Co wyjdzie z połączenia jądra OpenSolarisa z oprogramowaniem rozprowadzonym na wolnych licencjach? Pierwszą odpowiedzią, którą się nasuwa, jest flamewar – i jest to odpowiedź poniekąd słuszna. Na szczęście tym razem poza flamewarem powstało coś więcej – o czym już kiedyś pisaliśmy w 'krótkich’.

Tym czymś jest Nexenta OS, połączenie kernela OpenSolarisa z wolnym oprogramowaniem oraz techniką wypracowaną przy okazji tworzenia GNU/Debiana.

Wczoraj pojawiła się w sieci druga wersja alpha tego projektu, rozbudowana o nowy instalator (dla niecierpliwych – z wbudowanym Tetrisem), dodatkowe poza GNOME środowiska graficzne, zaktualizowany kernel i pozbawiona błędów, które wyszły na jaw podczas testowania pierwszej alphy.

Jak działa w praktyce – można się przekonać samemu – NexentaOSa można zainstalować na czystym PC lub pod kontrolą QEMU. Obrazkowy podręcznik instalacji dostępny jest na stronach dystrybucji. Niestety, żeby móc ściągnąć wersję instalacyjną, konieczne jest wcześniejsza rejestracja. W ostateczności można poczekać na wypuszczenie OpenSolarisa na licencji GPL…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →