Choć głównym pismem wydawnictwa Software zajmującym się tematyką bezpieczeństwa jest Hacking, to również najnowszy Linux+ nie stroni od tej tematyki. Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych, problemy z GG, Trustix – ale również tematy dla osób mniej zainteresowanych IT Security – to znajduje się w styczniowym numerze miesięcznika Linux+. Ale po kolei…

Jak każdy numer, także i ten zaczyna się od opisu zawartości płyt (m.in. OpenSUSE 10, Ubuntu 5.10, wersja trial CrossOver Office) oraz podsumowaniem wiadomości ze świata wolnego oprogramowania związanego z Linuksem. Pierwszym, zapowiedzianym już na okładce artykułem, jest tekst poświęcony zabezpieczaniu sieci bezprzewodowych. Można w nim znaleźć garść uwag przydatnych przy utrudnianiu niepowołanym osobom dostępu do naszej sieci. Niestety, zabezpieczenie po stronie routera robione jest na podstawie gotowego urządzenia Linksys, co oznacza że osoba nieposiadająca takiego sprzętu i nie mająca pojęcia, jak to zrobić w „gołym” Linuksie wiele na tym nie zyska. Przykładowa sieć nie jest też zbyt trudna w „złamaniu”, opiera się na zabezpieczeniu WEPem (autor jedynie wspomina o istnieniu WPA – prawdopodobnie jest to spowodowane ograniczeniami wykorzystywanego sprzętu), wyłączeniu DHCP i utajnieniu ESSID. Ominięcie tych utrudnień nie powinno być wielkim problemem, zwłaszcza dla osób posiadających wydany w tym samym czasie przez to samo wydawnictwo numer Hackingu, gdzie opisano to krok po kroku. Szkoda, że autorzy obu tekstów nie połączyli sił…

Kolejnym tekstem związanym z bezpieczeństwem jest „Analiza bezpieczeństwa komunikatora internetowego z wykorzystaniem platformy Linux”. Jego autorzy pokazują na przykładzie Gadu Gadu, w jaki sposób – mając wiedzę o istniejącym błędzie – utrudnić jego wykorzystanie bez ingerowania w kod samego komunikatora.

Ostatnim „dużym” tekstem związanym z bezpieczeństwem jest wywiad z Christianem Toldnesem, liderem projektu Trustix.

Kolejną stałą serią tekstów są opisy oprogramowania. Tym razem możemy poczytać o KTorrencie, Tomboy-u (narzędzie ułatwiające zapanowanie nad notatkami), InitNG (być może następca /sbin/init), GMusicBrowser (zarządzanie biblioteką muzyczną), KOffice oraz o grze Schorched 3d.

Poza tym w nowym L+ – artykuł o zdalnym dostępie do naszego środowiska graficznego, tekst dotyczący usypianiu oraz hibernacji komputerów z Linuksem na pokładzie, oraz artykuł dla programistów, w którym krok po kroku opisany jest proces tworzenia pracującego pod kontrolą GNOME kodera plików OGG Vorbis.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →