13 stycznia b.r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Dzień Wolnego Oprogramowania. Celem imprezy było przekazanie uczniom, nauczycielom oraz zaproszonym gościom idei Wolnego Oprogramowania oraz zaprezentowanie najpopularniejszych programów – systemu operacyjnego Linux, pakietu biurowego OpenOffice.org i przeglądarki Mozilla Firefox. Impreza zakończyła się powodzeniem i chciałbym zdać krótką relację z jej przebiegu i organizacji oraz być może zachęcić tym innych do organizowania podobnych akcji w swoim otoczeniu. Mam nadzieję, że przedstawiony opis realizacji będzie istotną pomocą, dla tych, którzy zdecydują się na podobne działanie.

Pomysł zrodził się na jednym ze spotkań, na którym w grupie znajomych omawialiśmy plany założenia Stowarzyszenia Wspierania Innowacji i Rozwoju Internetu, którego jednym z celów ma być promocja Wolnego Oprogramowania. Postanowiliśmy zacząć tą promocję od najbliższego otoczenia – naszej szkoły. Z początku miała to być impreza na małą skalę – stopniowo jednak nasze ambicje rosły.

Pierwszą rzeczą która zrobiliśmy z przygotowań było zamówienie przez kilka osób płyt z Ubuntu, tak by można wręczyć zestaw każdemu uczestnikowi Dnia Wolnego Oprogramowania. Następnie przygotowaliśmy pismo dla dyrekcji szkoły, opisujące czym jest Wolne Oprogramowanie, krótko omawiające najważniejsze programy oraz zawierające plan realizacji projektu Dnia Wolnego Oprogramowania. Całość zajęła około 11 stron, do których dołączyliśmy podanie o zgodę na organizację Dnia Wolnego Oprogramowania z rekomendacją dwóch nauczycieli informatyki, jednego nauczyciela fizyki (który potem został opiekunem DWO wśród nauczycieli) oraz jednego byłego nauczyciela informatyki, obecnie pracownika naukowego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Dyrekcja przychylnie odniosła się do naszej inicjatywy.

Po uzyskaniu zgody od dyrekcji mogliśmy przejść do konkretnych działań. W porozumieniu z Samorządem Uczniowskim wybraliśmy klasy, które uczestniczyły w organizowanych wykładach w szkolnej auli. Kolejny etapem było pozyskanie sponsorów, poszukiwania rozpoczęliśmy od ogólnopolskich firm działających w branży Wolnego Oprogramowania (tutaj udało nam się nawiązać współpracę z firmą Ux Systems) a następnie wśród lokalnych firm z branży informatycznej i nie tylko (Zakład Elektornicznych Technologi Obliczeniowych, sklep komputerowy Reset, AHU Widok, Ruch S.A., sklep komputerowy Widar, Edukacja z TI).

W porozumieniu z dyrekcją szkoły zaprosiliśmy jako gości dyrektorów innych lubelskich szkół, przedstawicieli administracji (głównie związanej z edukacją) oraz lubelskich uczelni.

Końcowymi etapami przygotowania Dnia Wolnego Oprogramowania było przygotowanie prezentacji, broszur informacyjnych dotyczących Wolnego Oprogramowania (były rozdawane każdemu z uczestników) oraz zainstalowanie w pracowni informatycznej różnych dystrybucji systemu Linux. Ponadto każdy z organizatorów zakupił specjalnie przygotowaną koszulkę Dnia Wolnego Oprogramowania, która pozwoliła wyróżnić się wśród innych.

Po długich i męczących przygotowaniach nastąpił długo oczekiwany dzień 13 stycznia. Impreza zaczęła się o godzinie 10:00. Po krótkiej inauguracji uczestnicy wysłuchali kilku prezentacji:

  • Krótkiego wstępu do Wolnego Oprogramowania – Łukasz Gandecki i Jakub Laskowski
  • Prezentacji możliwości systemu operacyjnego Linux – Łukasz Gandecki i Jakub Laskowski
  • Prezentacji oprogramowania edukacyjnego wchodzącego w skład pakietu KDE – Karolina Sołtys, Łukasz Gandecki i Jakub Laskowski
  • Pokazu sposobu użytkowania systemu pomocy w KDE – Tomasz Dąbski
  • Prezentacji Wolnego Oprogramowania dla systemu Windows (OpenOffice.org i Mozilla Firefox). – Bernard Bondos

Po prezentacjach uczestnicy otrzymali przygotowane materiały (płyty CD oraz broszury informacyjne). Goście zostali zaproszeni do pracowni informatycznej na praktyczną prezentację połączoną z dyskusją. W tym czasie odbyła się druga seria tych samych prezentacji dla uczniów innych klas.

Kolejnym punktem programu była seria bardziej zaawansowanych prezentacji, przeznaczonych dla uczniów klas o profilu informatycznym, w skład której wchodziły:

  • Przegląd dystrybucji Linuksa – Łukasz Gandecki, Przemysław Gierski i Jakub Laskowski
  • Prezentacja systemów z rodziny BSD – Marek Denis
  • Wykład nt. tworzenia grafiki 3D w programie povray. – Krzysztof Dmitruk

Na zakończenie został zorganizowany konkurs wiedzy o Wolnym Oprogramowaniu, w którym wzięło udział ponad 20 osób. Konkurs miał formę testu jednokrotnego wyboru, po którym konieczna była dogrywka (pytanie otwarte dla remisujących osób). Wśród ufundowanych przez sponsorów nagród znalazły się takie rzeczy jak: Bezprzewodowe punkty dostępowe, pudełkowa wersja OpenOffice, rozmaite podręczniki i gadżety komputerowe. Zwycięzcą konkursu został Igor Pasieczny, uczeń 2 klasy.

Postaraliśmy się także o informację w lokalnych mediach. W Dniu Wolnego Oprogramowania uczestniczyli dziennikarze: Radia Lublin, Radia Centrum, Dziennika Wschodniego. Niestety, artykuł opublikowany w Dzienniku Wschodnim wymaga sprostowania.

Mam nadzieję, że ten krótki opis będzie inspiracją dla innych, do podjęcia podobnych działań. Osoby zainteresowane bliższymi informacjami proszę o kontakt mailowy – jakubl[at]4me.pl.

Nasze kolejne plany, to finalizacja procesu zakładania stowarzyszenia oraz zorganizowanie podobnego wydarzenia na szerszą skalę (podobnego do organizowanej akcji Poznaj Linuksa, lecz w nieco późniejszym terminie). Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Jakub Laskowski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →