W tym numerze: Nowy wygląd www.ubuntu.com, Imprezy z okazji wydania Dappera, Java w Multiverse, VMware Player w Multiverse, Wydanie Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu i Edubuntu 6.06 LTS, Zlot developerów w Paryżu, Pomysły dla Edgy Eft’a i więcej…

Ogólne wiadomości ze społeczności

Pierwszy numer Tygodnika Użytkowników Ubuntu

Witamy w pierwszym numerze Tygodnika Użytkowników Ubuntu. Każdego tygodnia postaramy się pisać w tym miejscu o wiadomościach ze społeczności Ubuntu, o wszystkim co jest związane z Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu (i pewnie innych *buntach). Mamy nadzieję, że spodoba wam się idea tych tygodników i będziecie je czytać z taką samą przyjemnością z jaką my je będziemy pisać każdego tygodnia.

Nowe szaty www.ubuntu.com

Razem z wydaniem nowej wersji systemu – Ubuntu 6.06 LTS pragniemy zaprezentować wam naszą nową, ulepszoną stronę – http://www.ubuntu.com/ . Strona jest teraz lepiej zorganizowana i z pewnością wygląda lepiej. Zresztą, oceń sam:

Imprezy

NARESZCIE, Ubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake) jest na wolności, co jest ogromnym powodem do radości niezależnie od tego, czy byłeś zaangażowany w jego tworzenie czy po prostu cieszysz się, że kolejna wersja twojej ulubionej dystrybucji jest już dostępna.
1 czerwca to dzień Ubuntu 6.06 LTS (LTS oznacza Długoterminowe Wsparcie Techniczne). Z tej okazji zostało zorganizowanych wiele imprez w wielu różnych krajach. Ale to nie koniec, albowiem planowane są kolejne. Nie krępuj się, zbierz znajomych w swoim ulubionym pub’ie, parku czy remizie i obchodź razem z nami ten szczególny dzień! Więcej informacji znajdziesz na stronie:

Nowe programy

Pod koniec tworzenia Ubuntu 6.06 LTS kilka nowych aplikacji zostało włączonych jako podstawowe pakiety dystybucji. Dwa z nich to SUN Java i VMware Player, które od teraz można zainstalować tak jak każdą inną aplikację w Ubuntu – bez problemu!

SUN Java

Nowy dyrektor firmy Sun, Jonathan Schwartz, ogłosił nową licencję, która będzie używana przy dystrybucji oprogramowania firmy – Distributor License for Java (DLJ) podczas swojego przemówienia na tegorocznej konferencji JavaOne. Nowa licencja umożliwia dystrybucjom, w szczególności Ubuntu i Debian’owi rozpowszechnianie Java’y jako integralnej części systemu. Żeby tego było mało, została już utworzona paczka z Javą i można ją znaleźć w repozytorium Multiverse, gotową do pobrania. Paczka z JRE (Java Runtime Environment), oprogramowaniem przeznaczonym w szczególności dla końcowych użytkowników nazywa się sun-java5-jre, natomiast paczka z JDK (Java Development Kit) to sun-java5-jdk.
Jeśli chcesz przeczytać oficjalne oświadczenie prasowe, wejdź na:

VMware Player

VMware Player to dość popularne środowisko do wirtualizacji komputera, świetne do testowania oprogramowania jak i korzystania z programów pod inne systemy operacyjne. Instalacja VMware Player’a była w przeszłości dosyć trudna, zważywszy na fakt, iż potrzeba było instalować i kompilować sporo pakietów, co może być barierą szczególnie dla nowych użytkowników Linuksa. Od teraz, VMware Player jest dostępny w Ubuntu – w repozytorium Multiverse i jego instalacja jest bajecznie prosta. Paczka nazywa się vmware-player.

Ubuntu

Sekcja ta opisuje co się działo w świecie Ubuntu.

Wydanie Ubuntu 6.06 LTS

Zespół Ubuntu ma zaszczyt ogłosić wydanie Ubuntu 6.06 LTS, o kodowej nazwie „Dapper Drake” (Szykowny Kaczor ?). Ta edycja systemu zawiera zarówno płyty Desktop CD z których można odpalić i zainstalować system, a także alternatywne płyty instalacyjne w trybie tekstowym, dla różnych architektur i wersji systemu – Ubuntu, Kubuntu i Edubuntu.
Ubuntu to dystrybucja Linuksa nadająca się zarówno na system biurkowy jak i serwer. Wśród zalet tej dystrybucji można wymienić między innymi szybką i łatwą instalację, regularny cykl wydawniczy, starannie dobrany zestaw domyślnie zainstalowanych pakietów, dostęp do każdej paczki z sieci którą jesteś w stanie wyobrazić przez kilka kliknięć myszą, a także profesjonalną pomoc techniczną z Canonical Ltd. i wielu innych firm na całym świecie.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w testowaniu Ubuntu.

Zrzuty ekranów z Ubuntu 6.06 LTS

Serwis OSDir posiada obszerną galerię zrzutów ekranu z Ubuntu 6.06.

Uaktualnienia Ubuntu 6.06 LTS

Od wydania Ubuntu 6.06 LTS poniższe pakiety zostały zaktualizowane. Nowe wersje zawierają poprawione niektóre błędy i tłumaczenia.

  • deskbar-applet 2.14.2-0ubuntu1
  • evince 0.5.2-0ubuntu3
  • fast-user-switch-applet 2.14.2-0ubuntu1
  • file-roller 2.14.3-0ubuntu1
  • gnome-backgrounds 2.14.2.1-0ubuntu1
  • gedit 2.14.3-0ubuntu1
  • zenity 2.14.2-0ubuntu1
  • glib2.0 2.10.3-0ubuntu1
  • pessulus 0.9.2-0ubuntu1
  • epiphany-browser 2.14.2.1-0ubuntu1

Nigdy nie zapomninaj ściągać uaktualnień :).

Plany na Edgy’ego

Rozpoczeło się już planowanie nowej edycji Ubuntu, Edgy Eft. Zbieramy wszelkie pomysły na stronach wiki, i postaramy się przekonwertować je na odpowiednie specyfikacje dla zlotu developerów w Paryżu pod koniec czerwca. Jeśli masz jakieś pomysły, nie krępuj się i dodaj je na stronę:

Matt Zimmerman, nasz nieustraszony naczelny technik ma także swoją stronę z pomysłami na Edgy’ego:

Zlot developerów w Paryżu

Zlot Developerów Ubuntu będzie miał miejsce w tym roku w Paryskim hotelu Charles de Gaulle, od 19 do 23 Czerwca 2006. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! (pamiętaj jednak, że jest to spotkanie ściśle developerskie). Jeśli jesteś zainteresowany przybyciem, odwiedź stronę:

Aktualna lista uczestników znajduje się pod adresem:

Kubuntu

Poniższa sekcja zawiera informacje i nowości dotyczące Kubuntu.

Wydanie Kubuntu 6.06 LTS

Kubuntu 6.06 LTS zostało wydane. Jest już dostępne do pobrania, lub też jeśli wolisz, po raz pierwszy możesz je zamówić poprzez system ShipIt. To wydanie Kubuntu zawiera KDE 3.5.2, a także nowy instalator dzięki któremu możesz zainstalować system bezpośrednio z nowego Desktop CD. Skupiliśmy się głownie na stabilności i poprawkach w systemie, ponieważ jest to nasze pierwsze wydanie o Długoterminowym Wsparciu Technicznym (Long Term Support) i będzie przez nas wspierane przez 3 lata na systemach biurkowych i aż 5 lat dla edycji serwerowej.
Dziękujemy wszystkim którzy pomogli w testowaniu tego wydania.

Plany na Edgy’ego

Planowanie nowej edycji Kubuntu, Edgy Eft zostało rozpoczęte. Zbieramy wszelkie pomysły na stronach wiki, i postaramy się przekonwertować je na odpowiednie specyfikacje dla zlotu developerów w Paryżu pod koniec czerwca. Jeśli masz jakieś pomysły, nie krępuj się i dodaj je na stronę:

Zlot developerów w Paryżu

Wśród uczestników Zlotu Developerów Ubuntu znajdzie się wielu utalentowanych programistów, takich jak Anthony Mercantine (autor paczki kubuntu-default-settings), Peter Rockai (twórca Adept’a) czy Simon Edwards (twórca Guidance’a).
Postaraliśmy się także o gości z projektu KDE. Sebas Krugler, Ellen Reitmayr, Ken Wimer, Kevin Ottens i Aaron Seigo razem postarają się zrobić z tej imprezy najlepszy zlot dla developerów Kubuntu.

Edubuntu

W tej sekcji znajdziesz informacje i nowości ze świata Edubuntu.

Wydanie Edubuntu 6.06 LTS

Zespół Edubuntu ma zaszczyt ogłosić wydanie Edubuntu 6.06 LTS (z Długoterminowym Wsparciem Technicznym) – edycję „Dapper Drake”. Wydanie to zawiera zarówno płyty Live CD, Install CD, a także płyty DVD dla architektur i386, PPc i AMD64.
Edubuntu to gałąź projektu Ubuntu skupiająca się na pomocy w edukacji, oferująca szybką i łatwą instalację samodzielnych systemów, a także systemów klienckich i serwerów. Edubuntu 6.06 oferuje także długoterminowe aktualizacje bezpieczeństwa po wydaniu samego systemu (3 lata dla systemów biurkowych, 5 lat dla serwerowych), starannie dobraną listę domyślnie zainstalowanych pakietów i ogromną liczbę paczek które można pobrać z Internetu.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy testowaniu tego wydania.

Xubuntu

W sekcji tej zbieramy informacje dotyczące Xubuntu.

Wydanie Xubuntu 6.06

Xubuntu to najnowsza oficjalna pochodna dystrybucja Ubuntu, używająca środowiska graficznego Xfce i szerokiego wyboru aplikacji GTK2. Jest nastawiona na bycie idealną dystrybucją dla słabszych komputerów i systemów klienckich. Xubuntu zostało stworzone na solidnym fundamencie Ubuntu, dzięki czemu obsługuje ogromną liczbę urządzeń a także umożliwia dostęp do rozległych repozytoriów zawierających oprogramowanie dodatkowe.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy testowaniu tego wydania.

Piszą o nas

iTWire

Autor tego artykułu na iTWire myśli, że Linux nie ma perspektyw na architekturze SPARC. Choć my się z tym nie zgadzamy, nadal uważamy, że jest to dosyć interesujący artykuł:

Top Tech News

Inne artykuły i oświadczenia prasowe

Jak zawsze, wszelkie nowości znajdziesz na stronach

i

Podsumowanie

Dziękujemy za przeczytanie tego tygodnika. Do zobaczenia w następnym tygodniu!

Polska Edycja

Tygodnik został przetłumaczony na język polski przez Macieja „mav” Trębacza. Wszelkie modyfikacje i poprawki mające na celu podniesienie jakości tłumaczenia, jak i dodawanie nowości typowych dla naszego kraju są jak najbardziej wskazane :).

Kontakt

Dokument ten jest tworzony przez Grupę Dokumentacyjną Ubuntu. Jeśli masz jakieś sugestie, lub po prostu chciałbyś coś przekazać twórcom, możesz wysłać im wiadomość na adres ubuntu-doc@lists.ubuntu.com lub też użyć innych metod kontaktu opisanych na stronie Ubuntu Documentation Team Contact Information Page.

last edited 2006-06-05 21:57:52 by Mav
Zawsze znajdziesz ten i inne numery tygodnika pod adresem:

Share →