Od redakcji: Uprzejmości osób zajmujących się tłumaczeniem Fedora Weekly News zawdzięczamy możliwość publikowania polskich odcinków na naszych łamach. W imieniu redakcji życzę przyjemnej lektury, która być może przyczyni się do wzrostu znajomości i popularności Fedory wśród 'szarych linuksowców’.

Ukazało się kolejne wydanie Fedora Weekly News. W numere 39 można przeczytać między innymi o wydaniu Fedora Core 5, respozytorium Macromedia Flash dla yum. Zapraszam do lektury!

Ogłaszamy wydanie Fedora Core 5
Projekt Fedora ogłosił oficjalne wydanie Fedora Core 5: Fedora Core 5 jest dostępna całkowicie za darmo. Do pobrania z:
PRZEZ BITTORENT (ZALECANE):
http://torrent.fedoraproject.org/bordeaux-binary-i386.torrent
http://torrent.fedoraproject.org/bordeaux-binary-x86_64.torrent
http://torrent.fedoraproject.org/bordeaux-binary-ppc.torrent
Odwiedź główną stronę pobierania Fedory. Zostaniesz automatycznie przekierowany na mirror Fedora Core 5. Mogą powstawać trudności z połączeniem z serwerami, spowodowane ich dużym obciążeniem, szczególnie w pierwszych dniach po wydaniu. Dlatego zalecane jest używanie BitTorrent.
http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/5
Tutaj znajduje się poprawka dotycząca głównego serwera Fedory: Adres przenosi Cię do strony z linkami do pobierania. Żeby zostać przekierowanym na mirror Fedora Core 5 użyj poniższego adresu:
http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/core/5/
Przepraszamy za niedogodności
Gratulacje od Lidera Projektu Fedora
Max Spevack nowy Lider Projektu Fedora chciałby pogratulować udanego wydania Fedora Core 5:
Chciałbym pogratulować i podziękować każdemu, który ciężko pracował aby wydanie mogło dojść do skutku — współpracownikom społeczności, wszystkim niestrudzenie pracującym developerom, zespołom tłumaczy i dokumentatorów, marketingowcą i ambasadorom, ludzią którzy szerzyli w świecie wieść o Fedorze, społeczności testerów i pozostałym zaangażowanym osobom.
Jest to znakomite wydanie i mam nadzieję, że wszyscy będę dumni z ukończonych prac.
Chciał również wskazać na:
Chciałbym na chwilę zatrzymać się przy ostatnich zmianach jakie dokonały się na stronach Fedory, będące częścią http://www.redhat.com, zbiegające się z wydaniem FC 5.
Jeśli się przyjrzysz, zobaczysz na stronie domowej http://www.redhat.com ogłoszenie o wydaniu FC 5, jeśli zagłębisz się w przeglądaniu strony, dotrzesz do http://www.redhat.com/fedora która także otrzymała nowy wygląd. Wydanie FC 5 jest wielkim wydarzeniem.
Fedora Core 5 Dostępna
Red Hat ogłosił dostępność Fedora Core 5:
Projekt Fedora, sponsorowany przez Red-Hat i współpracujący ze społecznością open source, dziś ogłosił ostateczną wersję popularnej dystrybucji linuksa Fedora Core, Fedora Core 5 jest od teraz dostępna. Fedora Core 5 cechują najlepsze wiodące technologie, włączając w to nowe aplikacje biurowe, zaawansowane bezpieczenśtwo i wizualizację Xen.
Cytuję Thomasa Chung z Projektu Fedora:
„Fedora Core 5 to fierwsza dystrybucja w której czuję się prawdziwie zaangażowany i ekscytuję się nią.” powiedział Thomas Chung, Ambasador Społeczności Fedory. „Jestem pewny, że moje odczucie podziela wielu współpracowników, którzy byli światkami tworzenia od samego początku. Czuję się niemal jak ojciec oczekujący swojego pierwszego dziecka. Fedora Core 5 jest naprawdę znakomitym osiągnięciem technologicznym.”
Zapowiedź FUDCon Boston 2006
Jack Aboutboul chciałby oficjalnie ogłosić FUDCon Boston 2006:
Natychmiast po wydaniu Fedora Core 5 i sukcesie wcześniejszych FUDCon, Projekt Fedora z dumą ogłasza FUDCon Boston 2006. FUDCon Boston 2006 zaoferuje różnorodnych prelegentów, w światowych tematach, podzielonych na trzy części, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Więcej informacji na:
http://www.fedoraproject.org/wiki/FUDCon/FUDConBoston2006
Opinie o Fedora Core 5
Od wydania Fedora Core 5, pojawiło się kilka dobrych odzewów. Według blogu Toma Fitzsimmons:
Oprócz tych drobnych niedogodności jestem bardzo zadowolony z tego wydania. Nowy instalator zadziałał, czas startu wydaje się krótszy, cały sprzęt w moim laptopie zadziałał od strzału, uśpienie przy zamykaniu pokrywy działa, NetworkManager eliminuje ręczne zarządzanie siecią, kilka prostych kroków pozwala na dobrą obsługę mediów przez Gstreamer. Jestem bardzo zadowolony, że z wydania na wydanie potrzebuję coraz mniej poprawek aby zmienić Fedorę w wygodne i kompletne środowisko. W większości wcześniejszych przypadków, te poprawki wymagały instalacji zamkniętego niezintegrowanego oprogramowania.
Również według blogu Christophera Blizzard:
To pierwsze wydanie gdzie uśpienie, ponowne uruchomienie i hibernacja działają od razu. To niesamowicie solidne i godne zaufania. Miałem jedną awarię podczas wznawiania systemu w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ekran się pochrzanił a potem sprzęt się powiesił, ale to rekord stabilności w porównaniu do tego co było miesiąc temu. Bardzo to popchnęliśmy do przodu żeby uśpienie/wznowienie zadziałało z różnorodnym zbiorem laptopów oraz kart graficznych i wykazaliśmy ogromny postęp.
Respozytorium Yum Macromedia Flash dla FC5
Warren Togami ogłosił:
Dla użytkowników, którzy zaktualizowali Fedore do Core 5, mogą uaktualnić flash-plugin do wersji 7.0.63-1, który integruje się z firefox-1.5.x obecnym w FC 5.
http://macromedia.mplug.org/
Otrzymałem oficjalną zgodę od Macomedia do paczkowania ich binarek dla lepszej integracji z Fedorą i udostępnienia ich w respozytorium yuma. Możesz łatwo pobrać i aktualizować pakiet poprzez dodanie tego respozytorium yuma do /etc/yum.repos.d/.
Optymalizacja miejsca w Fedora Core 6
Warren Togami chciałby zaznaczyć że David Nielsen opublikował dokumenty na temat optymalizacji miejsca w Fedora Core 6.
Rozmawialiśmy ostatnio o cyklu FC5 w jakim się znajduje i wydaje się, że wszyscy zgadzają się aby dokładniej zająć się optymalizacją.
Pozwoliłem sobie zrobić kopię dokumentów, które ukazują nam odrobinę danych na ten temat i umieścić je na moim serwerze:
http://lovesunix.net/spaceoptimization.pdf
ATrpms dla FC5/i386 i FC5/x86_64
Axel Thimm z ATrpms ogłosił:
ATrpms oficjalnie rozpoczyna wsparcie Fedora Core 5 dla architektur i386 i x86_64.
http://ATrpms.net/dist/fc5/
Celem ATrpms jest bycie repozytorium pakietów dla 3 gałęzi produktów Red Hat. Aktualnie wspiera:

    FC5/i386, FC5/x86_64, FC4/i386, FC4/x86_64 FC3/i386, FC3/x86_64, FC2/i386, FC2/x86_64, FC1
    RHEL4/i386, RHEL4/x86_64, RHEL3/i386, RHEL3/x86_64
    RH9, RH8.0 i RH7.3

Fedora i Mono i OIN — wyjaśnienia
Greg DeKoenigsberg pisze w swoim blogu:
OIN to Open Invention Network. Do głównych członków zaliczają się Red Hat, Sony, Novell, IBM, i Philips. Za OIN kryje się idea: wrzucić zbiór patentów do puli. Uczynić ten pakiet dostępnym dla deweloperów wolnego oprogramowania, i dla firm wspierających deweloperów wolnego oprogramowania.
Mono jest na liście “chronionych patentów” OIN. Znaczy to, “jeśli ktoś pozwie Cię za domniemane naruszenie patentu z tej listy, możesz użyć jakiegokolwiek patentu z arsenału OIN aby się odegrać.”
Aktualizacje Fedora Core 4 i 5
W dniach 20 – 26 Marca, Projekt Fedora udostępnił 9 Aktualizacji Fedora Core 4 zawierających 1 poprawkę bezpieczeństwa.
W dniach 20 – 26 Marca, Projekt Fedora udostępnił 22 Aktualizacje Fedora Core 5 zawierające 3 poprawki bezpieczeństwa.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fwn.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →