Już wkrótce dostępna będzie pierwsza wersja beta Firefoksa 2, znanego dotychczas pod nazwą kodową Bon Echo. Co w niej nowego? Zapraszam do lektury…

Usprawnienia przeglądania w kartach
Mamy możliwość przywrócenia zamkniętych kart – z poziomu menu “Historia” (dawniej zwanego “Przejdź”):
Undo close tabs
Kiedy otworzymy zbyt wiele kart, pojawią się strzałki po bokach paska kart, pozwalające na przemieszczanie się pośród tego nadmiaru:
Tabs Overflow
Karty mają też teraz własne, osobne przyciski zamykające.
Usprawnienia obsługi kanałów RSS/Atom
Mamy teraz dostępny estetyczny podgląd kanału RSS, możemy także wybrać zewnętrzny lub webowy czytnik, jeśli dla kogoś dynamiczne zakładki to za mało:
rss-viewer1.png rss-viewer-choosefeedviewer1.png
Nowy menedżer dodatków
Rozszerzenia, motywy, pakiety lokalizacyjne – wszystko to dostało zbiorczą nazwę “Dodatki”, połączono też w jedno kilka osobnych okien zarządzających całym tym bałaganem. 😉
addons-mgr.png
Wprowadzono też obsługę zależności rozszerzeń (np. nie zainstalujemy Platypusa nie mając GreaseMonkey).
Lepsze wtyczki wyszukiwarek
Teraz z obsługą “sugestii” a la Google Suggest (w wersji polskiej na razie tylko dla wtyczki Google):
searchsuggest.png
Ponadto oprócz dotychczasowego formatu wtyczek znanego z jabłuszkowego Sherlocka, Firefox obsługuje też wtyczki w formacie OpenSearch (w tym te używane w IE 7).
Dołożono także okno pozwalające na wygodne zarządzanie wyszukiwarkami (koniec z ręcznym majstrowaniem w katalogu searchplugins):
search-engines-mgr.png
Sprawdzanie pisowni w polach tekstowych
Coś dla wszystkich dysortografów – już teraz nie będziecie mieli wytłumaczenia dla swoich rarzoncyh błenduf. 🙂
spellcheck1.png
Do Firefoksa dołączony zostanie polski słownik, któremu na naszą prośbę zostały dołożone wymagane przez Mozillę licencje (MPL i LGPL). Bardzo za to dziękujemy Markowi Futredze.
Na razie nie wiadomo, czy słownik znajdzie się ostatecznie w wersji beta 1. Czekamy na decyzję Mozilli. Jeśli nie zdążymy, do bety 1 można będzie bez problemu zainstalować polski słownik pierwotnie przeznaczony dla Thunderbirda.
Ochrona przed phishingiem
Mechanizm znany z rozszerzenia Google Safe Browsing jest teraz dostępny z poziomu Firefoksa. Można wybrać, czy chcemy porównywać adresy stron z listą przechowywaną lokalnie (domyślne ustawienie) lub, jeśli ktoś jest zdecydowany zaufać jakiejś firmie, przesyłanie adresów do serwera firmy sprawdzającej strony pod tym względem (na razie Google, dostępne będą inne).
Można też na szczęście w ogóle to wyłączyć.
antiphish.png
Inne

  • dynamiczne tytuły zakładek (roboczo zwane mikropodsumowaniami) – omówiłem je wcześniej;
  • instalator dla Windows oparty o NSIS – również opisywałem go już jakiś czas temu;
  • poprawki wielu wkurzających błędów;
  • przywracanie sesji po awarii;
  • poprawione okno Opcji/Preferencji (nie w beta 1).

Dla twórców rozszerzeń i witryn internetowych:

OK, na pewno coś mi umknęło, ale myślę, że udało mi się przedstawić najważniejsze rzeczy. Wiele z tych funkcji może na pierwszy rzut oka wydawać się drobiazgami, ale najbardziej je docenicie po dłuższym używaniu.
Dla przypomnienia: zmian w silniku Gecko nie ma wiele; ta wersja, podobnie jak 1.5 opiera się na stabilnym Gecko z linii 1.8. Web developerzy zadowoleni bardziej będą z Firefoksa 3 i Gecko 1.9.
Wydanie pełnej wersji Firefoksa 2 planowane jest obecnie na koniec września 2006.
PS. Zrzuty pochodzą z wczorajszego polskiego nightly builda uruchomionego pod testową wersją SUSE Linux Enterprise Desktop 10 ze środowiskiem Gnome w praktycznie domyślnej konfiguracji.
PS 2. Niektóre serwisy podają Wam linki do jakichś dziwnych rzeczy, jakichś “beta 1 RC” itp. albo zwykłych nightly buildów. Zważcie: na chwilę obecną, 9 lipca, godz. 19:08 żadna wersja beta nie została wydana i nie zostanie przez najbliższych kilka dni. Kiedy beta naprawdę wyjdzie, znajdziecie ją na oficjanych stronach Mozilli i na firefox.pl. Nie ufajcie forumowiczom i portalowym komentatorom wprowadzającym Was w błąd.
Od redakcji: powyższy tekst ukazał się pierwotnie na blogu marcoosa.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →