Światowa społeczność użytkowników Linuksa zwraca się z prośbą do firmy Nvidia o wypuszczenie, najszybciej jak tylko jest to możliwe, w pełni funkcjonalnych otwartych wersji (na licencji BSD) binarnych sterowników do swoich urządzeń.
Oferowane rozwiązania Nvidii są jedynie, w przypadku Linuksa, drugorzędnymi rozwiązaniami i są nie wystarczające. Odpowiedź programistów Nvidii na te problemy jest niesatysfakcjonująca. Twierdzą, że nie mogą wypuścić źródeł sterowników ponieważ znajdują się w nich inne licencjonowane kody. Skoro jednak firma ta ma prawa autorskie do swoich sterowników i jest bardzo dochodowa, na pewno mogłaby zatrudnić nowych programistów do przepisania części kodu. Dlatego więc składamy prośbę o wypuszczenie sterowników na otwartej licencji tak szybko, jak jest to możliwe.

Dotychczasowe rozwiązania programistyczne w sterownikach rozwiązują sporo problemów jednak w dalszym ciągu sprawiają wiele innych:
1. Powodują zawieszenie klienta X-ów, a czasami nawet całego systemu wtedy kiedy sterowniki nie są załadowane. A więc aby użytkownik Linuksa mógł korzystać z gier 3-D, często musi dokonywać uaktualnień, co automatycznie czyni system Windows na tle Linuksa bardzo stabilnym.
2. Zatruwają system swoimi nieotwartymi modułami do jądra oraz bibliotekami, co powoduje ograniczenie skorzystania z pomocy dostawcy lub często programistów jądra, którzy odmawiają debugowania tak zmodyfikowanego jądra (i słusznie).
3. Kiedy uaktualni się jądro systemu należy przekompilować cały sterownik, co tylko komplikuje i utrudnia funkcjonowanie systemu.
4. Często proces rekompilacji sterowników na nowym jądrze wymaga poprawek (patchy), bez których system mógłby się zawieszać lub sam sterownik nie mógł się nawet skompilować.
5. Ograniczają wykorzystanie kart jedynie do wąskiego grona architektur, np. użytkownik Linuksa na PowerPC nie ma możliwości wykorzystania akceleracji 3-D.
6. Ujawniają się kolejne problemy techniczne.
7. Programiści pracujący przy zamkniętych sterownikach są praktycznie nieosiągalni, a często nie ma nawet żadnej możliwości kontaktu.
Open-Source Nvidia Drivers Sign the Petition (Podpisz się pod petycją, wymagane są jedynie imię i nazwiko oraz adres e-mailowy)
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Sebastian Furdal.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →