Systemy Digital Restrictions Management są przez jednych traktowane jako alternatywa dla innych, równie nietrafionych rozwiązań, przez innych jako narzędzie do przywiązania klienta do producenta, przez nas – jako zagrożenie dla rozwoju kultury oraz oprogramowania otwartego/wolnego. Najczęstszym argumentem zwolenników wprowadzenia DRM jest umożliwienie sprawowania kontroli nad treścią sprzedaną przez sieć. Tymczasem okazuje się, że są lepsze sposoby kontrolowania użytkowników – i to bez nakładania na nich niepotrzebnych ograniczeń. A rozwiązanie było znane od lat…

Znaki wodne (watermarks) to umieszczone w utworze – może nim być grafika, może być dźwięk – unikalne dane, dzięki którym możliwe jest jednoznaczne zidentyfikowanie pochodzenia danej kopii. Stosuje się je m.in. do niewidocznego dla oka podpisywania zdjęć umieszczanych w internecie – takie grafiki nawet po wydrukowaniu i ponownym zeskanowaniu mogą zostać jednoznacznie zidentyfikowane.
Twórcy niemieckiego sklepu z muzyką Akuma.de postanowili wykorzystać podobną technologię do znakowania sprzedawanych przez siebie utworów muzycznych. Dzięki niezauważalnemu dla ucha znakowaniu, możliwe będzie wykrycie osoby która zakupiła daną piosenkę, a następnie dopuściła do jej nielicencjonowanego umieszczenia w sieci. Przy okazji nie utrudni to stworzenia kopii zapasowej kolekcji muzyki ani jednoczesnego trzymania jej na komputerze oraz przenośnym odtwarzaczu mp3.
Los kolejnych zabezpieczeń DRM, które były łamane równie szybko, jak je wprowadzano na rynek pokazuje, że nie tędy droga. Czy watermarking okaże się lepszym rozwiązaniem? Na pewno mniej przeszkadzającym odbiorcy.
ps: Nasz List Otwarty przeciwko DRM podpisało już ponad 25 tysięcy osób. Na razie ministerstwo kultury wycofało się z pomysłu delegalizacji pisania własnych odtwarzaczy treści ograniczonej cyfrowo. Pozostaje pytanie, co z tym fantem zrobią posłowie z Komisji Kultury. Dowiemy się pewnie już wkrótce…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →