Kiedy w ubiegłym roku zawieszono prace nad programem NoteEdit użytkownicy Linuksa stanęli przed zagrożeniem utraty jedynego w pełni funkcjonalnego, graficznego edytora zapisu nutowego. Na szczęście wkrótce potem rozwojem aplikacji zajął się nowy zespół programistów. Udostępniona obecnie wersja 2.8.0 jest pierwszym (nie licząc wydań testowych) owocem ich pracy.

Nowe NoteEdit stało się lżejsze o kilka błędów, z którymi zmagali się użytkownicy wersji 2.7.x. Uzupełniono zestaw dostępnych kluczy, wprowadzono też funkcję zapisu stanu poszczególnych narzędzi. Znacząco ułatwiono też obsługę programu. Obecnie NoteEdit posiada logicznie zorganizowane menu, a okno właściwości pięciolinii pozwala zmieniać ustawienia wszystkich ścieżek, a nie tylko zaznaczonej w danym momencie. Ze sporą ulgą należy też przyjąć wprowadzenie funkcji pozwalającej na załadowanie pliku MIDI jednym klawiszem myszy. Dotychczas wymagało to mozolnego przedzierania się przez menu z funkcjami biblioteki TSE3.

W zamyśle autorów NoteEdit 2.8.0 ma być ładniejszy od swoich poprzedników. Program wyposażono w estetyczny ekran powitalny (na monitorze komputera pojawia się J. S. Bach we własnej osobie), zaprojektowano ponadto nową ikonę. Usunięto deprymujące użytkownika komunikaty ostrzegawcze wyświetlane podczas eksportu plików MusicXML.

Nowa wersja NoteEdit pozwala na znacznie wydajniejsze i wygodniejsze tworzenie partytur. Jednak mimo niewątpliwych pozytywów program ma nadal poważne wady, z którymi nie poradzili sobie jego twórcy. Wciąż brakuje funkcji wydruku zapisu nutowego, a eksport partytur (zwłaszcza do formatu MusicXML) jest wątpliwej jakości. Spodziewałem się ponadto, że nowy zespół programistów wprowadzi do NoteEdit własne, oryginalne pomysły i w ciekawy sposób pokieruje jego dalszym rozwojem. Tak się jednak nie stało. W efekcie edytor stanowi wciąż solidne i funkcjonalne narzędzie, ale jego zasady działania pozostają niezmienne już od kilku lat.

Przed skompilowaniem NoteEdit konieczne jest zainstalowanie biblioteki TSE3. W przeciwnym wypadku program nie będzie odczytywał i zapisywał plików MIDI. Zrzuty ekranowe NoteEdit 2.8.0 można obejrzeć tutaj.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Paweł Wolniewicz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →