Tych co oderwali się na chwilkę od meczu, bądź też w ogóle nie przepadają za transmisjami zapraszam do lektury kolejnego odcinka wiadomości ze świata Debiana! 😉

Witaj w dwudziestym szóstym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Alan Baghumian ogłosił nową wersję Parsiksa specjalnej, opartej na Debianie płytki live oraz instalacyjnej ze wsparciem języka Perskiego. Joey Schulze poinformował o automatycznym generowaniu RSS dla Tygodnika Debiana, z jego tłumaczeniami włącznie.
Język zapytań Debiana. Berke Durak z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Komputerowych i Sterowania szuka pomysłów oraz wsparcia przy definicji języka zapytań, który byłby przydatny dla utrzymujących pakiety, power-userów oraz badaczy. Zdefinowany uż program do sprawdzania zależności oparty na wyrażeniach boolowskich. Wraz z rozwojem implementowane są również narzędzia do obsługi metadanych Debiana.
Data ostatniej modyfikacji. Kai Hendry zauważył, że pole daty wg wytycznych jest słabo zaimplementowane w /var/lib/dpkg/available. Poleganie na danych z changelogów dotyczących aktywności prac może być niewłaściwe, jako że część deweloperów nie aktualizuje dat ani zmian. Joey Hess wystąpił oraz zarekomendował użycie dch -r aby zaktulaizować datę modyfikacji dziennika zmian podczas kontynuacji prac nad pakietem.
Priorytety alternatyw. Wouter Verhelst zastanawiał się dlaczego opiekunowie pakietów mogą wybierać priorytet dla alternatyw. Są one w naturalny sposób faworyzowane, jak wykazano przy mcedit który zostaje domyślnym dla /usr/bin/editor. Używanie w zamian konkursu popularności powinno pomóc upewnić się, że aplikacje preferowane przez większość użytkowników są domyślnymi.
Poprawiając wizerunek Debiana. Raphaël Hertzog ogłosił utworzenie listy dyskusyjnej debian-publicity. Jej celem jest wspomaganie grupy prasowej przez przygotowanie oraz sugerowanie ogłoszeń i ożywienie sekcji wycinków prasowych na stronie projektu. Może to być również miejsce aby wspomóc deweloperów debiana w tworzeniu szkiców ogłoszeń odpowiednich dla listy dyskusyjnej debian-news. Ta inicjatywa jest jedną z konkluzji po spotkaniu Reprezentowanie Debiana podczas tegorocznej konferencji Debiana. Pomoc użytkowników nietechnicznych byłaby bardzo mile widziana.
Śledzenie błędów krytycznych. Andreas Barth poinformował o usprawnieniach w jego interfejsie bts2ldap do śledzenia krytycznych zagadnień w pakietach Debiana. Teraz brana jest także pod uwagę wersja pakietu, w której błąd się pojawił lub został rozwiązany. Steinar H. Gunderson podał wiele sugestii w celu poprawienia śledzenia stanu pracy nad błędami w systemie śledzenia błędów Debiana, na przykład aby oficjalny wykres używał informacji o wersjach.
Odzielanie bibliotek współdzielonych od programów wykonywalnych. Goswin von Brederlow zauważył, że polityka Debiana wymaga, aby wykonywane programy (run-time) korzystające z współdzielonej biblioteki nie były dołączane do pakietu z biblioteką współdzieloną. Dzięki temu unika się instalacji kilku tych samych wersji biblioteki. Goswin dodał, że takie zachowanie utrudniłoby również konwersję dla systemów wieloplatformowych.
Debian na Kubie. David Moreno Garza ogłosił, że został zaproszony na Kubę aby wesprzeć kilka Kubańskich inicjatyw Wolnego Oprogramowania, z których część było opartych na Debianie. Walter Landry wyjaśnił, że eksport technologii kryptograficznych jest nielegalny w świetle amerykańskiega prawa, które zostało poluzowane, ale nie obejmuje Kuby. Zgodnie z Walterem, dopuszczone jest kilka rodzajów komunikacji, ale inne są zabronione i nawet użycie infrastruktury list dyskusyjnych może stanowić dla Debiana problem.
Automatyczne ładowanie modułów kernela. Jim Popovitch zauważył, że domyślna instalacja Debiana ładuje znacznie więcej modułów kernela, niż potrzebuje i zastanawiał się, jak temu zapobiec. Robert Sanchez wyjaśnił, że system prawdopodobnie ma włączone pewnego typu auto-wykrywanie, które samoczynnie ładuje moduły dla sprzętu, który został wykryty.
Zatrzymywanie demonów przy usuwaniu. Michael Prokop zastanawiał się na temat skryptów opiekunów, które zawodzą, jeśli nie są w stanie zatrzymać procesu demona. Henrique de Moraes Holschuh zwrócił uwagę na fakt, że skrypty kończące mają wyjść z kodem 0, jeśli proces demona został wcześniej zakończony. Bert Schubert wyjaśnił, że poprawnym wyjściem z tej sytuacji dla środowiska chroot jest dodanie skryptu policy-rc.d oraz podał przykład.
Wiadomości prywatne słane na Google Mail. Ian Jackson zauważył, że aktualna polityka prywatności i przetwarzania Google Mail nie jest zgodna z polityką Debiana dotyczącą listy private. Według jego opinii Google nie powinno otrzymywać kopii debian-private nawet jeśli jedynymi informacją będzie zagregowany raport na temat przesłanych listów.
Licencjonowanie TrueCrypt. Karl Goetz zastanawiał się czy licencja popularnego wieloplatformowego oprogramowania do szyfrowania dysków TrueCrypt jest wystarczająco liberalna by dystrybuować je wraz z Debianem. Michael Poole odpowiedział , że licencja w ogóle nie jest wolna, bo zawiera wiele niejasnych i nieprecyzyjnych paragrafów, które uniemożliwiają dystrybucję TrueCrypt.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 1101: courier — Odmowa usługi.
 • DSA 1102: pinball — Podwyższanie uprawnień.
 • DSA 1103: Linux 2.6.8 — Kilka słabych punktów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • ajaxterm — Web based terminal written in Python.
 • bfilter — Simple web filtering proxy.
 • bmagic — C++ template library for efficient platform independent bitsets.
 • bootsplash — Enables a graphical boot screen.
 • chalow — Weblog tool that converts ChangeLog to HTML.
 • cmus — Lightweight ncurses audio player.
 • edos-debcheck — Checks whether dependencies of Debian packages can be satisfied.
 • edos-rpmcheck — Checks whether dependencies of Red Hat packages can be satisfied.
 • ferret — CASE tool for edit data models.
 • gsambad — GTK+ configuration tool for samba.
 • hamradiomenus — Hamradio menus for GNOME and KDE.
 • klone — Web application development framework.
 • kmplayer — Media player for KDE.
 • lzma — Default and general compression method of 7z format in 7-Zip program.
 • magpierss — Provides an XML-based (expat) RSS parser in PHP.
 • mock — Build RPM packages inside a chroot.
 • open21xx — Tool suite for Analog Devices ADSP 21xx family DSPs.
 • overgod — Bi-directional scrolling arcade game.
 • parprouted — Transparent IP (Layer 3) proxy ARP bridging tool.
 • pympd — Frontend for mpd in the style of rhythmbox and itunes.
 • rhinote — Virtual sticky-notes for your desktop.
 • s48-refman — Unofficial reference manual for Scheme48.
 • sks-ecc — Cryptographic tool based on ECC.
 • smcroute — Static multicast router daemon.
 • texmaker — Free LaTeX editor.
 • ttf-nafees — Nafees free OpenType Urdu fonts.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 4 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 311 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:. Aby dowiedzieć się, które pakiety zainstalowane w Twoim systemie mają status osieroconych skorzystaj z programu wnpp-alert z pakietu devscripts

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Igor Bensemann, Lech Karol Pawłaszek, Konrad Bielak.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →