Witaj czytelniku DWNa – tygodnika wiadomości ze świata Debiana. Zespół zapalonych tłumaczy zaprasza do lektury!

Witaj w trzydziestym szóstym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem.
Alexander Sack poprosił użytkowników, aby przetestowali nadchodzące aktualizacje bezpieczeństwa dla Mozilli, dla wydania sarge. Ben Hutchings udostępnił upload z finalnymi wersjami nagrań filmowych z sesji DebConf. Trzy dokumentalne filmy zrealizowane przez Biella Colemana zostaną udostępnione później.
Reklama wydania Etch. Gustavo Franco zasugerował aby poprosić o dotacje w celu rozreklamowania najbliższego wydania. Joey Schulze zadał kilka pytań, jak uzyskać bardziej klarowny obraz sytuacji. Celem jest publikacja reklamy w dużych dziennikach i czasopismach, aby uzyskać frekwencję zbliżoną do ostatniej kampanii reklamowej Firefoxa.
Teraz grupa Tcl/Tk. Chris Waters zawiadomił, o utworzeniu grupy Tcl/Tk w celu współutrzymania Tcl/Tk oraz wybranych dodatków. Aby to zrealizować, został stworzony projekt na serwerze Alioth oraz utworzona lista dyskusyjna aby dyskutować o Debianowej infrastrukturze i polityce dotyczącej Tcl/Tk.
Automatyczne budowanie pakietów. Matej Cepl zasugerował usunięcie wszystkich pakietów binarnych zbudowanych przez deweloperów, i przekompilowanie ich przez demona budującego tak, by potencjalne błędy spowodowane niesprawnym środowiskiem zostały wyeliminowane. Sven Luther wyjaśnił, że takie podejście zostało porzucone, bo niektóre przesyłane pakiety nie kompilowały się nawet na maszynach deweloperów.
Impreza rozdeptywania pluskiew w Szwajcarii. Martin Krafft zapowiedział jednodniową imprezę rozdeptywania pluskiew w Zurichu w Szwajcarii w sobotę, 9-ego września, sponsorowaną przez /ch/open, Google, oraz Laboratorium Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie w Zurichu. Następna impreza rozdeptywania pluskiew odbędzie się w tym samym miejscu, w dniach od 6-ego do 8-ego października.
Pozwolenie cytowania. Sebastian Wangnick zastanawiał się czy cytowanie małej części tekstu lub kodu bez pytania o pozwolenie, ignorując potencjalną licencję jest dozwolone, domniemując że część cytowana jest wykorzystana jako ilustracja, bądź wyjaśnienie – na co pozwala niemieckie prawo autorskie, lecz z zaznaczeniem, że używanie obcego kodu jako obowiązkowego elementu w oprogramowaniu nie byłoby w porządku. Michael Poole dodał, że włączanie sekcji kodu zawierającego twórcze wyrażenia dla celów funkcjonalnych niż służących do nauczania, komentowania bądź podobnych, nie jest uczciwym zwyczajem.
Ulepszenia archiwum pakietów. Anthony Towns wyjaśnił, że przyszłe poprawki archiwum oprogramowania będą pozwalały na umieszczanie pakietów bezpośrednio w archiwum. Te posunięcie spowoduje usunięcie kolejki zwanej accepted oraz pozwoli na więcej niż jedną dziennie reorganizację archiwum oraz wypychanie do serwerów lustrzanych. Jednakże zostanie usunięta możliwość kasowania pakietu z kolejki zanim pakiet zostanie zainstalowany (w archiwum), co było potrzebne cztery razy w ciągu ostatniego roku.
Maraton Rozdeptywania Pluskiew. Martin Zobel-Helas wysłał przypomnienie o imprezie rozdeptywania pluskiew w Wiedniu, Austria 8-my do 10-ego września i przedstawił metodykę. Howto dla rozdepytania pluskiew RC (Release Critical – błędy krytyczne dla wydania) RC bug squashing napisane przez Steve’a Langaseka jest dobrym wprowadzeniem, i prawdopodobnie jest lekturą obowiązkową dla początkujących. Autor zawarł także w howto wiele zadań, które każdy powinien realizować, aby pomóc Debianowi iść naprzód w nadchodzącym wydaniu etch.
Nowe narzędzie do nagrywania płyt CD. Jörg Jaspert poprosił o testowanie pakietu cdrkit oraz programu wodim. Będą one wydane wraz z etch’em, i zastąpią poprzednio używane programy z pakietu cdrtools. Te rozwidlenie programów (fork) jest rezultatem wielu niekończących się dyskusji o niekompatybilności licencji którym podlegają programy włączone do Debiana, lecz jemu nie podlegające. Różni dostawcy oprogramowania są zaproszeni do współuczestnictwa w tym wysiłku.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • apt-mirror — APT sources mirroring tool.
 • ccontrol — Compilation controller.
 • cutecom — Graphical serial terminal.
 • ddccontrol — Program to control monitor parameters.
 • ffe — Tool for parsing flat and CSV files and converting them to different formats.
 • fmit — Free Music Instrument Tuner.
 • gaffitter — File subsets extractor based on genetic algorithms.
 • gmail-notify — GMail Notifier.
 • gnoemoe — GNOME MOO Client.
 • gnome-main-menu — GNOME start menu applet.
 • indi — Instrument Neutral Distributed Interface for astronomical devices.
 • poa — Partial Order Alignment for multiple sequence alignment.
 • qemuctl — Controlling GUI for qemu.
 • quicksynergy — GUI for easily configuring Synergy.
 • ripit — Textbased audio CD ripper.
 • softgun — ARM system emulator.
 • xmmsctrl — Small utility to control XMMS from the command line.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 5 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 322 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:. Aby dowiedzieć się, które pakiety zainstalowane w Twoim systemie mają status osieroconych skorzystaj z programu wnpp-alert z pakietu devscripts

Pakiety usunięte. W zeszłym tygodniu usunięto tylko jeden pakiet z archiwum Debiana:

 • mediawiki — math rendering plugin for MediaWiki
  Bug#381004: Request of maintainer, abandoned upstream; superseded by mediawiki1.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Bartosz Feński aka fEnIo, Lech Karol Pawłaszek, Grzegorz Szyszło.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ike.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →