W tym numerze
- Relacja z paryskiego Zlotu Developerów
- Wywiad Matthew Eastem w LugRadio
- GNOME 2.15.2 trafia do Edgy’ego
- Poradnik tygodnia – Przyśpiesz swój internet!
- Cecha tygodnia – Zaawansowane filtrowanie w Nautilusie
- Rzut oka na następny numer
- i więcej…
Tygodnik Użytkowników Ubuntu – numer #4
Tygodnik Użytkowników Ubuntu – numer #4, tydzień od 18 do 24 czerwca 2006
Zawsze znajdziesz ten i inne numery tygodnika pod adresem: https://wiki.ubuntu.com/UbuntuWeeklyNewsletter
W tym numerze
- Relacja z paryskiego Zlotu Developerów
- Wywiad Matthew Eastem w LugRadio
- GNOME 2.15.2 trafia do Edgy’ego
- Poradnik tygodnia – Przyśpiesz swój internet!
- Cecha tygodnia – Zaawansowane filtrowanie w Nautilusie
- Rzut oka na następny numer
- i więcej…
Ogólne wiadomości ze społeczności
Relacja z paryskiego Zlotu Developerów
Zlot Developerów Ubuntu w Paryżu okazał się być ogromnym sukcesem. To był całkiem przyjemny tydzień, można było spotkać się z kolegami hakerami i wspólnie zastanowić się nad nowościami w następnej edycji Ubuntu – Edgy Eft. Miło też było podziwiać piękno samego Paryża. Kilka faktów na temat zlotu:
- Wzięło udział około 80 osób
- Harmonogramy na każdy dzień można zobaczyć pod adresem http://people.ubuntu.com/~mdz/schedule/
- Zostały omówione 172 różne tematy, harmonogram na każdy dzień był w zasadzie tworzony na bieżąco, w zależności od tego co wymagało aktualnie dyskusji
- Romawialiśmy o aspektach technicznych, tworzeniu naszej społeczności, dokumentacji i wielu innych rzeczach
- Zlot był przeprowadzony zgodnie z planami zawartymi w Launchpadzie, gdzie można znaleźć specyfikacje opisujące nasze plany na najbliższą przyszłość. Lista znajduje się pod adresem: https://launchpad.net/sprints/uds-paris/
Teraz zacznie się decydowanie o tym, nad którymi rzeczami będziemy pracować by zaimplementować je w Edgy’m. Czeka nas sporo nowości, więc bądźcie z nami!
Matthew East w LugRadio
W tym tygodniu goście z LugRadio przeprowadzili wywiad z Matthew Eastem. Matthew opowiadał o Grupie Dokumentacyjnej Ubuntu i Projekcie Dokumentacji Ubuntu. Między innymi mówił o tym, w jaki sposób dokumentacje są pisane. Wywiad jest dostępny na stronie:
Ubuntu
GNOME 2.15.2 w Edgym
W tym tygodniu Daniel Holbach umieścił w Edgym GNOME’a 2.15.2 (przy czym GNOME był już aktualizowany tydzień temu; widać, że programiści nie śpią). Zaktualizowane zostały następujące pakiety:
- deskbar-applet 2.15.3-0ubuntu1
- eog 2.15.3-0ubuntu1
- fast-user-switch-applet 2.15.2-0ubuntu1
- gcalctool 5.8.16-0ubuntu1
- gnome-games 1:2.15.3-0ubuntu1
- gnome-nettool 2.15.0-0ubuntu1
- gnome-icon-theme 2.15.2-0ubuntu1
- gnome-keyring 0.5.1-0ubuntu1
- gnome-desktop 2.15.2-0ubuntu1
- gnome-doc-utils 0.7.1-0ubuntu1
- timer-applet 1.3.1-0ubuntu1
I jak zawsze sponsorem naszego programu jest literka D jak Disclaimer – „Prace są w toku, używać na własne ryzyko, w żadnym wypadku na maszynach produkcyjnych”. To tak na wszelki wypadek, GNOME 2.15.2 działa całkiem dobrze :).
Piszą o nas
- Plany dotyczące Edgyego: raport z konferencji programistów Ubuntu – http://trends.newsforge.com/trends/06/06/22/1524249.shtml?tid=138&tid=18&tid=2
Poradnik tygodnia – Przyśpiesz swój internet!
Jeśli wydaje Ci się, że Twoje Ubuntu mogłoby ładować strony internetowe szybciej, to dobrze Ci się wydaje. Okazuje się, że wyłączenie jednej z niepotrzebnych (jak na razie) funkcji systemu może w niektórych przypadkach znacząco przyśpieszyć otwieranie stron. Chodzi tu o wyłączenie wyszukiwania nazw hostów używając IPv6. Ponieważ protokół ten nie jest jeszcze szeroko używany (i przez najbliższy czas nie będzie), można to spokojnie zrobić i cieszyć się wzrostem prędkości.
Metoda jest w miarę prosta. Po pierwsze, otwórz w edytorze tekstowym plik /etc/modprobe.d/aliases. W Ubuntu/Edubuntu:
gksudo gedit /etc/modprobe.d/aliases
W Kubuntu:
kdesu kate /etc/modprobe.d/aliases
Następnie odnajdź linijkę „alias net-pf-10 ivp6” i postaw przed nią znak „#” (hash). Na koniec dodaj te trzy linijki do pliku:
alias net-pf-10 ipv6 off alias net-pf-10 off alias ipv6 off
I zapisz. Użytkownicy Firefoxa mogą jeszcze dodatkowo wpisać w pasku adresu „about:config„, odnaleźć tam opcję „network.dns.disableIPv6 ” i przestawić ją na true. I już! Od teraz strony internetowe powinny się ładować szybciej.
Pomysł zaczerpnięty z poradnika znajdującego się na forum Ubuntu: http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=202838
Cecha tygodnia – Zaawansowane filtrowanie w Nautilusie
Nie od dziś linia poleceń jest znana ze swojej elastyczności w wyszukiwaniu na podstawie wzorów dosłownie wszystkiego. Okazuje się jednak, że Nautilus też to potrafi. Naciśnij CTRL+S w oknie Nautilusa i już możesz wybrać pliki, które chcesz. Szukasz archiwów RAR? Wpisz *.r?? by zaznaczyć je wszystkie. Gwiazdka (*) jakichkolwiek znaków przed „.r”, natomiast znaki zapytania (?) szukają pojedynczego, jakiegokolwiek znaku. W zasadzie większość takich filtrów powinna tu działać. Spróbuj sam!
Nadesłał: Nafallo (Christian Bjälevik)
Inne artykuły i oświadczenia prasowe
Jak zawsze, wszelkie nowości znajdziesz na stronach:
W następnym odcinku
Już wkrótce będziemy mieli kompletną listę rzeczy, nad którymi chcemy pracować do czasu wydania Edgy’ego. Od następnego tygodnia będziemy omawiali jedną z nich co tydzień głębiej, wysłuchując także komentarzy od programistów tak, aby każdy był poinformowany co się dzieje i jakie jest stadium zaawansowania prac. Także ty możesz wziąć udział w tej dyskusji i podsuwać programistom sugestie… o tym w następnym tygodniu! Postaramy się także dotrzeć do niektórych z uczestników zlotu programistów by opowiedzieli nam jak było.
Podsumowanie
Dziękujemy za przeczytanie tego tygodnika. Do zobaczenia w następnym tygodniu!
Autorzy
Ten numer Tygodnika Użytkowników Ubuntu czytacie dzięki następującym osobom:
- Matt Galvin
- Jerome Gotangco
- Jonathan Riddell
- Christian Bjälevik
- i inni…
Tygodnik został przetłumaczony na język polski przez Macieja „mav” Trębacza. Wszelkie modyfikacje i poprawki mające na celu podniesienie jakości tłumaczenia, jak i dodawanie nowości typowych dla naszego kraju są jak najbardziej wskazane :).
Kontakt
Dokument ten jest tworzony przez Grupę Dokumentacyjną Ubuntu. Jeśli masz jakieś sugestie, lub po prostu chciałbyś coś przekazać twórcom, możesz wysłać im wiadomość na adres ubuntu-doc@lists.ubuntu.com lub też użyć innych metod kontaktu opisanych na stronie Ubuntu Documentation Team Contact Information Page.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: MaV.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.