Nadszedł kolejny miesiąc, na samej górze stosu rzeczy do przeczytania leży najnowszy numer Linux+. Na dołączonych do niego płytach DVD – m.in. FreeBSD 6.0, Kubuntu 5.10, RealBASIC 2005 Standard… Tematem miesiąca jest programowanie.

Co w środku? Tradycyjnie numer zaczyna się od opisu płyt, a potem przeglądu wiadomości ze świata Linuksa i wolnego oprogramowania i sprzętu, podsumowanie zmian w kodzie kernela linuksowego oraz kilku popularnych dystrybucjach.

Tematem numeru jest programowanie – i rzeczywiście, pierwszy duży tekst jest poświecony tworzeniu prostej aplikacji z wykorzystaniem biblioteki Qt. Jego autor prowadzi czytelnika krok po kroku i z pomocą Qt Designera, odrobiny kodu i programu mkisofs tworzy program tworzący gotowy do nagrania na płytę jej obraz ISO.

Tak jak Qt kojarzy się głównie z desktopem, tak PlayStation Portable – z grami. Że nie słusznie – pokazuje kolejny artykuł, którego autor skupia się na tworzeniu oprogramowania na tę popularną konsolę do gier. Uwaga – stworzony w ten sposób kod, ze względu na brak cyfrowego podpisu Sony, nie uruchomi się na wszystkich egzemplarzach konsoli.

Mieliśmy już Qt, warto też zająć się biblioteką GTK+. Z kolejnego tekstu dowiemy się, w jaki sposób przygotować aplikację pokazującą na diagramie konfigurację naszego komputera, a opartą o tę właśnie bibliotekę.

Programiści zainteresują się też być może wywiadem z Benoitem Minisinim, liderem projektu Gambas – wspomnianym niedawno w naszych komentarzach obiektowym językiem typu BASIC. A do tworzenia dokumentacji na pewno przyda się któraś z opisanych w numerze technik tworzenia dokumentów typu PDF.

Kolejną stałą częścią numeru są opisy bardziej lub mniej przydatnych aplikacji – tym razem znajdziemy opisy wyszukiwarki zbędnych plików KleanSweep (produkt polski), Gajima – klienta Jabbera, Umbrello – narzędzia do modelowania aplikacji w UML (mówiąc po polsku: projektowania, i to nie tylko aplikacji), narzędzia do oglądania TV – TVtime, JFtp i wreszcie czegoś dla spragnionych rozrywki – Darwinii, gry typu RTS. Poza tym – stałe działy: recenzje książek, garść porad związanych z Linuksem – oraz opis systemu Udev.

Cena numeru (wersja z dwoma płytami DVD): 27,90 zł, dostępny w kioskach najprawdopodobniej do 18 lutego. Zapraszam do lektury.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →