Zapraszam do lektury kolejnego odcinka wiadomości ze świata Debiana.

Witaj w dziesiątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Jeśli nie możesz zdecydować się, która dystrybucja jest odpowiednia dla Ciebie, skorzystaj z testu wyboru dystrybucji. Manoj Srivastava po raz drugi nawołał do oddawania głosów na ogólną uchwałę mającą ustalić pozycję projektu w stosunku do GNU Free Documentation License. Głosy można oddawać do 11-go marca.
Wymagania i prawa podprojektów. Martin Michlmayr rozpoczął dyskusję na temat wymagań i praw dla oficjalnych podprojektów Debiana. W szczególności pytał czy podprojekt może zarządzać swoimi własnymi finansami i prosić o dotacja w przypadku specyficznych potrzeb tak jak ma to miejsce z Debonaras.
Debian/kFreeBSD dla AMD64. Robert Millan ogłosił dostępność eksperymentalnego podstawowego systemu Debian GNU/kFreeBSD dla architektury amd64. Korzysta z biblioteki GNU C przeniesionej przez Petra Salingera oraz wymaga działającej wersji FreeBSD 6.0. W tym momencie działa jedynie w środowisku chroot. Aurelien Jarno dodał wzmiankę o ustawieniu demona budującego dla tego systemu.
Supskrypcja nowych pakietów CDD? Enrico Zini zgłosił pomysł stworzenia mechanizmu, który pozwoliłby użytkownikom otrzymywać nowe pakiety związane z ich wyspecjalizowaną dystrybucją Debiana (CDD) jak tylko takiemu pakietowi przydzielony zostanie znacznik dla danej dystrybucji. Rozwiązanie wymaga jednak stworzenia sposobu na oznaczanie pakietów do instalacji.
Debata dotycząca wyborów lidera projektu. Thaddeus Black ogłosił plany dotyczące debaty na IRC związanej z tegorocznym wyborem lidera projektu. Debata będzie moderowana przez Dona Armstronga i odbędzie się 16 marca (czwartek) w godzinach 22:30-01:00 UTC na kanale #debian-dpl-debate w sieci irc.debian.org. Poprosił o wolontariuszy, którzy zechcą wziąć udział w panelu oraz o pytania dla kandydatów.
Oficjalne wspieranie backportów. Joseph Smidt zastanawiał się czy backporty staną się kiedykolwiek oficjalną częścią Debiana. Norbert Tretkowski wyjaśnił, że możliwe będzie w przyszłości udostępnienie niektórych backportów oficjalnie, ale jest raczej mało prawdopodobne by dotyczyło to całości pakietów dostępnych na backports.org.
Lista zajęć QA. Lars Wirzenius spytał czy istnieje lista aktualnych zajęć grupy ds. jakości, bo chciałby pomóc, a nie chce dublować działań innych. Taka lista tworzona jest z wykorzystaniem Wiki, tak by była łatwiejsza w utrzymaniu. Jeroen van Wolffelaar dodatkowo poprosił o pomoc w utrzymaniu strony qa.debian.org.
Podsumowanie kampanii DPL. David Schmitt ogłosił, że pracuje nad podsumowaniem pytań i odpowiedzi kandydatów pojawiających się podczas kampanii wyborczej związanej z wyborem lidera projektu. Aktualizacje będą pojawiać się na bieżąco.
Nowa maszyna packages.debian.org. Projekt Debian ogłosił ponowną dostępność serwisu packages.debian.org na nowej maszynie. System został przekazany w ramach darowizny od Schlund + Partner gdzie również jest utrzymywany. Jest to Dual-Core Opteron i w chwili obecnej zajmuje się jedynie udostępnianiem tego serwisu.
Sprawdzanie dzienników budowania. Samuel Thibault zademonstrował, że brakujące deklaracje funkcji mogą powodować problemy w działających systemach i zaproponował dodanie flag kompilatora, które sprawią, że budowanie zostanie przerwane w przypadku braku deklaracji funkcji. Kurt Roeckx dodał, że jest więcej takich błędów programistycznych, którymi powinno się zająć. Steve Greenland oznajmił, że dla tego typu błędów nie ma usprawiedliwienia, ponieważ są trywialne do naprawienia.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 984: xpdf — Kilka problemów razem.
 • DSA 985: libtasn1-2 — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 986: gnutls11 — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 987: tar — Wykonywanie dowolnego kodu.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • dibbler-client — Portable DHCPv6 client.
 • fontconfig-config — Generic font configuration library – configuration.
 • galago-daemon — Galago presence daemon.
 • lastfmsubmitd — Submission daemon for the Last.fm social music network.
 • optipng — Advanced PNG (Portable Network Graphics) optimiser.
 • slimscrobbler — SlimServer plugin that submits listening data to Last.FM.
 • zatacka — Arcade multiplayer game like nibbles.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 2 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 234 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

DWN needs Contributors. If you want to continue reading DWN, please help produce it. We need volunteer writers who watch the Debian community and report about what is going on, preferably with ready-to-add items. Please see the contributing page to find out how to help. We’re looking forward to receiving your mail at dwn@debian.org.
Tłumaczenie: Bartosz Feński aka fEnIo.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →