Zespół PDDP ma przyjemność zaprezentować kolejne tłumaczenie Tygodnika Debiana. Życzymy miłej lektury.
W imieniu naszego zespołu, życzę wszystkim czytelnikom DWN (i nie tylko) Wesołych Świąt i wielce szczodrego Świętego Mikołaja.

Witaj w pięćdziesiątym pierwszym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Mohammed Adnčne Trojette podsumował wydarzenia z ostatniego roku w kalendarium roku 2004. Thomas Lange ogłosił nową wersję, 2.9, FAI – w pełni automatycznej instalacji Debiana.
Debian na jednym DVD? Jaldhar Vyas zapodał, że jednym z problemów użytkowników GNU/Linkusa z takich krajów jak Indie jest niska przepustowość łączy do Internetu. Dlatego też preferuje się tam dystrybucje na CD lub DVD, a nie instalacje i aktualizacje bezpośrednio z sieci. Jaldhar znalazł sponsora i poszukuje wersji Debiana na jednym DVD. Jörg Jaspert potwierdził, że produkcja jest prosta, ponieważ robił to już wcześniej.
Cztery lata debianforum.de. Forum Internetowe debianforum.de, przeznaczone dla użytkowników Debiana mówiących w języku niemieckim, obchodzi 20 grudnia 4 rok swojego istnienia. Z dyskusji typu „Jak zainstalować program”, forum przeobraziło się w serwis ważny zarówno dla początkujących jak i doświadczonych użytkowników Debiana w krajach niemieckojęzycznych. Forum działa także poza światem wirtualnym, wystawiając stoiska na kilku sympozjach dotyczących GNU/Linuksa.
Głosowanie: Ujawnienie prywatnej poczty. Manoj Srivastava zaapelował o oddawanie głosów w sprawie ujawnienia archiwum listy debian-private. Głosowanie odbywa sie między 18 grudnia a 31 grudnia. W przypadku aprobaty, powołany zostanie komitet, który zajmie się analizą wiadomości na liście i opublikuje te, które mają znaczenie historyczne lub zawierają ważne informacje o projekcie.
Simon Bienlein odbiera nagrodę BIENE. Współpracownik Debiana Simon Bienlein (Niemcy), otrzymał nagrodę BIENE. Simon uczestniczy w rozwijaniu instalatora Debiana i pomagał dostosować go do użytku z terminalem Brailla. Nagrodę otrzymał za swoją stronę promującą GNU/Linuksa wśród niewidomych ludzi. Nagroda BIENE jest corocznie przyznawana stronom internetowym, które są wzorem dostępności. Simon otrzymał specjalną nagrodę.
Nowy przewodnik o apt-get i dpkg. Wszystko o Linuksie (All about Linux), blog skupiający się na GNU/Linuksie, opublikował przyjemny przewodnik na temat apt-get i dpkg. Artykuł przeznaczony jest dla nowych użytkowników i wyjaśnia najpopularniejsze zastosowania obu programów. Bardziej szczegółowe informacje na temat tych programów można uzyskać w oficjalnym dokumencie Debiana apt howto.
Używanie skryptów startowych zgodnych z LSB. Thomas Hood zastanawiał się jak prawidłowo powinien używać odpowiednich funkcji LSB dla skryptów init. Thomas zauważył, że dowolność wyjścia może zepsuć formatowanie. Petter Reinholdtsen zgłosił pomysły wysyłania wyjścia skryptów do serwera syslog. Henrique Holschuh dodał, że funkcje te będą działały nawet gdy zaimplementuje się równoległe wywoływanie skryptów startowych.
Osobiste podpisywanie pakietów. Marc Brockschmidt poinformował o zmianie oprogramowania archiwum, która spowodowała odrzucanie osobiście podpisanych pakietów. Niektórzy oświadczyli, iż w dalszym ciągu chcieliby pracować z dpkg-sig. Marc dodał, że Jörg Jaspert planował udostępnienie lepszej wersji problematycznego dzisiaj sprawdzania, która będzie znów akceptowało takie pakiety.
TeX Live w Debianie? Norbert Preining poinformował o początkach TeX live dla Debiana po odrzuceniu pakietów z katalogu incoming. Frank Küster dodał, że kilku deweloperów i użytkowników TeX live poszukiwało prostej instalacji TeX live w Debianie zastępującej teTeX a utrzymując zależności.
Automatyczne zamykanie błędów. Roberto Sanchez zastanawiał się, czy można by tak dostosować automatyczne zamykanie błędów, by było ono przeprowadzane tylko dla błędów należących do danego pakietu źródłowego. Motywował to tym, że literówka w numerze błędu spowoduje zamknięcie nie tego błędu, co trzeba. Matthew Palmer dodał, że wiadomość o zamknięciu błędu zawiera informację o źródłowym pakiecie, z którego został on zamknięty.
Aktualizacja Debian Sarge. Projekt Debian poinformował o pierwszej aktualizacji bieżącego wydania stabilnego. Przygotowania do tej aktualizacji zajęły 6 miesięcy i zakończyły się wraz z aktualizacjami jądra w tym wydaniu. Niniejsza aktualizacja zawiera 172 poprawki dotyczące bezpieczeństwa i 16 ważnych poprawek.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 920: ethereal — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 921: Linux 2.4.27 — Kilka słabych punktów.
 • DSA 922: Linux 2.6.8 — Kilka słabych punktów.
 • DSA 923: dropbear — Wykonywanie dowolnego kodu.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • aspell-eo — Esperanto dictionary for aspell.
 • cheops-ng — Network Swiss army knife.
 • debsecan — Debian Security Analyser.
 • fai-client — Fully Automatic Installation client package.
 • ihu — Voice over IP (VoIP) application for Linux (using Qt).
 • kguitar — Stringed instrument tablature editor for KDE.
 • netdiscover — Active/passive address scanner using ARP requests.
 • pcmciautils — PCMCIA utilities for Linux 2.6.
 • uuidcdef — Universally Unique Identifier (UUID) generator.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Krzysztof dygi Szynter, Kacper Perschke, Bartosz Zapałowski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →