Pozycja formatu OpenDocument (ODF) została umocniona dzięki przystąpieniu projektu K Desktop Environment (KDE) do grupy ODF Alliance (Przymierze ODF). KDE dołącza do takich partnerów jak Oracle, SUN Microsystems, Mandriva, IBM, Novell [i ponad 150 innych], aby wspomóc promocję formatu OpenDocument jako lidera w dziedzinie wymiany i składowania dokumentów.

Format OpenDocument dla aplikacji biurowych zapewnia wymienność i wysoki poziom dostępności dla krytycznych danych. Jest to możliwe na rynku opartym na konkurencyjności, gdzie promuje się formaty dokumentów niezależne od jednego producenta i systemu operacyjnego.
„Wierzymy, że wykorzystanie OpenDocument, wspierane przez liderów branży IT, będzie przeciwdziałać utracie kontroli nad dokumentami przechowywanymi obecnie w zamkniętych formatach, a przez to przyniesie więcej wolności użytkownikom.”, powiedziała Eva Brucherseifer, prezes organizacji KDE.
Przez ustandaryzowany proces rozwoju formatu OpenDocument, firmy i organizacje mogą korzystać z szerszej oferty oprogramowania biurowego, a w szczególności efektywniejszej pod względem kosztu platformy Linux.
„Twórcy pakietu KOffice [oprogramowanie biurowe środowiska KDE], całkowicie niezależnej od OpenOffice.org implementacji formatu ODF, mieli swój udział w rozwoju specyfikacji OpenDocument. Fakt ten udowadnia, że OpenDocument jest obecnie standardem, a nie po prostu formatem pakietu OpenOffice.org udostępnionym przez firmę Sun.”, powiedział David Faure, programista KOffice i członek komitetu technicznego do spraw OpenDocument w konsorcjum OASIS.
Faure, który odegrał znaczącą rolę w zbudowaniu standardu OpenDocument, pracował także przy wbudowaniu ODF do pakietu KOffice. Począwszy od wersji 1.5, KOffice wykorzystuje ODF jako swój podstawowy format dokumentów.
OpenDocument jest wolnym od opłat, otwartym standardem służącym do przechowywania dokumentów biurowych takich jako arkusze kalkulacyjne oraz do obróbki tekstu we wszystkich głównych środowiskach, włącznie z Microsoft Windows, MacOS oraz Linux.
Podobnie jak strony WWW otworzyły drogę do publikacji globalnie dostępnej i archiwizowanej informacji w Internecie, tak format OpenDocument czyni to samo dla dokumentów biurowych. Z początkiem maja bieżącego roku OpenDocument został przyjęty jako międzynarodowy standard ISO/IEC 26300.


Tłumaczenie i uzupełnienia: Jarosław Staniek (OpenOffice Polska) na podstawie oryginału.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Sebastian Kügler.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →