Nie jest już dla nikogo zaskoczeniem wiadomość o zbudowaniu kolejnego klastra linuksowego składającego się z XX tysięcy maszyn pracujących nad jednym zadaniem. Czym innym jest jednak klaster, a czym innym pojedyńcza maszyna. Do tej pory palmę pierwszeństwa trzymał superkomputer SGI zdolny wykorzystać 512 procesorów (a konkretnie – rdzeni) na raz. Ogłoszenie osiągnięcia kolejnego etapu w rozwoju projektu Altix zaplanowano na teraz, w związku z trwającą 21st International Supercomputer Conference.

SGI Altix 4700 to maszyna obsługująca do 512 procesorów Intel Itanium 2 (dual core, co daje 1024 faktycznie działające „rdzenie”) i działająca pod kontrolą pojedyńczej instancji Linuksa, konkretnie dystrybucji Suse Linux Enterprise Server.
Maszyny tego typu, poza tym że są dowodem na dużą skalowalność jądra linuksowego, mają również znaczącą przewagę nad stosowanymi najczęściej klastrami: zużywają mniej prądu. Dostęp do taniej energii staje się coraz częściej głównym problemem, przed którym stają właściciele gigantycznych serwerowni. Czy wobec tego czeka nas odwrócenie tendencji i powrót do wykorzystywania pojedyńczych superkomputerów zamiast tysięcy PeCetów?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →