W imieniu zespołu PDDP zapraszam do lektury kolejnego wydania Tygodnika Debiana.

Witaj w dwudziestym drugim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Joey Hess przedstawił dokładne objaśnienia i HOWTO do bezpiecznego apt w Debianie. Martin Michlmayr poinformował o tegorocznym FOSDEM i zauważył, iż aby zostać Zarządcą Zgłoszeń, trzeba czekać 6 miesięcy, a to utrudnia rozwój adaptacji big-endian ARM.
Tworzenie tematu desktopu dla Debiana. Luis Matos poprosił o temat na desktop dla poprawienia odbioru desktopu Debiana przez użytkowników. Temat powinien zawierać tapetę, logo startowe oraz ikony. Zaproponował również zorganizowanie konkursu na ten temat.
Debianowy IRC przenoszony na OFTC. Steve McIntyre ogłosił, że projekt Debian przeniesie 4 czerwca alias irc.debian.org na sieć Open and Free Technology Community (OFTC). Wiąże się to z tym, iż od dawna w tej sieci jest prowadzona większość dyskusji. OFTC jest siostrzaną organizacją Debiana, bowiem także jest wspierana i reprezentowana przez Software in the Public Interest, Inc. Projekt Debian korzystał z usług sieci Freenode przez wiele lat.
Projekty Debiana zaakceptowane na Lato z kodowaniem. Baruch Even obwieścił, że dziewięć projektów Debiana zostało zaakceptowanych na Lato z kodowaniem Google. Plany przewidują, że studenci którzy mają bloga lub go utworzą na Lato z kodowaniem zostaną dodani do Planet Debian, aby każdy mógł śledzić ich postępy w pracy nad ulepszaniem Debiana.
Poprawianie czasu startu systemu. Margarita Monterola wygłosiła przemówienie na DebConf6 na temat możliwych sposobów poprawienia startu systemów Debiana. W jej podsumowaniu oraz komentarzach odbiorców zastanawiano się, czy w skryptach startowych można używać dasha zamiast basha (to pomaga zaoszczędzić 10 % czasu startu) oraz pytano o konieczność uruchamiania depmod podczas startu systemu. W rezultacie Marco d’Itri zaproponował usunięcie depmod ze skryptu startowego module-init-tools.
Wspieranie Solaris/i386. Eras Benson dostarczył łatkę na dpkg aby działał na system oparty na Solarisie, jako że Sun Microsystems Inc. otworzył jądro swojego systemu. W odpowiedzi Josselin Mouette zastanawiał się czy sytuacja prawna dpkg będącego linkowanym z biblioteką C niekompatybilną z GPL została wyjaśniona. Russ Allbery wyjaśnił, że specjalny wyjątek od GNU GPL, który pozwala na linkowanie do biblioteki niekompatybilnej z GPL oraz dalszą dystrybucję, można stosować tylko jeśli binaria nie są połączone z systemem operacyjnym.
Projekt Debian na FrOSCon. Martin Zobel-Helas zapowiedział że projekt Debian będzie brał udział we Free and Open Source Conference (FrOSCon), która będzie miała miejsce 24-25 czerwcza w Sankt Augustin (Niemcy). 24 czerwca odbędzie się podkonferencja Debiana. Martin szuka ludzi, którzy chcą wygłosić wykład na temat Debiana, a w szczególności technologii Debiana.
Szkic licencji Creative Common 3.0. Evan Prodromou ogłosił że pojawił się dostępny publicznie szkic licencji Creative Commons 3.0. Evan stwierdził, że główne zmiany tych licencji zapewniają ich zgodność z DFSG oraz powodują, że licencje Attribution oraz Attribution-ShareAlike 3.0 stały się kompatybilne z DFSG oraz akceptowalne przez Debiana.
Maraton rozgniatania pluskiew. Martin Zoble-Helas ogłosił, że trzy tematyczne imprezy rozgniatania pluskiew zostaną zorganizowane tej jesieni, aby pomóc w wydaniu etcha. W sierpniu powinien być testowany debian-installer a błędy podczas procesu instalacji powinny zostać poprawione. We wrześniu przeglądane będą aktualizacje przedwydań etch oraz sarge, a pozostałe błędy powinny zostać poprawione. W październiku powinny zostać poprawione błędy w pakietach podstawowych. Martin szuka miejsca na zorganizowanie choć dwóch z tych imprez.
Cele wydawnicze dla Etcha. Andreas Barth poinformował o zmianach w planach wydawniczych dystrybucji etch. Zatwierdzono wykorzystywanie GCC 4.1, zgodność z LSB 3.1, obsługę SELinux, IPv6, obsługę dużych plików i nowy szkielet (framework) Pythona. 15 czerwiec to ostatnia szansa na przejście na GCC 4.1 i Python 2.4, natomiast 30 lipca nastąpi zamrożenie podstawowych narzędzi i jądra aby można wydać nową dystrybucję w grudniu br.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

  • DSA 1074: mpg123 — Wykonywanie dowolnego kodu.
  • DSA 1075: awstats — Wykonywanie dowolnego polecenia.
  • DSA 1076: lynx — Odmowa usługi.
  • DSA 1077: lynx-ssl — Odmowa usługi.
  • DSA 1078: tiff — Odmowa usługi.
  • DSA 1079: MySQL 4.0 — Kilka słabych punktów.
  • DSA 1080: dovecot — Directory traversal.
  • DSA 1081: libextractor — Wykonywanie dowolnego kodu.
  • DSA 1082: Linux 2.4.17 — Kilka słabych punktów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

  • locales-all — GNU C Library: Precompiled locale data.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 10 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 297 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:. Aby dowiedzieć się, które pakiety zainstalowane w Twoim systemie mają status osieroconych skorzystaj z programu wnpp-alert z pakietu devscripts

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Igor Bensemann.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →