Z okazji przedwczorajszych 12 urodzin Debiana zapraszam do lektury kolejnego odcinka wiadomości o projekcie. Życzenia (również te niepomyślne) można składać w komentarzach 😉

Witaj w trzydziestym trzecim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Debian obchodzi dwunaste urodziny. 16 sierpnia 1993 roku, Ian Murdock poinformował o nowym rodzaju dystrybucji oraz wymienił cele które chciałby aby spełniła. Ramakrishnan Muthukrishnan poinformował o pierwszej Konferencji Deweloperów Debiana w Bangalore (Indie), która odbędzie się 20 sierpnia.
Usuwanie pakietów z dystrybucji testowej. Frank Lichtenheld wyjaśnił, że pakiety są czasami usuwane z dystrybucji testowej, kiedy nie są w stanie gotowym do wydania. Aby przywrócić taki pakiet z powrotem do dystrybucji testowej, wystarczy naprawić wszystkie zgłoszone w nim błędy krytyczne dla wydania. Informacje dotyczące większości usunięć są dostępne w systemie śledzenia pakietów.
Zmiana nazwy pakietu zawierającego źródło jądra Linux. Andres Salomon zasugerował zmianę nazw pakietów zawierających źródła jądra Linuksa i zaproponował, aby utrzymywać tylko jedną wersję z linii 2.6 w wydaniu. Możliwość powrotu do starszej wersji jądra w wyjątkowych przypadkach jest jednak potrzebna. Aby ułatwić pracę zespołowi zajmującemu się bezpieczeństwem, pakiet zawierający źródła jądra Linuksa nazywa się teraz linux-2.6, a najnowszy binarny pakiet dla końcowego użytkownika zawierający źródła nazywa się linux-source-2.6.12.
Obsługa błędów a zewnętrzni deweloperzy. Wichert Akkerman wspomniał, że opiekunowie pakietów Debiana zawsze brali na siebie pełną odpowiedzialność za swoją pracę w ramach Debiana. Dotyczy to również obsługi raportów błędów, które muszą być przekazane do zewnętrznych deweloperów. Eric Dorland odpowiedział, że radzenie sobie z błędami w zewnętrznym oprogramowaniu zabiera zbyt wiele czasu, który powinien zostać poświęcony na rozwiązywanie problemów związanych z samymi pakietami Debiana.
Wsparcie bezpieczeństwa dla AMD64. Projekt Debian poinformował, że wspiera już adaptację amd64 pod kątem bezpieczeństwa, choć pakiety binarne znajdują się na zewnętrznym serwerze. Adaptacja ta nie jest jeszcze częścią archiwum Debiana, ale lada chwila będzie umieszczona w dystrybucjach testowej i niestabilnej po ostatecznym przeniesieniu usługi ftp-master na docelowe miejsce oraz po zaimplementowaniu propagacji serwerów lustrzanych.
Wydalanie deweloperów Debiana. Jörg Jaspert zdefiniował procedurę wydalania deweloperów Debiana, która formalizuje ten proces i sprawia, że staje się ona bardziej przejrzysta. Każdy zarejestrowany deweloper Debiana może zaproponować wykluczenie innego dewelopera z Projektu, ale musi zdobyć poparcie pewnej ilości innych deweloperów. Wydalony deweloper może przyłączyć się do projektu ponownie poprzez przejście przez procedurę dla nowych deweloperów, o ile nie został wykluczony dożywotnio.
Debian otrzymał fundusze. Projekt Debian ogłosił, że otrzymuje fundusze od LinuxFund w wysokości 500 dolarów miesięcznie przez cały rok. Pieniądze zostaną rozważnie wykorzystane w celu dalszego budowania uniwersalnego systemu operacyjnego, poprawiania dystrybucji oraz wspierania ruchu Wolnego Oprogramowania. Branden Robinson podkreślił, że pomoże to projektowi być bardziej elastycznym i reagować szybciej w przypadku awarii sprzętowych oraz powinno umożliwić stworzenie trochę dalszych planów na przyszłość.
Cel projektu Debian Women. Hanna Wallach wytłumaczyła , że zamiarem podprojektu Debian Women jest integracja kobiet ze społecznością developerów Debiana. Nie jest to projekt, mający na celu wyrównanie szans kobiet. Dowodziła także, że infrastruktura służąca do rozwoju dystrybucji jest technicznie dość skomplikowana, jednak używanie prostszych narzędzi oznaczałoby oddzielanie się od Debiana.
Sponsorowanie spotkań deweloperów. Andreas Schuldei wezwał sponsorów do ofiarowania pomieszczeń, pracy oraz pieniędzy na spotkania deweloperów Debiana, które są zazwyczaj bardzo opłacalne i owocne. Szczególnie problemy wymagające dyskusji grupowych oraz skupionej wspólnej pracy przez długi okres czasu mogłyby być najlepiej rozwiązywane podczas takich spotkań.
Automatyczna akceptacja Soname. Torsten Landschoff zaproponował aby nowe pakiety bibliotek pasujące do określonego wzorca (tzn. takie które zawierają tylko nowe wersje istniejących pakietów z nowym soname) były automatycznie akceptowane, nawet wtedy gdy nazwa pliku jest nowa. Jörg Jaspert szybko zaprezentował kontrprzykład, bowiem ostatnio ktoś przesłał do archiwum pusty pakiet z biblioteką. Jednak Gustavo Noronha Silva zauważył, iż coś takiego może zdarzyć się także w trakcie normalnej aktualizacji.
Gutenprint w Sidzie. Roger Leigh poinformował , że Gutenprint (nowa nazwa Gimp-Print) został włączny do dystrybucji niestabilnej z kilkoma zmianami. W większości instalacji aktualizacja powinna przebiec płynnie, choć użytkownicy CUPS może będą musieli zainstalować nowe pliki PPD, uzytkownicy LPRng mogą doświadczyć kłopotów – wymagana jest nowa baza foomatic a także należy usunąć łatkę STP w Ghostscripcie.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 773: several — Wsparcie bezpieczeństwa dla amd64
 • DSA 774: fetchmail — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 775: mozilla-firefox — Frame injection spoofing vulnerability.
 • DSA 776: clamav — Kilka problemów razem.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • bsh — Java scripting environment (BeanShell) Version 2.
 • colrdx — DX-cluster client with curses colour support.
 • dh-lisp — Debhelper to support Common Lisp related packages.
 • earth3d — Map client displaying a 3D model of the world.
 • fail2ban — Bans IPs that cause multiple authentication errors for ssh/apache.
 • ketchup — Update utility for linux-kernel sources.
 • minimuf — Predict high frequency propagation data.
 • mixxx — Digital Disc Jockey Interface.
 • mkcue — Generates a CUE sheet from a CD.
 • perlprimer — Graphical design of primers for PCR.
 • pingpong — Free server for Amateur Radio convers.
 • xpilot-ng — Multi-player tactical game for X (NG version).
 • yagiuda — Performance analysis of Yagi-Uda antennas.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 2 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 180 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Pakiety usunięte. W zeszłym tygodniu usunięto 5 pakietów z archiwum Debiana:

 • kurush — Easy to use personal finance manager
  Bug#322303: Request of maintainer, has never been part of a stable release; unfinished, unsupported upstream
 • poker3d — 3D multiplayer online poker game, libraries
  Bug#322443: Request of maintainer, has never been part of a stable release; FTBFS, unlikely to be fixed soon
 • devhelp-books — Autotools book for the DevHelp system
  Bug#322861: Request of maintainer, outdated, unused, no longer useful
 • debbuggtk — GTK applications for managing Debian bug reports
  Bug#322923: Request of maintainer, has never been part of a stable release, useless due to incompatibility with current BTS code
 • linwsjt — digital modes used for DX work on VHF/UHF and Microwave
  Bug#322450: Request of maintainer, obsolete, renamed to wstools

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Marcin 'golish’ Goliszewski, Jacek Politowski, Kacper Perschke, Tomasz Zen Napierała.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →