Panie i Panowie, witamy w pierwszej edycji UDN, czyli Ubuntu Desktop News. UDN będą wydawane co jakiś czas, jeśli wszystko pójdzie dobrze to powinny się ukazywać co dwa tygodnie – a razem z nimi polskie tłumaczenie dokonane przez specjalnie do tego celu powołaną spec-grupę z #ubuntu.pl (irc.freenode.net).
Dodano 21.12.2005: działające linki

W tym wydaniu:
* Gconf powinien być szybki jak nigdy dotąd
* Uproszczone menu dla użytkownika
* Jak zainstalować pakiet .deb? Dwu-klikiem go!
* Wszystkie Twoje tłumaczenia należą do nas
* Nowe okno wylogowania
* Co nowego w desktopie Dappera?
* Światło na… rhythmbox
* Wywiad z bohaterem desktopu
* Miłosne zadania dla miłośników desktopu
* Spotkanie Desktop Team
* Dni przytulania (błędów)
* O Desktop Team

GConf powinien być szybki jak nigdy dotąd
=========================================
Nieprawdopodobnego wyczynu dokonał Sebastien, wysyłając nową wersję GConf z dołączonymi katalogami [1]. Moglibyśmy wyjaśnić co to jest, co to zmienia, czemu jest takie wspaniałe i czemu zawsze chcieliście to mieć, ale nie, techniczne detale by były nudne, nieprawdaż? Zgoda, byłoby też trochę błędów w tym co moglibyśmy powiedzieć, gdyż nie mieliśmy czasu, aby przyjrzeć się temu w szczegółach 🙂 Jednakże, co ważne, to powinno całkiem nieźle polepszyć wydajność, zwłaszcza czas logowania. Nie wiesz, że Desktop Team Cię kocha? 🙂
[1] http://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-desktop/2005-November/000020.html

Uproszczone menu dla użytkownika
================================
Po konferencji Ubuntu Below Zero zostały podjęte decyzje aby sprawić by menu były dla użytkowników jeszcze prostsze. Martin, Michael i Sebastien pracowali nad ukryciem narzędzi administracyjnych przed użytkownikami, którzy nie potrafią z nich skorzystać (oraz nad ukryciem update-notifiera przed tymi użytkownikami) [2]. Co więcej, Sebastien i inni autorzy pakietów zidentyfikowali wszystkie wpisy w menu, które nie są zbyt często używane z poziomu menu i teraz standardowo są ukryte [3]. Te wpisy można oczywiście odkryć za pomocą edytora menu.
[2] https://wiki.ubuntu.com/HideAdminToolsToUsers
[3] https://wiki.ubuntu.com/MenusRevisited

Jak zainstalować pakiet .deb? Dwu-klikiem go!
=============================================
Właśnie pobrałeś plik .deb z Sieci i chciałbyś go zainstalować. Jak to zrobić? Dwu-klikiem w niego! Za pomocą gdebit [4], możesz to zrobić bez zastanawiania się nad zależnościami: wszystko po prostu zadziała, tak jak jest to pokazane na zrzucie ekranu [5]. Po 4 minutach myślenia, Michael powiedział nam „gdebi zmieni sposób w jaki Twój komputer funkcjonuje”.
[4] http://packages.ubuntu.com/dapper/admin/gdebi
[5] http://people.ubuntu.com/~mvo/gdebi/gdebi-3.png

Wszystkie Twoje tłumaczenia należą do nas
=========================================
Martin i Zygmunt dokonali zmian wymaganych do przetłumaczenia plików .desktop (plików opisujących wpisy w menu) w pakietach językowych [6]. Ta zmiana pozwala tłumaczom na przetłumaczenie tych plików z poziomu Rosetty oraz ułatwi ich aktualizację.
[6] https://wiki.ubuntu.com/LangpacksDesktopfiles

Nowe okno wylogowania
=====================
Manu zaczął prace nad nowym oknem wylogowania [7]. Te okno dialogowe będzie ładniejsze niż cokolwiek co istnieje we wszechświecie. No dobra, może nie aż tak, ale wiecie o co chodzi. Pozwoli użytkownikowi na wylogowanie, przełączenie użytkownika, restart/uśpienie/hibernację/wyłączenie komputera pojedynczym kliknięciem. Dostępny jest zrzut ekranu z serii „łał, wygląda super” [8].
[7] http://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-desktop/2005-December/000056.html
[8] http://www.manucornet.net/GNOME/logout_dialog/Capture.png

Co nowego w desktopie Dappera?
==============================
Po dostarczeniu GNOME 2.13.3 do Dappera trafiło sporo nowych wspaniałych rzeczy.
Możliwe, że jedną z najbardziej obiecujących funkcji jest zintegrowane wyszukiwanie w nautilusie: po prostu naciśnij Ctrl+F w oknie nautilusa i poczuj miłość jego opiekunów. Możesz się dowiedzieć więcej z wpisu w blogu Alexa Larssona [9].
Inne fajne funkcje GNOME 2.13.3 to na przykład: nowy kod źródłowy Gedita pozwalający na łatwą edycję zdalnych plików, ulepszona zmiana kolejności paneli w gnome-terminal (dla wszystkich wyjadaczy terminala 🙂 i mnóstwo pracy włożonej w wydajność (popatrz na nową wersję pango!), która powinna procentować uczuciem lekkości całego desktopu!
GStreamer 0.10 został wydany na początku grudnia [10] i nie mogliśmy się oprzeć: jest już dostępny w Dapperze [11], więc już możesz się pobawić. Coraz więcej aplikacji będzie go używać w niedalekiej przyszłosci!
Świetnym nowym pakietem jest nautilus-actions [12] który pozwala na łatwe uruchamianie programów przy wybranych plikach w nautilusie. Spróbuj a pokochasz to.
A jeśli myślałeś, że przesyłanie plików przez bluetooth było trudne, to spróbuj najnowszej wersji nautilus-sendto [13] która teraz zawiera funkcje przesyłu plików przez bluetooth.
[9] http://blogs.gnome.org/view/alexl/2005/12/07/0
[10] http://gstreamer.freedesktop.org/documentation/gstreamer010.html
[11] http://packages.ubuntu.com/dapper/source/gstreamer0.10
[12] http://packages.ubuntu.com/dapper/gnome/nautilus-actions
[13] http://packages.ubuntu.com/dapper/gnome/nautilus-sendto

Światło na… rhythmbox
=======================
Rhythmbox to odtwarzacz muzyki dla GNOME. Pozwala na organizację i słuchanie całej Twojej muzyki za pomocą ładnego i łatwego w opanowaniu interfejsu. Rozwój tej aplikacji znów stał się aktywny, w najnowszych wydaniach możemy odnaleźć parę ciekawych funkcji:
* wsparcie dla podcastów
* wsparcie dla audio cd
* wsparcie dla iPod
* wsparcie dla DAAP (jeszcze niedostępne w Dapperze, ale niedługo będzie):
pozwala na współdzielenie muzyki w sieci
* możliwość wypalania CD
* edycja tagów dla niektórych formatów
* i oczywiście, mnóstwo poprawionych błędów
Możesz go przetestować instalując pakiet rhythmbox [14].
[14] http://packages.ubuntu.com/dapper/gnome/rhythmbox

Wywiad z bohaterem desktopu
===========================
Sebastien Bacher jest prawdopodobnie najbardziej znany w Ubuntu jako ten zwariowany koleś, który potrafi zapakować wszystkie moduły GNOME szybciej niż Ty potrafisz przeczytać to zdanie. Pomagał (i nadal pomaga) pakować GNOME dla Debiana przed dołączeniem do Ubuntu i dokonując heroicznych czynów, które nadal straszą dzieci, jak zapakowanie GNOME 2.8.0 w mniej niż dwa dni dla pierwszego publicznego przeglądu Ubuntu. Porozmawiajmy trochę z tym Francuzem.

UDN: Kiedy patrzymy na Twoją pracę, czasami zastanawiamy się jak Ty to wszystko ro
bisz? Co jadasz co rano?
Sebastian Bacher: To zależy od dnia, ale na pewno piję kawę dla przebudzenia! Zazwyczaj chleb/masło/dżem albo jakieś ciastka kiedy mi się nie chce 🙂

UDN: A tak bardziej serio, możesz podsumować swoje działania w Ubuntu?
SB: Niektórzy nazywają mnie „sebuild”, jestem kimś w rodzaju „seryjnego aktualizatora” 🙂
Żarty na bok, moim głównym zadaniem jest aktualizacja pakietów GNOME kiedy tylko upstream wyda nową wersję oraz obsługa błędów związanych z pakietami GNOME (większość spraw związanych z desktopem). Daniel (dholbach) pracuje nad tym ze mną od miesięcy. Poprawiam błędy i koduję kiedy jestem na bieżąco z pakietami i bugzillą.

UDN: Niektórzy z nas wiedzą, że jesteś kibicem FC Metz (francuskiej drużyny piłkarskiej). Dlaczego? Czemu wspierasz drużynę, która nie jest w stanie wygrać? 🙂
SB: Co to za pytanie? Przecież wygrali mecz 2-0 w tym roku 🙂

UDN: Cały czas pracujesz nad Debianem. Czy potrzeba dużo organizacji do pracy dla Ubuntu i Debiana? Czy jest to w większości jakaś praca synchronizacyjna?
SB: Problemem nie jest tak naprawdę ogranizacja, ale praca nad dwoma różnymi rzeczami, z których możesz mieć tylko jedną uruchomioną w danym czasie. Skłaniam się ku wysyłaniu poprawek upstream, ponieważ to ma dla mnie sens, a prace nad dystrybucją to w dużej mierze synchronizacja.

UDN: Nie wziąłeś zwykłego lotu na Ubuntu Below Zero, poleciałeś samolotem Canonical One. Jak to jest lecieć odrzutowcem Marka?
SB: To było naprawdę wspaniałe doświadczenie! Musisz spróbować jeśli będziesz miał kiedyś okazję 🙂

UDN: Jaka Twoim zdaniem *powinna* być społeczność Ubuntu? Czy są rzeczy, które chciałbyś widzieć lepsze? Czy są rzeczy, które chciałbyś aby zostały takimi jakie są?
SB: Prawdopodobnie nie jestem najlepszą osobą którą można o to spytać. Bywam raczej zajęty i nie przeglądam kanałów użytkowników/forów/list. Jednakże przeczytałem sporo pozytywnych komentarzy i jestem pod wrażeniem aktywności ludzi z Ubuntu-fr (listy, fora, strony, wiki, tłumaczenia na rosetta, wydarzenia, powiązania, …) oraz ilości osób odwiedzających stronę, subskrybujących listę czy oddział tłumaczy.
Społeczność użytkowników jest wspaniała, ale nie byłbym przeciwko dołączeniu nowych osób wnoszących wkład do wykonania zadań dystrybucji (poza tłumaczeniami), do Desktop Team na przykład. Utworzenie silnej grupy ludzi od reklamy i spraw marketingowych też byłoby miłe.

UDN: Czy brązowy to Twój ulubiony kolor?
SB: Nie. (Używam clearlooks, a nie standardowego wyglądu ubuntu)

UDN: Co planujesz zrobić w niedalekiej przyszłości dla Ubuntu Desktop?
SB: Możesz przeczytać plany dla dappera w wiki, zwłaszcza DapperDesktopPlan. Właściwie będzie to dopracowanie dotychczasowego desktopu, żadnych rewolucyjnych zmian, ponieważ dapper ma być bardzo stabilny 🙂

UDN: Opowiedz nam trochę o Mozeli, w której to mieszkasz.
SB: Co tu powiedzieć. Na początek, nie znajduje się w Niemczech nawet jeśli jest to popularny dowcip w Twoim rejonie 🙂 Pogoda jest klasycznie kontynentalna, można dyskutować czy dobra, ale ja ją lubię … i mamy wspaniałą drużynę piłkarską FC Metz, ale nie można mieć wszystkiego, nieprawdaż? 🙂

UDN: Wielkie dzięki Sebastien. Dobra robota, tak trzymaj!

Miłosne zadania dla miłośników desktopu
=======================================
Miłosne zadania to niektóre rzeczy które chcielibyśmy zobaczyć w Ubuntu. Niektóre mogą być trudne do zaimplementowania, inne mogą być łatwe. Spróbuj je wykonać, a jeśli będziesz miał jakieś trudności po prostu pytaj, wszyscy w Desktop Team z radością Ci pomogą.
W pierwszym wydaniu wybraliśmy jedno zadanie kodowania i dwa pakowania do zaimplementowania. To jest dobry krok w stronę wstąpienia do szeregów Desktop Team! Jeśli jesteś zainteresowany wyślij e-mail na adres ubuntu-desktop at ubuntu.com.
1. gtk fileselector powinien domyślnie kierować do „Dokumenty”
=> Zachowanie zmieniło się wraz z GTK 2.8.7, 001_fs_documents.patch musi być zaktualizowany.
2. Pakiet GShow TV
=> http://staff.akumiitti.fi/~pvakevai/gshowtv/
3. Pakiet Gnomolicious
=> http://www.nongnu.org/gnomolicious/

Spotkanie Desktop Team
======================
Pierwsze spotkanie Desktop Team odbyło się 25 listopada. Daniel wysłał notatki na ten temat [15]. Główne wnioski to potrzeba lepszej organizacji, więcej rozgłosu i więcej informacji o tym co robimy i jak to robimy. Zauważ, że jednym z celów UW jest pomoc w tym zadaniu 🙂
Następne spotkanie odbędzie się w piątek 16 grudnia o 16:00 UTC w #ubuntu-meeting.
[15] http://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-desktop/2005-November/000025.html

Dni przytulania (błędów)
========================
Każdy dzień to dzień przytulania. Są specjalne dni przytulania, które są także dniami błędów. Niektórzy mówią, że każdy dzień to dzień błędów. Logicznie więc, każdy dzień to dzień przytulania i dzień błędów. Tak. To prawda, ale są też pewne specjalne dni. Dobra, może to nie było zbyt jasne? 🙂 Zacznijmy od nowa z prawdziwym wstępem.
Dni przytulania to dni błędów Ubuntu [16]. Nie jesteśmy pewni czy ludzie spoza Desktop Team także nazywają je dniami przytulania. W każdym razie, jeśli masz trochę wolnego czasum, możesz zrobić coś dobrego i ocenić ważność błędów. Nie jest to trudne, każdy z przeglądarką może to zrobić. Będziesz mógł tam poznać dużo ludzi z Desktop Team. To naprawdę dobry sposób na wniesienie wkładu.
Następny dzień przytulania odbędzie się w środę 21 grudnia, w #ubuntu-bugs.
[16] http://wiki.ubuntu.com/UbuntuBugDay

O Desktop Team
======================
Więcej informacji o Desktop Team:
https://wiki.ubuntu.com/DesktopTeam

Oczywiście wszyscy są zaproszeni do uczestnictwa w Desktop Team:
https://wiki.ubuntu.com/DesktopTeam/GettingStarted
Jeśli chcesz wysłać jakieś wspaniałe wiadomości do następnej edycji UDN, proszę wyślij e-mail na listę mailingową ubuntu-desktop:
http://lists.ubuntu.com/mailman/listinfo/ubuntu-desktop

Vincent

źródło:
http://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-desktop/2005-December/000097.html

Na licencji CreativeCommons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach ( http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/pl/ ).

Tłumaczenie: Tomasz Dominikowski (dominikowski[at]gmail[dot]com)
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rekrutacja.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →