Od redakcji: Wielokrotnie brałem udział w rozmowach dotyczących projektu Wolne Podręczniki, firmowanego obecnie przez fundację Nowoczesna Polska. Ogólne założenia przyświecające temu projektowi są podobne do założeń projektu Magiczny Flet, z tym że szanse na zakończenie Wolnych Podręczników sukcesem są o wiele wyższe. Dlatego zdecydowałem się na opublikowanie poniższego apelu, wysłanego przez Jarka Lipszyca na listę RWO, również na naszych łamach. (honey)

Szanowni Państwo, drodzy członkowie ISOC i RWO

Od stycznia tego roku jestem wiceprezesem Fundacji Nowoczesna Polska, organizacji która ma wieloletnie doświadczenie we wspieraniu edukacji informatycznej. Na stronie fundacji jest więcej szczegółów, ale to ta organizacja stworzyła m. in. program Ikonk@, wyposażyła w rzutniki i komputery setki szkół.

Obecnie rozpoczynamy pracę nad nowymi projektami edukacyjnymi, z których co najmniej dwa są zbieżne z celami ISOC i RWO: nauczycielska akcja pisania wolnych podręczników rozpowszechnianych na wolnych licencjach oraz wyposażenie najzdolniejszych uczniów z wiejskich szkół Podlasia w komputery, a z ich pomocą w zdalną opiekę dydaktyczną.

Projekt Wolnych Podręczników jest czymś, na czym nowy zarząd Fundacji Nowoczesna Polska chciałby się skupić w najbliższych miesiącach i latach. Korzystając z naszego doświadczenia oraz wzorując się na Wikibooks chcemy stworzyć komplet podręczników do szkół dostępnych za darmo lub za minimalną opłatą. Jesteśmy przekonani, że pozwoli to nie tylko znacząco obniżyć koszt dostępu do edukacji i stworzyć podręczniki o doskonałej jakości, ale także promować koncepcję otwartego dostępu do wiedzy.

Żeby projekt Wolne Podręczniki stał się rzeczywistością potrzebujemy waszego wsparcia – zarówno w formie wolontariatu, jak i finansowego. Dlatego członków i sympatyków ISOC i RWO proszę o rozważenie przekazania 1% swoich podatków na rzecz Fundacji Nowoczesna Polska. Jednocześnie informuję, że już wkrótce ruszy robocza strona wolnepodreczniki.pl, na której rozpoczniemy prace nad projektem.

Odpowiednią sumę należy wpłacić samemu, ale Urząd Podatkowy ją zwróci po zaakceptowaniu zeznania PIT.

Wypełniając zeznanie roczne PIT – 36 w części „Obliczenia zobowiązania podatkowego” należy obliczyć 1 procent od kwoty z pozycji 180 w PIT 36. Uzyskaną kwotę wpisujemy odpowiednio w pozycję 181.

Wypełniając zeznanie roczne PIT – 37 prosimy w części „Obliczenia zobowiązania podatkowego”, obliczyć 1 procent od kwoty z pozycji 110 w PIT 37. Uzyskaną kwotę wpisujemy odpowiednio w pozycję 111.

Oznacza to, że w konsekwencji pomniejszają Państwo należny podatek i w zależności od sytuacji, jeżeli wychodzi nadpłata, to urząd skarbowy dolicza do niej kwotę 1%, jeżeli np.: niedopłata, to pomniejszają ją Państwo o kwotę 1%.

Następnie prosimy wpłacić wyliczoną sumę pieniądzy na konto wybranej organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem banku lub poczty. Jeśli wybierzecie Fundację Nowoczesna Polska, to wpłatę należy dokonać na konto: 46 1020 1097 0000 7502 0001 6766.

Na dowodzie wpłaty prosimy zawrzeć dane: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwotę dokonanej wpłaty, nazwę Fundacji oraz tytuł wpłaty: „Wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego”. Pokwitowanie wpłaty należy zachować na wypadek kontroli Urzędu Skarbowego.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Jarosław Lipszyc.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →