej konwencji.
Zrzut ekranu
Wesnoth na tle wielu inny gier fantasy wyróżnia się przede wszystkim prostotą zasad. Jest to jeden z głównych celów projektowych gry (oprócz ogólnie przyjętego podejścia KISS), dzięki czemu nowy gracz nie zostaje przytłoczony liczbą koniecznych do zapamiętania zależności i może od razu zacząć cieszyć się grą na odpowiednio dobranym poziomie trudności. Dostępny w każdym momencie gry system pomocy pomaga w rozwiązywaniu ewentualnych wątpliwości.
Wydanie wersji 1.2 to rzecz jasna nie koniec rozwoju gry – aktualna wersja rozwojowa z kilkoma bliskimi ukończenia gałęziami daje przedsmak tego, co czeka graczy w przyszłości. Zmian idzie wiele, w tym adresująca problemy wydajnościowe migracja z wyświetlania grafiki w oparciu o bibliotekę SDL na dużo szybszy (w większości przypadków) OpenGL.
Zachęcam wszystkich do zainteresowania się grą, a aktywistów do pomocy w jej dalszym rozwoju. 🙂


Archiwalny news dodany przez użytkownika: grzywacz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →