Ze sporym opóźnieniem, ale w końcu przekazuję w imieniu tłumaczy kolejny numer wiadomości ze świata Debiana.
Za opóźnienie serdecznie przepraszam i zapraszam do lektury.

Witaj w czterdziestym czwartym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Nathanael Nerode zgłosił, że aktualna wersja GCC wspiera znowu stary procesor i386 i dlatego Debian mógłby zachować kompatybilność z i386 w nadchodzącym wydaniu etch.
Obliczanie zależności pakietów deweloperskich. Jay Berkenbilt zaproponował pracę na skryptem debhelpera, który pomagałby obliczanie przez libtool, zależności dla pakietów deweloperskich. Goswin von Brederlow wskazał, że przy wieloarchitekturowości może występować jednocześnie więcej niż jeden plik .la, którego trzeba będzie obsłużyć. Rozmowy nad skryptem nie doprowadziły do wspólnego rozwiązania. Junichi Uekawa wspomniał o pakiecie d-shlibs, który zawiera skrypty mogące wspomóc opiekunów w tym temacie.
Nowy Pakiet z OpenSSL. Christoph Martin umieścił w archiwum nową wersję OpenSSL, a Aurelien Jarno dostarczył listę ponad 300 pakietów, które powinny być, w związku z tym, przebudowane. Jonas Meurer dodał do tego nazwiska opiekunów. Henrique Holschuh poprosił o dodanie symboli oznaczających wersję tej biblioteki ponieważ to rozwiązałoby problem linkowania więcej niż jednej wersji biblioteki.
Raport z wystąpienia na Berlinux. Meike Reichle napisał raport o wystawie Berlinux i konferencji, które miały miejsce w Niemczech w Berlinie pod koniec zeszłego miesiąca. Uczestnicy projektu Debian zbudowali stoisko i odbyli kilka rozmów związanych pośrednio, bądź bezpośrednio z Debianem. Stoisko prezentowało makietę kolejową sterowaną Debianem oraz Nokię 770 dostarczoną przez Wolfganga Borgerta.
Próba zmiany licencjonowania RFC. Simon Josefsson podjął próbę wpłynięcia na IETF, aby ta zmieniła warunki kopiowania dokumentów RFC co uczyniłoby je bardziej przyjaznymi dla Wolnego Oprogramowania. Poszukuje on podpisów deweloperów Wolnego Oprogramowania dla wsparcia jego propozycji zmian.
Automatyczne budowanie modułów jądra. Russ Allbery zastanawiał się jak poradzić sobie z prośbą o możliwość automatycznego budowania modułów jądra dla openafs-modules-source podczas jego aktualizacji. Budowanie modułów jądra osobno ze źródłowego pakietu jest złym pomysłem, ponieważ takie moduły nie mogą być łatwo zaktualizowane przez grupę ds. bezpieczeństwa. Andres Salomon dodał, że infrastruktura by pakiet mógł budować inne pakiety -source nie została jeszcze wdrożona.
Automatyczne wysyłanie wyników testów. Florian Ragwitz zastanawiał się w jaki sposób pakiet mógłby wysłać wyniki zestawu testów do opiekunów programu. Zestaw testów jest wykonywany podczas budowania pakietu i jest w ten sposób pomocą dla opiekunów Debiana. Daniel Jacobowitz zaproponował aby prezentować te wyniki w trakcie budowania pakietu co zaowocowałoby włączeniem ich do logu budowania, który jest dostępny publicznie.
Dyskusja nad buforem dla ikon GTK+. Josselin Mouette czeka na komentarze dotyczące obsługi buforów ikon w bibliotece GTK+, ponieważ sprawdzanie całego drzewa katalogów zabiera sporo czasu. Gdy bufor nie jest aktualizowany przy nowo dodanych ikonach, zależące od nich programy nie mogą zostać uruchomione.
Poinstalacyjne testy stanu pakietu. Frank Küster zastanawiał się czy istnieje jakaś metoda by skrypt postinst mógł określić status innego pakietu, a tym samym zapobiec uruchomieniu długotrwałego programu po raz drugi. Stwierdził że opiekunowie pakietów Zope próbują zaimplementować ogólny mechanizm dla APTa. Ben Armstrong wskazał na libc6 i jego postinst, który rozwiązuje owy problem.
Zależności Meta Pakietu GNOME. Arthur Edwards skarżył się na zależność pakietu gnome od pakietu gnome-games, ponieważ w niektórych środowiskach należących do administracji rządowej zabronione jest instalowanie gier. Ben Armstrong zauważył, że usunięcie pakietu gnome-games powoduje utratę automatycznego dołączania innych składników gnome, co jest jego zdaniem irytujące.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 872: koffice — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 873: net-snmp — Odmowa usługi.
 • DSA 874: lynx — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 875: openssl094 — Osłabienie szyfrowania.
 • DSA 876: lynx-ssl — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 877: gnump3d — Kilka słabych punktów.
 • DSA 878: netpbm-free — Wykonywanie dowolnego kodu.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • abakus — Calculator for KDE.
 • eclipse-base — Eclipse distribution base.
 • evms-bootdebug — Enterprise Volume Management System (boot-time debugger).
 • gtkorphan — Graphical tool to find and remove orphaned libraries.
 • iasl — Intel ASL compiler/decompiler.
 • ksubtile — Subtitle editor for KDE.
 • pngnq — Tool for optimising PNG (Portable Network Graphics) images.
 • poker2d — GTK poker client to play on a poker-network server.
 • tomcat5 — Java Servlet 2.4 engine with JSP 2.0 support.
 • usermode — Graphical tools for certain user account management tasks.
 • vblade — Virtual AoE blade emulator.
 • zim — Desktop Wiki.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 9 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 206 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Pakiety usunięte. W zeszłym tygodniu usunięto 11 pakietów z archiwum Debiana:

 • libtool1.4 — Generic library support script (obsolete version)
  Bug#266387: Request of QA, obsolete version
 • libfilesys-diskfree-perl — Perl interface to df
  Bug#273907: Request of QA, orphaned, better alternatives
 • langband — Langband term-libs
  Bug#297426: Request of QA, orphaned, few users, has never been part of a stable release
 • xfs-xtt — X-TrueType font server
  Bug#314882: Request of QA, superseded by X.Org, RC-buggy
 • rx320 — Control a Ten-Tec RX-320 receiver
  Bug#328667: Request of QA, unused, out of date
 • xtet42 — Tetris for X, supports one or 2 players
  Bug#328799: Request of QA, unused, old, alternatives available
 • xezmlm — Ezmlm mailing list configuration tool for the X Window System
  Bug#332366: Request of maintainer, depends on removed package (ezmlm)
 • libapache2-mod-jk2 — Apache 2.0 connector for the Tomcat Java servlet engine
  Bug#333884: Request of maintainer, dead upstream; RC buggy; superseded by libapache2-mod-jk
 • ifp-line — Command line tool to access iRiver iFP audio players
  Bug#334018: Request of maintainer, obsoleted by ifp-line-libifp
 • gb — Gnome Basic – VB compatible Basic for GNOME
  Bug#334174: Request of maintainer, abandoned upstream; superseded by monos BASIC components
 • golem — Lightweight X11 Window Manager
  Bug#334777: Request of maintainer, outdated; dead upstream

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →