Nasz kochany monopolista zapewnił mi tydzień ciszy i spokoju od internetu, mogłem więc – korzystając z przychylnych warunków – przeczytać nowy, lipcowy numer Linux+.

Z okładki moźna się dowiedzieć, że tematem numeru jest syteza mowy, a konkretnie mechanizm KTTS w KDE 3.4. Oprócz tego – podłączanie Linuksa do sieci za pomocą BlueConnect, opis pełnego (RW) dostępu do partycji NTFS, wreszcie – wywiad z Geraldem Pfeiferem na temat przyszłości GCC oraz recenzja FreeCiv 2.

Tyle można dowiedzieć się z okładki. W środku, po zwyczajowych wiadomościach ze świata rozmaitych dystrybucji, duży tekst poświęcony KTTS. Wygląda na to, że niedowidzący użytkownika Linuksa otrzymali do ręki potężne narzędzie, które – przynajmniej w teorii – może mocno ułatwić życie. Jak wygląda praktyka – ciężko piszącemu te słowa stwierdzić.

Drugi artykuł został poświęcony obsłudze NTFS z poziomu Linuksa – brak możliwości zapisu na te partycje był niegdyś sporą bolączką administratorów, a przekonanie że w dalszym ciągu nie da się zmieniać danych na partycjach NTFS spod Linuksa wciąż bywa powszechne wśród wielu użytkowników. Może warto je zmienić?

Co dalej? Wywiad, o którym już wspomniałem na początku, opis kilku ciekawych programów, a potem duży materiał poświęcony obsłudze cyfrowych aparatów fotograficznych pod Linuksem. Opisano w nim nie tylko zwykłe kopiowanie zdjęć, lecz również rozwiązania pomagające w ich obróbce, katalogowaniu itp.

Z ciekawych rzeczy, warto jeszcze zwrócić uwagę na opis możliwości skonfigurowania BlueConnect pod Linuksem – żałuję tylko, że jest to kolejny tekst tego typu, który wpadł mi w ręce, w którym nie opisano jak BC właściwie działa – czy nadaje się do codziennej pracy i zabawy, czy można go wykorzystywać tylko do IRCa oraz poczty…

Zapraszam do lektury!
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →