Każdy użytkownik Linuksa w pewnym momencie staje przed koniecznością zainstalowania jakiegoś programu ze źródeł. Powodem może być brak dostępnych pakietów z konkretnym oprogramowaniem, chęć przetestowania najnowszej wersji programu, lub też po prostu potrzeba zoptymalizowania go pod kątem własnego komputera.

W serwisie NewsForge ukazał się artykuł opisujący mechanizm pod nazwą GNU Source Installer, który według jego autora ma się walnie przyczynić do uproszczenia instalacji i konfiguracji oprogramowania ze źródeł, które wielu użytkownikom, w szczególności początkującym kojarzy się z czarną magią.

Według Claudio Fontany – autora GNU Source Installera, jego program ma za zadanie ułatwić instalację oprogramowania a także lepsze zrozumienie tego procesu. Instalacja odbywa się w trybie graficznym, sprowadza się do kilku kroków – podania lokalizacji skompresowanych źródeł i podania hasła do konta administratora. GNU Source Installer powinien skompilować program, skonfigurować, a następnie zainstalować w systemie.

Fontana zwraca uwagę, że GNU Source Installer słabo współpracuje z pakietami, które zostały przygotowane w nietypowy sposób. Wyraża też nadzieję, że powstanie instalatora będzie impulsem dla niektórych programistów do przygotowywania źródeł zgodnie z przyjętymi standardami.

GNU Source Installer znajduje się jeszcze we wczesnej fazie rozwojowej, można jednak mieć nadzieję, że stanie się on kolejnym krokiem do uczynienia Linuksa systemem jeszcze bardziej przyjaznym użytkownikom, w szczególności tym początkującym.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Miłosz Pigłas.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →