Dla nałogowego użytkownika Audacity tytuł „Profesjonalne studio nagrań” brzmi wyjątkowo zachecająco. Takie właśnie hasło widnieje na okładce marcowego numeru miesięcznika Linux+. Co w środku?

Przede wszystkim – podsumowanie ostatnich nowości w światku linuksowo-uniksowym. Szczególnie ciekawy dla początkujących linuksowców wydaje się być opis uruchomienia Google Earth z pomocą wine. Zaraz po wiadomościach – artykuł, którego zapowiedź zwróciła moją uwagę już na początku – opis edycji dźwięku przy pomocy Ardour. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że system ten przewyższa o głowę oprogramowanie używane przez reporterów Polskiego Radia. Jednak instalacja nie należy do najprostszych – głównym problemem jest konieczność wcześniejszej instalacji i konfiguracji JACKa, w niektórych dystrybucjach nie obejdzie się też bez uprzedniego dopieszczenia kernela. Jednak jeśli obróbka dźwięku to nasze główne zajęcie – wysiłek w to włożony zwróci się dość szybko.

Dla osób zainteresowanych raczej wypuszczaniem dźwięku w sieć, a nie jego tworzeniem, interesujący okaże się opis projektu MPD (Music Player Daemon), który pozwala na udostępnianie muzyki w sieci. Z kolei osoby parające się pracą z MIDI, które wciąż wzdychają do zakurzonego Atari, być może po przeczytaniu wywiadu z Guillaumem Laurentem sięgną po program Rosegarden – sekwencer MIDI reklamowany jako najbliższy linuksowy odpowiednik słynnego Cubase.

Niestety, to tyle o dźwięku – co poza tym? Opis Kadu – przyjemnego w obsłudze linuksowego klienta Gadu Gadu, opis KrawlSite (okienkowy odpowiednik wgeta), GNOME Sudoku (dla miłośników modnej łamigłówki), krótki opis Blendera (za krótki jak na stopień skomplikowania programu)… Po pełną listę opisywanych programów zapraszam do spisu treści numeru.

Warto zwrócić uwagę na przeznaczony dla początkujących artykuł poświęcony nowemu (1.5) Firefoksowi – a zwłaszcza na jego część podsumowującą najciekawsze wtyczki do niego.

Poza tym – tradycyjnie – „sztuczki i kruczki”, coś dla programistów (piszemy własny wygaszacz ekranu), test sprzętu oraz recenzja dwóch książek – „Ciszy w sieci” i „100 sposobów na Linuksa”.

Zapraszam do lektury.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →