To już ostatni w tym roku odcinek wiadomości ze świata Debiana. Tym samym korzystając z okazji chciałbym w imieniu swoim i reszty zespołu PDDP złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności wszystkim czytelnikom serwisu, a trollom wytrwałości 😉
Szampańskiej zabawy!

Witaj w pięćdziesiątym drugim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Śczęśliwych Świąt dla wszystkich czytelników, którzy je obchodzą i szczęśliwego nowego roku dla wszystkich spośród was, którzy poczuwają się do świętowania Nowego Roku. David Chisnall przyjrzał się w eseju, kosztom Wolnego Oprogramowania w połączeniu z wolnością uzyskaną dzięki jego użyciu.
Backporty dla Sarge. Norbert Tretkowski poinformował o wsparciu przez backports.org stabilnego wydania Debiana (sarge). Deweloperzy Debiana mogą przesyłać swoje zmienione pakiety do archiwum. Norbert udostępnił także instrukcję dla użytkowników i deweloperów na temat używania backports.org.
Wywiad z zespołem ds. KDE. Zespół ds. KDE udzielił wywiadu serwisowi „Ludzie stojący za KDE”, którego celem jest przedstawienie ludzi związanych ze społecznością KDE. Wywiad zawiera odpowiedzi na pytania techniczne, a także na osobiste.
Stan niestabilnej dystrybucji Debiana. Kamaraju Kusumanchi uruchomił stronę Wiki z wyszczególnieniem aktualnych głównych problemów z aktualizacją niestabilnej wersji Debiana oraz ze sposobami na obejście tych trudności. Ari Pollack wspomniał o innej stronie Wiki podsumowującej tematy z kanału #debian-devel sieci irc.debian.org, która zawiera przydatne informacje o tym co jest aktualnie zepsute, a co zostało naprawione w Sidzie. Poleca on jednak używanie apt-listbugs/apt-listchanges oraz śledzenie listy debian-devel-announce .
Wspólna podstawa zarządzania energią. Kevin Locke ogłosił powstanie projektu mającego na celu stworzenie wspólnej podstawy zarządzania energią w Debianie. Programiści będą mogli reagować na zdarzenia dotyczące zasilania, niezależnie od architektury lub demona dzięki instalacji jednego skryptu do wspólnej obsługi zdarzeń. Ten skrypt będzie obsługiwany poprawnie nawet przez stworzone w przyszłości systemy zasilania i demony bez zmuszania programistów do zmian w programach korzystających z niego
Potknięcia przenosin pakietu Kernel Package. Manoj Srivastava ostrzegł przed nową wersją kernel-package mogącą produkować pakiety binarne, których skrypt postinst wywraca się, choć zainstalowane jądro będzie pracowało poprawnie. Jest to rezultatem adaptacji do debconfa i skryptów oczekujących instalacji interaktywnej bądź produkujących komunikaty na wyjściu.
Architektury w następnym wydaniu. Steve Langasek, członek grupy ds. wydania Debiana, ogłosił zakończenie fazy kwalifikacji architektur i w związku z tym następna stabilna edycja Debiana o nazwie Etch prawdopodobnie nie będzie obsługiwać architektur arm, m68k, s390 i sparc. Będzie za to po raz pierwszy obsługiwać architekturę amd64.
Mozilla i przyjaciele bazujący na XULRunner? Mike Hommey ogłosił swoje plany spakietowaniaxulrunner, który powinien stać się głównym silnikiem wszystkich technologii okołomozillowych przyszłości, co znaczy że wszystkie produkty Mozilli (firefox, thunderbird, itd.) będą budowane w oparciu o niego. Średnioterminowe plany zakładają oparcie programów bazujących na Mozilli (takie jak epiphany, galeon, kazehakase, itd.) bezpośrednio na xulrunnerze.
Debian w Monachium. Urząd miasta Monachiumopublikował uaktualnienie dotyczące ich przejścia do rozwiązań bazujących na GNU/Linux Debianie. Aktualne kroki prowadzą do przejścia ich systemu zarządzania dokumentami do systemu opartego na OpenOffice tak, aby zarówno klienci Windowsowi jak nowi Linuksowi mogli używać przyjętego rozwiązania. Ponadto dostarczono użytkownikom pierwszą wersję testową klientów opartych na Debianie aby uzyskać ich opinie. Administracja dostarczonymi klientami bazuje na dwóch narzędziach FAI (fully automatic installation) i GOsa (Gonicus System Administrator).
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 924: nbd — Szansa wykonania dowolnego kodu.
 • DSA 925: phpbb2 — Kilka słabych punktów.
 • DSA 926: ketm — Podwyższanie uprawnień.
 • DSA 927: tkdiff — Niebezpieczne tworzenie pliku tymczasowego.
 • DSA 928: dhis-tools-dns — Niebezpieczne tworzenie pliku tymczasowego.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • bmp-alarm — General plugin using beep-media-player as an alarm clock.
 • gearhead — Rogue-like mecha role playing game.
 • lighttpd — Fast webserver with minimal memory footprint.
 • nanourl — Lightweight analog of TinyURL.
 • smtpguard — SMTP flow control.
 • widelands-dbg — Fantasy real-time strategy game (debug cruft).
 • xdms — Uncompressor for Amiga DMS archives.
 • xen-tools — Tools to manage debian XEN virtual servers.
 • yakuake — Yet Another Kuake, KDE terminal emulator.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 4 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 174 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →