W imieniu zespołu PDDP zapraszam do lektury kolejnego wydania Tygodnika Debiana.

Witaj w trzydziestym pierwszym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Geert Stappers zauważył, że dwunaste urodziny projektu Debian mają miejsce w tym miesiącu. Simon Wright zgłosił, że logo Debiana – swirl występuje wśród standardowych pędzli we własnościowym, komercyjnym programie graficznym.
Przegląd opisów pakietów. Wolfgang Borgert spytał się czy prawidłowe byłoby dodawanie do opisu pakietu szczegółowych informacji technicznych i tych zawartych w oryginalnym oprogramowaniu. Choć oba te przypadki można kwestionować to Lars Wirzenius zauważył, iż wiele opisów pakietów zawiera inne błędy oraz zasugerował, aby grupa zajęła się opisami i podniosła ich jakość. W związku z tym, Clément Stenac na stronie Wiki opisał procedury i zaapelował o chętnych do zajęcia się tą sprawą.
Serwery znów działają! Ryan Murray poinformował, iż tymczasowa migracja istotnych maszyn Debiana na HP zakończyła się sukcesem i wszystkie usługi zostały przywrócone. Teraz rozpatrywane będą wszystkie otrzymane oferty hostowania, aby wybrać bardziej stałe miejsce dla dwóch maszyn Debiana. Serwer ftp-master został przeniesiony na spohr, deweloperzy więc mogą znów przesyłać pakiety.
Konkurs popularności. Petter Reinholdtsen poprosił użytkowników o uczestnictwo w konkursie popularności poprzez instalację pakietu popularity-contest i odpowiedzenie „Tak” na pytanie o udział. Wyniki wykorzystywane są przy tworzeniu płyt CD Debiana, tworzeniu statystyk użycia pakietów oraz analizy popularności architektur. Erik Schanze zasugerował kompresowanie raportów w celu zmniejszenia obciążenia maszyn o niskiej przepustowości. Petter odpowiedział, że raporty wysyłane przez HTTP mają taką funkcjonalność, a kompresja dla poczty elektronicznej jest w trakcie opracowywania.
Debian Accessibility prosi o pomoc. Mario Lang zaapelował o pomoc w opiece nad pakietami Debiana przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych. Mario poszukuje opiekunów dla pakietu emacspeak i kernel-patch-speakup Szuka także deweloperów gotowych pomóc w takich zadaniach jak tworzenie szkieletu pod budowę sterowników dla prawnie zastrzeżonego oprogramowania syntetyzującego mowę, badanie stanu gnopernicus w odniesieniu do aplikacji opartych o Javę i OpenOffice.org, oraz stworzenie przystępnego initrd dla dysków instalacyjnych CD-ROM Debiana.
Nowa generacja skryptów startowych. Henrique de Moraes Holschuh ogłosił założenie nowego projektu na Alioth mającego na celu opiekę nad rozwojem, implementacja referencyjną i wdrożeniem nowych mechanizmów skryptów startowych. Do udziału w projekcie zapraszani są wszyscy opiekunowie pakietów podsystemów skryptów startowych i zamienników inita, a także zainteresowani tematem reprezentanci pokrewnych dystrybucji. Projekt ten ma w zamiarach kontynuowanie pracy rozpoczętej podczas DebConf2, odgrzanej w trakcie DebConf5.
Pełny Debian ARM za mniej niż 200$. Peter Korsgaard opublikował howto nt. instalacji Debiana na urządzeniu Linksys NSLU2. NSLU2 jest niedrogim urządzeniem konsumenckim zawierającym procesor ARM 266 MHz, Ethernet, USB 2.0, 8 MB pamięci flash i 32 MB SDRAM. Instalacja zawiera dostosowanie endianowości maszyny i kernela oraz użycie obrazu instalatora Debiana dla maszyn LART. Dołączenie twardego dysku USB czyni z niego sympatyczny serwer.
Zgłoś spam. Pojawiła się nowa możliwość pomocy projektowi Debian przez zwykłych użytkowników. Do wszystkich stron archiwum list dyskusyjnych dodany został przycisk umożliwiający zgłoszenie maila jako spamu. Każdy kto znajdzie spamerski list może kliknąć ten przycisk aby zgłosić go listserwerowi. Pomoże to ulepszyć filtr antyspamowy i oczyścić listy dyskusyjne z niechcianych przesyłek.
Dokumentacja Aliotha. Raphaël Hertzog rozpoczął prace nad dokumentacją Aliotha, bowiem często pojawiają prośby o nią i uwagi o jej braku. Użytkownicy proszeni są o współpracę nad tą częścią dokumentacji. Raphaël wskazał źródła zmodyfikowanej wersji Gforge i zaprosił ludzi do tworzenia łatek.
Kwestie znaku handlowego Linux. Bruce Perens napisał, iż projekt UserLinux został nagabnięty przez Linux Mark Institute oraz, że ich licencja nie jest zgodna z Debianem. Stephen Frost zastanawiał się jednak, czy aby nazwa używana przez Debiana, nie podpada pod użycie opisowe, bowiem odnosi się do Linuksa jako jądra. Bruce’owi chodzi głównie o to, że licencja ta nie jest dla społeczności, a dotyczy komercyjnego wykorzystywania.
Naruszenie patentu. Daniel James odkrył, że XMMS zawiera bibliotekę, implementującą opatentowany algorytm, który wymaga licencji. Steve Langasek odpowiedział, że Debian zawiera tę bibliotekę, ponieważ te patenty nie są aktualnie egzekwowane.
Umiejętności i prawa deweloperów Debiana. Bartosz Feński zastanawiał się czy Debian nie powinien rozdzielić obowiązków i praw zamiast wymagać by każdy zarejestrowany deweloper musiał opiekować się pakietem. Zwłaszcza jeśli chce jedynie pracować nad dokumentacją i tłumaczeniami. Może odpowiednim podejściem byłoba lepsza integracja ludzi, którzy nie zajmują się pakietami i dlatego nie potrzebują możliwości przesyłania pakietów.
Debian na konferencji ApacheCon Europe 2005. Meike Reichle napisała raport o prezentacji Debiana na tegorocznej ApacheCon Europe mającej miejsce w Sztutgarcie, w Niemczech. Mike pozwoliła sobie ponadto skopiować dawno zaginiony plakat Mike’a. Większość uczestników konferencji to profesjonaliści znający Debiana już wcześniej, jednak dało się zauważyć wysokie zapotrzebowanie na DVD z sargem.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 767: ekg — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 768: phpbb2 — Atak typu cross-site scripting.
 • DSA 769: gaim — Odmowa usługi.
 • DSA 770: gopher — Niebezpieczne tworzenie pliku tymczasowego.
 • DSA 771: pdns — Odmowa usługi.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • baobab — Graphical tool to analyse directory trees.
 • bcron — Bruce’s cron system (programs).
 • bum — Tool to manage bootup scripts.
 • gobby — Collaborative text editor.
 • hsffig — Haskell Binding Auto-Generation Utility.
 • httperf — HTTP server performance tester.
 • hyperestraier — Full-text search system for communities.
 • iaxcomm — Portable IAX(2) protocol telephony client.
 • mipe — Tools to store PCR-derived data.
 • mysql-server-5.0 — MySQL database server binaries Version 5.0.
 • ocfs2-tools — Tools for managing OCFS2 cluster filesystems.
 • php-pear — PEAR – PHP Extension and Application Repository.
 • php5 — Server-side, HTML-embedded scripting language (meta-package).
 • pilrcui — Graphical viewer for PalmOS resource files.
 • pioneers-ai — Pioneers computer player – a game for GNOME.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 1 pakiet. Poszukiwani są dla niego nowi opiekunowie. W sumie jest już 153 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Marcin 'golish’ Goliszewski, Jacek Politowski, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →