Kolejne wersje Ubuntu nie dają świeżo po instalacji dostępu do wszystkich pakietów, które są przydatne dla użytkowników. By móc je zainstalować jednym kliknięciem, warto mieć pod ręką pełniejszą listę repozytoriów z oprogramowaniem skompilowanym dla tej dystrybucji.

Próbę takiej kompilacji można znaleźć w sieci. W celu skorzystania z niej, trzeba przekleić informację o interesujących nas repozytoriach do pliku /etc/apt/sources.list i wydać polecenie apt-get update. Warto przy okazji pamiętać (o czym zwykle zapominają twórcy tego typu kompilacji), że przeklejenie całego zbioru repozytoriów do /etc/apt/sources.list i próba instalacji czegoś może zakończyć się uszkodzeniem systemu ze względu na możliwe sprzeczności w zależnościach związane z faktem, że różne pakiety były kompilowane z myślą o różnych wersjach systemu i bibliotek. Dlatego – jeśli korzystamy z zewnętrznych zbiorów pakietów, róbmy to z głową.
Miłośnikom czystego Debiana (tu: wersji sid) polecam za to linijkę…
deb ftp://ftp.nerim.net/debian/ sid main
…która da nam natychmiastowy dostęp do programów multimedialnych w pełniejszych, nieprzejmujących się amerykańskimi patentami, wersjach.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →