Tym razem zespół tłumaczy z PDDP postanowił czytelników zaskoczyć i wydać odcinek DWN równolegle z wersją oryginalną!

Witaj w trzydziestym piątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Zostały zorganizowane imprezy rozgniatania robactwa: 8-10 września w Wiedniu oraz 15-17 września w Jülich, Niemcy. OSDir zamieścił zrzuty ekranu nowego graficznego instalatora Debiana. Petr Stehlik ogłosił że instalacja sarge’a oraz etch’a działa bezproblemowo z poprawioną wersją ARAnyM, 32 bitową wirtualną maszyną Atari ST/TT/Falcon.
Uchwała Ogólna: traktowanie firmware’u. Steve Langasek zaproponował uchwałę ogólną dotyczącą rozumienia DFSG numer 2 jeżeli chodzi o firmware, w szczególności jeśli chodzi o jądro Linuksa. W jakim przypadku zaakceptowany firmware może być rozważany jako dane, bez wymogu dostarczenia kodu źródłowego. To mogłoby również wyjaśnić sytuację z innymi częściami takimi jak obrazki, wideo czy fonty.
Raport z FrOSCon. Joey Schulze raportował o obecności Debian na pierwszej Konferencji wolnego i otwartego oprogramowania w Sankt Augustin w Niemczech. Projekt Debian z powodzeniem poprowadził jednodniową konferencję oraz miał stoisko na obszarze konferencji. Na to wydarzenie składała się zarówno część oficjalna jak i podkonferencje organizowane przez niektóre projekty. Aleksandrowi Wirtowi udało się również zdobyć trochę precelków, wyglądających jak logo Debiana.
Sprawozdanie ze spotkania koordynującego pokazy. Meike Reichle podsumował główne wyniki spotkania podsumowującego wydarzenia. Podczas tego spotkania zebranych zostało kilka pomysłów jak uczynić stoiska oraz wykłady Debiana bardziej ciekawymi dla gości. Aby pomóc organizatorom pokazów utworzono nowe strony Wiki: FAQ oraz Howto.
Debian oraz wolne oprogramowaniena na Kubie. David Moreno Garza napisałe sprawozdanie na temat swojej wizyty na Kubie jako reprezentant projektu Debian. Na wydziale matematyki oraz komputerów zorganizowane zostały przez Davida oraz Maykela Moya warsztaty dotyczące tworzenia oraz utrzymywania pakietów, a także wykłady na temat specjalizowanych dystrybucji Debiana oraz lokalizacji i umiędzynarodowiania.
Tłumaczenia opisów pakietów. Martijn van Oosterhout ogłosił, że stworzył system, który może otrzymywać oraz wysyłać e-maile do Projektu Tłumaczeń Opisów Debiana oraz dostarcza webowy frontend do niego. Najważniejszą korzyścią w porównaniu z interfejsem czysto e-mailowym, jest to że utworzony system dostarcza mechanizm przeglądu transakcji.
Plany przeniesienia GIT’a. Ian Beckwith wyjaśnił, że /usr/bin/git będzie zarządzany przez alternatywy. Zarówno Interaktywne narzędzia GNU jak i stworzony przez Linusa Torvaldsa git dostarczają program o tej samej nazwie. Nazwa interaktywnych narzędzi GNU została zmieniona na gitfm w celu rozwiązania konfliktu, a etch będzie zawierał wrapper który będzie zdolny uruchamiać inny program.
Aktualizacje dla Debiana Sarge. Martin Zobel-Helas poinformował o przygotowaniach do najbliższej aktualizacji wydania stabilnego. Będzie ono zawierało uaktualnioną wersję Instalatora Debiana, która odzwierciedla ostatnie zmiany w jądrze wprowadzone przez ostatnią serię poprawek bezpieczeństwa dotyczących jądra. Większość pozostałych pakietów jest zaktualizowana i zawiera wszelkie nagromadzone poprawki bezpieczeństwa.
Nowe cechy Etcha. Alexander Schmehl rozpoczął zbieranie nowych cech, które Debian najprawdopodobniej będzie zawierał w zbliżającym się wydaniu stabilnym – etch. Nathanael Nerode ponadto zauważył, iż systemy aktualizowane z sarge nie dostrzegą pewnych korzyści z powodu zmian w instalatorze takich jak szczególne strojenie partycji z systemem plików Ext2.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • deb-gview — Gtk viewer for .deb package files and contents.
 • jspwiki — WikiWikiWeb clone written in Java.
 • kbibtex — BibTeX editor for KDE.
 • listen — Nice music player and manager for GNOME.
 • op-panel — Switchboard type application for the Asterisk PBX.
 • pcmanfm — Extremely fast and lightweight file manager for X11.
 • pgfouine — PostgreSQL log analyser.
 • php-xajax — Library to develop Ajax applications.
 • polymer — Port of the KDE style Plastic depending on Qt only.
 • quarry — Multi-purpose GUI for several board games.
 • reniced — Renice running processes based on regular expressions.
 • spl-opengl — SPL Programming Language — OpenGL adapter.
 • wifi-radar — Graphical utility for managing Wi-Fi profiles.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 4 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 323 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:. Aby dowiedzieć się, które pakiety zainstalowane w Twoim systemie mają status osieroconych skorzystaj z programu wnpp-alert z pakietu devscripts

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Igor Bensemann, Lech Karol Pawłaszek.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ike.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →