Świąteczne wydanie Rzeczpospolitej informuje: nie będziemy już skazani na program Płatnik. Jak poinformował rzecznik ZUS Przemysław Przybylski, od lipca 2007 roku płatnicy składek przy przesyłaniu do ZUS dokumentów będą mogli korzystać z oprogramowania dowolnych producentów, działającego w różnych systemach operacyjnych.

Do tej pory niezgoda ZUS na korzystanie z alternatywnych do Płatnika rozwiązań była główną prawną przeszkodą w pełnym korzystaniu z Wolnego Oprogramowania w polskich przedsiębiorstwach. Jeśli zapowiedź rzecznika tego urzędu spełni się, zniknie ona w połowie przyszłego roku. W dalszym ciągu pozostaje problem tajności oficjalnej specyfikacji protokołu wykorzystywanego przez Płatnika – Teletransmisję (został on złamany przez grupę pracującą nad programem Janosik) oraz zamknięcie kodu samego Płatnika.

Szkoda, że ZUS nie zdecydował się jeszcze na otwarcie kodu samego Płatnika. Płatnik, system zamówiony i stworzony za pieniądze podatników, jest w tej chwili zależny od jednej firmy. Istnieje ryzyko, że w przypadku rezygnacji tej firmy z rozwoju tego programu, zaistnieje konieczność przepisania od nowa dużej części systemu informatycznego ZUSu. Jeśli system ZUSu byłby dostępny na zasadach jednej z wolnych licencji, problemu tego by nie było – pracę nad nim mogłaby kontynuować dowolna firma informatyczna.

Przy okazji z radością informuję, że w ostatnich dniach ruszyły do przodu prace nad Janosikiem – jeśli ktoś z was ma ochotę pomóc przy tworzeniu, zapraszam!
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →