Witaj! Może i obecny odcinek DWN będzie monotonny, lecz zawiera istotne wątki dla społeczności Debiana. Zauważ, że ten odcinek został wydany tuż przed oryginałem! 😉

Witaj w trzydziestym dziewiątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Jeroen van Wolffelaar zawiadomił, że impreza rozgniatania robactwa (BSP) odbędzie się w dniach 29 wrzesień – 1 październik w Utrecht (Holandia). Manoj Srivastava ogłosił że uchwała generalna dotycząca zarządzania finansami została zaakceptowana. Ponieważ Debian zaczyna eksperymentować z funduszami, autor DWN [Martin Schulze – przyp. tłum.] zaczyna eksperyment związany z poświęcaniem mniejszej ilości czasu dla Debiana. Proszę zrozumieć, że z tego powodu może nie być więcej odcinków DWN w obecnej formie, bądź będą wydawane w większych odstępach czasu.
Dystrybucja DVD CSS z serwera ftp.skolelinux.org? Petter Reinholdtsen zastanawiał się, czy biblioteka libdvdcss2 mogłaby być udostępniona z serwera ftp.skolelinux.org, ponieważ tutaj nie sięga Norweska ustawa DMCA. Holger Levsen sprawdził, że użytkownicy spoza Norwegii mogą mieć w takim przypadku problemy prawne, dlatego spytał o poradę w tej kwestii. Alexander Schmehl wskazał Gregoryego Pomerantza, który jest radcą prawnym w SPI.
Nadmiar pracy przy uchwałach generalnych. Manoj Srivastava zawiadomił, że z powodu powstania rozbieżności podczas pracy, pewna grupa 6. deweloperów Debiana odłożyła na bliżej nieokreśloną przyszłość uchwałę generalną, poprzez zawieszenie nowelizacji. Z uwagi na pojawiające się w przeszłości zarzuty, deweloperzy zdecydowali się na takie wstrzymanie prac, gdyż może to być postrzegane jako nadużywanie pracy sekretariatu. Jednocześnie spytali ludzi z projektu jak zamierzają obsługiwać nadmiar pracy.
Miasto Monachium przechodzi na Debian. Miasto Monachium ogłosiło (tylko wersja niemiecka), że rozpoczęło migrację stacji roboczych na platformę systemową bazującą na Debianie. Jeden z projektów migracji nazwany LiMux przewiduje, że ok. 14000 komputerów zostanie uruchomionych na dystrybucji bazującej na sarge w której wiele popularnych produktów i narzędzi jak KDE, OpenOffice.org i inne, zostały zamienione na nowsze wersje.
Debian eksperymentuje z funduszami. Howard Dahdah doniósł, że Debian wprowadza eksperyment związany z finansowaniem opiekunów wydania, jeżeli etch zostanie wydany w terminie, jak to wcześniej zostało ogłoszone. Pomimo iż, technicznie nie projekt Debian ma zbierać fundusze, w ten sposób opinia publiczna to odebrała. Kilku deweloperów jest niezadowolonych z powodu projektu Dunc Tank oraz wyraziło swoje obawy zanim pomysł projektu został opublikowany.
Odwołanie lidera projektu? Denis Barbier zaproponował, aby w uchwale generalnej odwołać lidera projektu, w odpowiedzi na to, czy lider projektu Debian związany także z projektem Dunc-Tank wprowadza zamieszanie, czy też nie. Artykuł w Computerworld donosi, że Debian eksperymentuje, podczas gdy Dunc-Tank już nie pracuje oficjalnie na rzecz Debiana. Jest on w tej chwili trudno uchwytny.
Reguły stosowane w uchwałach generalnych. Manoj Srivastava ogłosił zestaw procedur decyzyjnych dotyczących propozycji oraz sponsoring u uchwał generalnych, w odpowiedzi na zbyt dużą ilość takich uchwał, poprawek i nowelizacji. Wszystkie propozycje muszą mieć jasno nakreślone granice. Ponadto wszystkie emaile dotyczące tych spraw muszą być podpisane kluczem, który daje się zweryfikować z użyciem kluczy z pakietu Debian keyrings.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 1181: gzip ? Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 1182: gnutls11 ? RSA signature forgery cryptographic weakness.
 • DSA 1183: Linux 2.4.27 ? Kilka słabych punktów.
 • DSA 1184: Linux 2.6.8 ? Kilka słabych punktów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • astronomical-almanac ? Astronomical almanac – calculate planet and star positions.
 • broffice.org ? BrOffice.org office suite (version 2.0).
 • dcl ? GNU Enterprise – Double Choco Latte.
 • diakonos ? Customisable, usable console-based text editor.
 • gnash ? Free Flash movie player.
 • ipset ? Administration tool and iptables modules for kernel IP sets.
 • keyjnote ? PDF presentation tool with eye candies.
 • klash ? Free Flash movie player.
 • psi3 ? Quantum Chemical Program Suite.
 • qwik ? Group communication system with Wiki and ML.
 • strongswan ? IPSec utilities for strongSwan.
 • update-inetd ? Update tool for inetd.conf.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 7 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 306 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:. Aby dowiedzieć się, które pakiety zainstalowane w Twoim systemie mają status osieroconych skorzystaj z programu wnpp-alert z pakietu devscripts

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Lech Karol Pawłaszek, Grzegorz 'znik’ Szyszło.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ike.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →