Kiedy za oknem trzaskający (choć coraz ciszej) mróz, warto usiąść w fotelu z kotem – lub dwoma – na kolanach i pogrążyć w lekturze. Tym razem w moje ręce trafił najnowszy, lutowy numer miesięcznika Linux Magazine. Jak wskazuje okładka, tematami numeru są walka z wirusami, animacja 3D oraz GNOME 2.12. A co znajdziemy w środku?

Jak zwykle pierwszym dużym działem numeru jest przegląd wydarzeń z kraju, świata oraz dotyczących kernela. Po kilku stronach poświęconym aktualnościom – pierwszy temat z okładki: wirusy. Z zamieszczonych na kolejnych stronach artykułów możemy się dowiedzieć, czy da się napisać wirusa linuksowego na podobieństwo wirusów znanych z MS DOSa (technicznie – tak, w praktyce taki wirus ma ograniczone możliwości replikacji), zobaczyć przegląd oprogramowania antywirusowego które możemy uruchomić pod kontrolą Linuksa oraz dowiedzieć się, w jaki sposób połączyć przykładowy program antywirusowy z serwerem poczty.

Kolejnym tematem zapowiedzianym na okładce jest najnowsza wersja GNOME. Jeśli zastanawiacie się, czy warto zaktualizować się do najnowszej wersji, czy zostać przy starej dobrej 2.10 – warto przejrzeć to krótkie podsumowanie zmian.

Przejęte przez Sony studio Pixar było jednym z pierwszych wykorzystującym zdobycze informatyki do tworzenia pełnometrażowych filmów animowanych. Dostępne dziś sprzęt i oprogramowanie dają potężne możliwości każdemu zdolnemu grafikowi – przykładem jest chociażby powodzenie „Katedry” czy „Sztuki spadania”. Zaawansowane oprogramowanie do modelowania obiektów 3d i ich renderingu trafiło już dawno do większości dystrybucji Linuksa. Jeśli chcecie wiedzieć, czym poszczególne programy się różnią od siebie i czy można korzystać z kilku jednocześnie – artykuł „Wirtualne światy” będzie w sam raz dla was.

Kolejnym artykułem, który przykuł moją uwagę, jest tekst przypominający (a młodszych czytelników – wprowadzający do tematyki) system operacyjny Plan9 – innowacyjny projekt, który niestety podupadł ze względu na niegdyś wygórowane warunki licencyjne. Warto dowiedzieć się, co niegdyś tworzyli inżynierowie Bella, a teraz kontynuują hobbyści. Jeszcze dziś warto przenieść do innych systemów operacyjnych choć część rozwiązań wykorzystywanych w Plan9.

Ostatnim tekstem, na który chciałbym zwrócić uwagę, jest przyporządkowany do działu „Programowanie” opis technologii AJAX. Choć jej poszczególne elementy nie są niczym nowym, to jednak wykorzystanie wszystkich na raz daje olbrzymie możliwości przy tworzeniu dynamicznych stron www. Artykuł jest szczególnie przydatny dla miłośników Perla – przykładowy system od strony serwera jest zaimplementowany właśnie w tym języku.

Czy coś więcej? Zapraszam do przejrzenia spisu treści. Na dołączonym krążku DVD – Ubuntu 5.10 w wersji instalacyjnej oraz Live. Cena numeru: 24,90 zł.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →