25 kwietnia 2006 grupa LSB wydała pierwszą wersję specyfikacji LSB-Desktop. Biblioteki Qt i Gtk+ stały się jej częścią, co jest następnymkrokiem do standaryzacji biurkowego Linuksa. Projekt KDE i firma Trolltech ściśle współpracują z grupą LSB aby środowisko KDE stało się w przyszłości zgodne z LSB-Desktop.

Projekt KDE ogłosił, że jego główna biblioteka QT, którą tworzy Trolltech jest częścią dokumentu opisującego standard Linux Standard Base (LSB) w wersji 3.1. Nowy standard LSB zawiera bibliotekę Qt w wersji 3.3 i narzędzia wymagane do tworzenia aplikacji opartych o Qt. Oba te produkty są podstawą, na której jest zbudowane środowisko KDE. Dodatkowy standard zawiera Qt4, technikę nowej generacji, która zostanie użyta w nadchodzącej, czwartej wersji KDE.

LSB, grupa związana z organizacją Free Standards Group, pracuje nad stworzeniem standardowego środowiska operacyjnego dla platformy Linux. Umożliwia to programistom aplikacji budowanie jednej wersji oprogramowania, działającej pod każdym systemem Linux zgodnym z LSB, niezależnie od dystrybucji Linuksa. Włączenie biblioteki Qt do specyfikacji LSB przyniesie wiele korzyści dla aplikacji desktopowych.

„KDE chce zapobiec fragmentacji na rynku systemów linuksowych przeznaczonych do domu i biura” oświadczył Olaf Schmidt, reprezentujący KDE w LSB. „Współpraca jest teraz jednym z ważniejszych tematów w społeczności KDE, dlatego też nasze uczestnictwo w LSB jest jak najbardziej sensowne.” KDE wspiera też inne projekty takie jak ma OSDL Portland, który dąży do ułatwienia aplikacjom integracji ze środowiskami graficznymi KDE i GNOME, jak również freedesktop.org, w ramach którego Projekt KDE współpracuje z innymi projektami Open Source nad stworzeniem wspólnych, otwartych interfejsów programistycznych.

„KDE zawsze mocno wspierało otwarte standardy”, dodaje Schmidt. „Nasi programiści KOffice wnieśli kluczowy wkład do standardu OpenDocument. Kod naszej przeglądarki internetowej Konqueror został zaadoptowany przez Apple i Nokię. Jesteśmy także aktywni w grupie Accessibility Workgroup of the Free Standards Group, gdzie pracujemy nad tym aby Linux był bardziej przystępny dla użytkowników zarówno sprawnych jak i niepełnosprawnych.

Standard LSB Desktop zapewnia wsparcie dla KDE poprzez umieszczenie w specyfikacji jego fundamentu, czyli biblioteki Qt. Trolltech i KDE mają swoich reprezentantów w grupie LSB i będą wraz z nią kontynuowaćprace aby zapewnić, że przyszłe produkty, w tym KDE, sprostają wymaganiom zawartym w przyszłych specyfikacjach LSB.

„Grupa LSB jest zadowolona widząc udział i wsparcie dla wersji 3.1 specyfikacji ze strony projektu KDE,” powiedział Ian Murdock, dyrektor ds. technologii Free Standards Group. „Odkąd nasz nowy standard zawiera wsparcie dla bibliotek desktopowych, jest bardzo ważne aby KDE i inne środowiska graficzne uczestniczyły w procesie tworzenia LSB. Razem pracujemy nad wspólnym celem: ekspansja aplikacji na linuksowe biurka i kontynuacja sukcesu Linuksa. To wydanie jest potwierdzeniem tego, że jesteśmy na najlepszej drodze do osiągnięcia tego celu.”

Oryginał: http://dot.kde.org/1146085435/
Tłumaczenie: joker (at) bajtek.org
Korekta: Jarosław Staniek
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Jarosław Staniek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →