Wczoraj, kilka minut przed północą, został oficjalnie wydany Firefox 2.0. Przeglądarka jest dostępna dla trzech platform w 37 językach, co można uznać za niemały sukces jak na projekt open source, szczególnie w porównaniu do nowej wersji Internet Explorera, która z zeszłą środę ukazała się jedynie po angielsku i jedynie dla Windows XP SP2.

Zrzut ekranu: ulepszone przeglądanie w kartach.

Jako zespół lokalizacyjny, jesteśmy wyjątkowo dumni z drogi, którą Firefox pokonał do tej pory, oraz ze ścieżki, którą – mam nadzieję – wytyczy wprowadzając kolejne ulepszenia i nowe funkcje.
Toteż, przyjrzyjmy się tymże.

Ulepszone przeglądanie w kartach

Zrzut ekranu: ulepszone przeglądanie w kartach.

Przeglądanie w kartach stało się nieodłączną funkcją nowoczesnych przeglądarek internetowych. Firefox 2.0 wprowadza kilka usprawnień, które korzystanie z kart czynią łatwiejszym, bardziej wygodnym i szybszym.
Przede wszystkim każda karta ma teraz swój własny przycisk służący do jej zamknięcia. Dostępna jest też historia zamykania kart, tak więc bez obaw, jeśli niechcący zdarzy Wam się zamknąć kartę, zamiast przełączyć do innej. Ponadto, w przypadku, gdy w jednym oknie otwartych jest wiele kart, Firefox nie stara się już za wszelka cenę zmieścić ich wszystkich na pasku kart – w stosownym momencie pojawią się z lewej lub z prawej strony paska kart przyciski, służące do jego przewijania. Zawsze można też użyć listy otwartych kart (przycisk na prawym końcu paska kart), by przejrzeć tytuły wszystkich otwartych w danym oknie stron i wybrać tę poszukiwaną.
Kolejnym ulepszeniem w wersji 2.0, również znanym z rozszerzeń, jest mechanizm przywracania sesji, który zapamiętuje nie tylko otwarte strony, ale także nie wysłane jeszcze dane wpisane w formularzach i zadania pobierania plików.

Więcej dynamicznych treści

Zrzut ekranu: ulepszona obsługa kanałów informacyjnych.
Zrzut ekranu: przykład mikropodsumowania.

Od wersji 2.0, Firefox, obok wbudowanego mechanizmu dynamicznych zakładek, pozwalających przeglądać kanały informacyjne (RSS, Atom) w postaci zkładek, obługuje także zewnętrzne czytniki wiadomości oraz sieciowe usługi tego typu. W polskiej wersji są to: Startowy.com, Bloglines, My Yahoo, Google Reader oraz Netvibes.
Dodana została także obsługa tzw. mikropodsumowań, nazwanych w Firefoksie „dynamicznymi tytułami”, czyli regularnie uaktualnianych zestawień najważniejszych informacji na stronie internetowej. Jeśli strona udostępnia mikropodsumowania, można dodać ją do zakładek i zamiast tytułu zakładki wybrać z rozwijanej listy żądane mikropodsumowanie. W raz ze zmianami treści na stronie, zmieniać się będzie także tytuł tak dodanej zakładki, dzięki czemu na przykład śledzenie ceny na aukcji może ograniczać sie do krótkich spojrzeń na pasek zakładek.

Sprawdzanie pisowni

Zrzut ekranu: sprawdzanie pisowni w akcji.

Dzięki dołączanemu do Firefoksa 2 polskiemu słownikowi pisowni, możliwe jest sprawdzanie na bieżąco w trakcie pisania poprawności ortograficznej tekstów wprowadzanych w formularzach.

Łatwiejsze wyszukiwanie

Zrzut ekranu: podpowiedzi przy wyszukiwaniu.

Do nowej wersji Firefoksa wprowadzono także kilka usprawnień dotyczących wtyczek wyszukiwarek. O ile tylko wyszukiwarka obsługuje mechanizm podpowiedzi (ang. suggestions), Firefox wyświetli ich listę zaraz po tym, jak użytkownik zacznie wprowadzać w pasku wyszukiwania swoje zapytanie. Spośród domyślnych w polskim Firefoksie wyszukiwarek funkcja ta działa z wyszukiwarką Google.
Uproszczony został także proces dodawania nowych wtyczek wyszukiwarek. Jeśli przeglądana strona oferuje swoją własną wtyczkę (obsługiwany jest format OpenSearch), przycisk wyboru wyszukiwarki na pasku wyszukiwania podświetli się. Po rozwinięciu listy dostępnych wyszukiwarek wystarczy wybrać opcję „Dodaj [nazwa znalezionej wyszukiwarki]”, by zainstalować wtyczkę wyszukiwarki i ustawić ją jako aktywną.

Bezpieczeństwo

Zrzut ekranu: ochrona przed phishingiem.

We współpracy z Google, który udostępnia dla swojego Google Toolbar narzędzie znane pod nazwą Google Safe Browsing, powstał mechanizm ochrony przed stronami mogącymi próbować wyłudzić od użytkowników poufne informacje (mowa o tzw. phishingu). Mechanizm ten działa w oparciu o listę znanych stron, które są wykorzystywane przez oszustów.

Nowy wygląd

Firefox doczekał się w wersji 2.0 nowego motywu oraz kilku usprawnień na polu użyteczności interfejsu. Szczegóły na zrzutach ekranu :-).

Dla programistów

Firefox 2 obsługuje JavaScript 1.7, który wprowadza wiele nowości takich jak let, destructuring assignment, generatory i iteratory, oraz ułatwienia składni dla tablic.
Poprawiona została także obsługa SVG (Scalable Vector Graphics) – dodano obsługę elementu oraz wsparcie dla niektórych atrybutów, które wcześniej nie były obsługiwane.
Nowy Firefox wspiera także technologię Microsoft Active Accessibility, standardowe API dostępności w Microsoft Windows. Dzięki temu Firefox bez problemów współpracuje z czytnikami ekranu takimi jak Window-Eyes firmy GW Micro i JAWS firmy Freedom Scientific.
Więcej szczegółowych informacji dostępnych na stronach:

Archiwalny news dodany przez użytkownika: Stanisław Małolepszy, Aviary.pl.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →