Poniżej polskie tłumaczenie kolejnego odcinka wiadomości ze świata Fedory. Zapraszamy do lektury.

Witamy w naszym 42 wydaniu Fedora Weekly News (FWN), cotygodniowym newsletterze społeczności Fedory. Ostatnie wydanie można zawsze znaleźć tutaj.

 1. Aktualizacja Fedora Project Board

 2. Max Spevack za pośrednictwem fedora-announce-list ogłosił:
  Chciałem tylko wysłać krótkie uzupełnienie odnośnie Fedora Project Board, który został ogłoszony na Bostońskim FUDConie i miał tam swoje pierwsze spotkanie. Kilka ciekawych stron na wiki: http://fedoraproject.org/wiki/Board (zawiera informacje kontaktowe), http://fedoraproject.org/wiki/Board/Meetings. I podsumowanie naszego pierwszego spotkania: http://fedoraproject.org/wiki/Board/Meetings/2006-04-07


 3. Podcast Fedora Reloaded 5

 4. Joshua Wulf ogłosił w swoim blogu blogu:
  Podcast Fedora Reloaded 5 właśnie się pojawił. To specjalny hołd złożony MC Hawkingowi, gdzie spoglądamy na “Przyszłość Fedory”. Rozmawiamy z Guildfordem, Davidem Woodhouse o przyszłości Fedory na PPC, gadamy z Maksem Spevackiem, nowo ogłoszonym szefem Projektu Fedora, Greg DeK wypowiada się w imieniu ludzi (co nie jest trudne) i pociskamy pierdoły, wszystko przy akompaniamencie klasycznych i wypasionych numerów w wykonaniu Hawkmana.


 5. Filmy z FUDConBoston

 6. Jak obiecaliśmy w zeszłym tygodniu zeszłym tygodniu, wybrane filmy z FUDConBoston 2006 są dostępne na:
  http://fedoraproject.org/wiki/FUDCon/FUDConBoston2006/Sessions
  Dodatkowo całe 6 nagranych filmów + 1 bonusowy film można ściągnąć poprzez jednego dużego pliku torrent. Nadal czekamy na brakujące opisy i slajdy od osób prezentujących, jednak spodziewamy się ich w ciągu tygodnia.

 7. Użytkownicy omawiają bezpieczeństwo w LinuxWorld

 8. Phil Hochmuth napisał artykuł w NetworkWorld:
  Przedsiębiorstwo wykorzystuje serwery Fedora, to darmowa, otwarta wersja Red Hat Linux, do obsługi środowiska pracy i WWW. Jako środka ostrożności, Swanson używa otwartego narzędzia Mondo Archive do tworzenia migawkowych obrazów dysków swoich serwerów i utrzymuje kopie zapasowe konfiguracji, aby w razie awarii sprzętu lub systemu szybko przywrócić im funkcjonalność.
  “SELinux jest rewelacyjny,” powiedział Swanson. Dodatkowo do badania kodu przed umieszczeniem go, SELinux dostarcza dodatkowy poziom pewności, że kod nie zostanie zaatakowany exploitem. “Blokujemy wszystko i wpuszczamy tylko to co chcemy” do i z naszych serwerów, używając reguł SELinuksa, powiedział Swanson.

 9. Podsumowanie LinuxWorld Boston 2006

 10. Kevin Shockey w artykule dla LinuxJournal:
  Mieliśmy szczęście być członkami kilku grup, które sprawiły, iż seminarium ABC biurkowego Linuksa stało się możliwe. Najpierw firma Dell zaoferowała udostępnienie czterech laptopów, na których zainstalowaliśmy cztery różne dystrybucje Linuksa. Instalowanie różnych dystrybucji Linuksa na dokładnie takim samym sprzęcie stało sie polem dla ciekawych porównań. Zainstalowaliśmy: Fedorę Core 5, SuSE Linux 10.0, Linspire Five-0 oraz Ubuntu Breezy Badger 5.10. Podstawowym zadaniem tych komputerów było umożliwienie osobistego zapoznania się użytkowników z biurkowymi systemami Linux.

 11. Red Hat w dalszym ciągu zainteresowany Fedorą

 12. Steven J. Vaughan-Nichols napisał w artykule na Linux-Watch:
  Kierownik ds. rozwoju społeczności w Red Hat, Greg DeKoenigsberg, wyjaśnił w końcu iż Fedora Foundation nie miała przejąć kontroli nad system operacyjnym. Zamiast tego kontrola miała pozostać w gestii firmy, ponieważ model biznesowy Red Hata jest *zależny* od Fedory.
  Społeczność natomiast przygląda się sprawie dość obojętnie. Jak to zostało ujęte przez jednego z aktywnych użytkowników na Forum Fedory: „Dopóki Fedora będzie wciąż rozwijana i wspierana, a także nadążała za standardami nie przejmowałbym się zbytnio strukturą zarządu.”

 13. FUDCon i tworzenie fundacji Fedory

 14. Joe „Zonker” Brockmeier napisał dla NewsForge:
  Po tym wszystkim trzeba przyznać, że FUDCon (konferencja dla użytkowników i programistów Fedory) został doskonale przyjęty przez społeczność, był spotkaniem dosyć swobodnym, z zarówno mnóstwem entuzjastycznie nastawionych użytkowników, jak również i programistów. Byłem rozczarowany, że nie mogłem uczestniczyć w późniejszych sesjach, szczególnie w „OpenCourseWare MIT” oraz „MythTV”. Gdyby komuś się nie udało tak jak mnie czegoś zobaczyć, nie powinien się tym przejmować, ponieważ to nie będzie ostatnia konferencja w tym roku. Następny FUDCon planowany jest już na 18 sierpnia w San Francisco po tamtejszej konferencji i wystawie LinuxWorld.
  Uwaga edytora: wysłałem mu odnośnik do filmów z FUDConu: MIT OpenCourseWare Session.

 15. Recenzja: GCN: Fedora Core 5

 16. Susan M. Menke w recenzji Fedory Core 5 dla GCN pisze:
  Pomyśl o Fedorze jako samodzielnym (i bardziej przyjaznym użytkownikowi), jedynym w swoim rodzaju Linuksowym biurku, ale bez wsparcia ze strony przedsiębiorcy. Jest prawdziwym, publicznym projektem open source, sponsorowanym przez Red Hata, w którym wszelkie nowe funkcje i innowacje przechodzą swego rodzaju testy przed wprowadzeniem ich do Red Hat Linuksa. Nawiązując do spółki, największą cechą 5 wydania jest łatwiejszy w użyciu instalator z większą ilością sterowników oraz nowy, przejrzystszy interfejs. Odkryliśmy, iż rzeczywiście był strasznie prosty w użyciu, nie narażając tym samym bezpieczeństwa i ochrony (zawiera SELinuksa). Faktem jest, że ze wszystkich programów jakie testowaliśmy, ten był najłatwiejszy w zarządzaniu z perspektywy zwykłego użytkownika.

 17. Recenzja: eWeek: Fedora Core 5

 18. Jason Brooks w recenzji Fedory Core 5 dla eWeek pisze:
  Podczas testów eWEEK Labs było pod wrażeniem zaktualizowanego SELinuksa (Linux z ulepszonymi zabezpieczeniami), składników wirtualizacji Xen, ulepszonej obsługi narzędzi i języków programowania oraz środowiska GNOME 2.14 prosto z kompilatora tej szybko rozwijającej się dystrybucji.
  Co więcej, odkąd Fedora jest tak blisko powiązana z szeroko używanym Red Hat Enterprise Linuksem (i jest całkiem popularny na swój własny sposób), spółki, które rozpowszechniają Fedorę Core 5 nie powinny mieć problemów ze znalezieniem administratorów z doświadczeniem w posługiwaniu się dystrybucją.

 19. Aktualizacje Fedory Core 4 i 5

 20. W dniach 10 – 16 kwietnia Projekt Fedora udostępnił 2 aktualizacje Fedory Core 4 nie zawierające poprawek bezpieczeństwa.
  W dniach 10 – 16 kwietnia Projekt Fedora udostępnił 10 aktualizacji Fedory Core 5 nie zawierających poprawek bezpieczeństwa.

Archiwalny news dodany przez użytkownika: fwn.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →