Na koniec przyszłego tygodnia planowane jest spotkanie skandynawskich rzeczników praw konsumenta. Jego tematem ma być strategia Norwegii, Danii, Szwecji (i prawdopodobnie Islandii) dotycząca dalszych działań związanych z iTunes.
iTunes to prowadzony przez firmę Apple internetowy sklep z muzyką. Utwory w nim sprzedawane są 'zabezpieczone’ systemem DRM o nazwie FairPlay, co skutkuje m.in. niemożliwością ich odtworzenia na przenośnych odtwarzaczach innych niż iPody. Według skandynawskich urzędów ochrony konkurencji, jest to niezgodne z prawem.

Z jednej strony – Apple ma wyraźną pozycję dominującą na rynku przenośnych odtwarzaczy muzyki. Z drugiej – na podobnej zasadzie można się domagać od Microsoftu, żeby Internet Explorer działał pod kontrolą Linuksa, a od producentów wszystkich systemów DRM, żeby otworzyli swoje standardy. Gdzie przebiega granica, za którą nakłada się na producentów obowiązki zmieniania swoich 'modeli biznesowych’ – na to pytanie wkrótce będą musieli odpowiedzieć nasi północni sąsiedzi…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →