Podczas wczorajszego spotkania z okazji (sobotniego) Software Freedom Day, jednym z poruszonych tematów była przyszłość wolnego oprogramowania. Konkretnie – szansa dawana alternatywnym rozwiązaniom przez coraz bardziej restrykcyjne licencje chroniące oprogramowanie Microsoftu (przede wszystkim licencje czasowe), działania BSA oraz coraz większe wymagania sprzętowe stawiane przede wszystkim użytkownikom najpopularniejszego systemu operacyjnego.

Szef Novella Jack Messman zapowiada, że katalizatorem przechodzenia w firmach z Windows na Linux będzie pojawienie się na rynku nowe wersji systemu z Redmond, Windows Visty. Koszt migracji z aktualnych wersji Windows na wersję Vista okaże się według niego wyższy, niż koszt przejścia z Windows na Linuksa.

Komentatorzy zwracają też uwagę na fakt, że zawarta w nowych wersjach oprogramowania z Redmond technologia DRM (Digital Rights Management) coraz bardziej utrudnia życie zwykłym użytkownikom i stać się impulsem do zmiany wykorzystywanego przez nich oprogramowania na nieobarczone takimi ograniczeniami.

Czy tak się stanie – dowiemy się już za kilka(naście) miesięcy. Premiera nowej wersji Windows planowana jest na koniec 2006 roku.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →