Gmorgan to dostępny na licencji GPL automat perkusyjny MIDI. Jego ogromną zaletą jest wieloplatformowość. Z aplikacji mogą skorzystać nie tylko użytkownicy Linuksa, ale również Windows. To kolejny – obok Audacity i ZynAddSubFX – program muzyczny Open Source działający w systemach ze stajni Microsoftu. Oby powtórzył sukces swoich poprzedników.

Przed kilkoma dniami pojawiła się nowa, oznaczona okrągłym numerkiem 0.25, wersja Gmorgana. Czekaliśmy na nią ponad rok. Było warto, bo w nowym wcieleniu Gmorgana znacząco poprawiono obsługę MIDI, która stanowi najważniejszy element programu. Przygotowywane w aplikacji ścieżki perkusyjne są w rzeczywistości śladami MIDI, które można odtwarzać na zewnętrznych bankach brzmień, a także programowych instrumentach. Ułatwia to osobny moduł służący do edycji kontrolerów MIDI. Do niedawna takie narzędzia były w Linuksie rzadkością.

W odróżnieniu od bardzo popularnego Audacity Gmorgan wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na naukę obsługi programu. Nie jest bynajmniej wina braku dokumentacji (jest dostępny obszerny podręcznik w formacie PDF) ani nieczytelnego interfejsu (można stosować całkiem ładne skórki). Gmorgan stosuje jednak tryb edycyjny zapożyczony z tradycyjnych trackerów. Pętle perkusyjne są traktowane jako odpowiedniki patternów. Brakuje natomiast łatwego w obsłudze sekwencera krokowego, z którego korzysta wielki konkurent Gmorgana – Hydrogen. W sumie więc program przypomina inny, choć znacznie prostszy automat perkusyjny dla Linuksa – Gneutronicę.

Jak na program działający w Windows przystało, Gmorgan nie sprawia problemów podczas instalacji. W Linuksie wymagana jest jedynie obecność sterowników ALSA oraz odpowiedzialnej za interfejs biblioteki FLTK. Oprócz kodu źródłowego są też dostępne binaria dla Debiana. Wkrótce mają również pojawić się pakiety RPM – biorąc jednak pod uwagę tempo prac nad Gmorganem nie oczekiwałbym ich prędzej niż za kilka miesięcy. Jest też plik instalacyjny EXE, choć na razie zawiera on wersję 0.24.

Gmorgana można ściągnąć ze stron Sourceforge. Podczas testów programu zrobiłem kilka zrzutek ekranowych, które można obejrzeć tutaj.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Paweł Wolniewicz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →