Pojawiła się zmodyfikowana wersja Ogg Vorbis 1.1 (licencja BSD) o nazwie „aoTuV b4”. Jest ona w 100% zgodna z dekoderami wersji 1.0 RC3 i późniejszymi.

W porównaniu z wersją aoTuV b3, poprawiono kilka błędów, głownie jakość dźwięku, w szczególności przy niskich bitrate. Generalnie można powiedzieć o mniejszym problemie redukcji głębi dźwięku (pre-echo) oraz lepszych wysokich tonach przy małym bitrate (mniej drażniących zniekształceń).

Enkoder i DLLki są tam, gdzie zawsze, czyli na http://www.rarewares.org/ogg.html, zaś źródełko aoTuV na stronie http://www.geocities.jp/aoyoume/aotuv/.

Dla niezorientowanych, czym jest Ogg Vorbis, podaję garść informacji:
Jest to format stratnego zapisu dźwięku podobny do mp3, różniący się jednak kilkoma ważnymi szczegółami:

  • jest bezpłatny
  • nie jest opatentowany i nie narusza „poważnych” patentów
  • jest open-source (liberalna licencja BSD)
  • obsługuje do 255 kanałów (mp3 max 2 kanały), do ~500kbps, 24-bitowy dźwięk
  • funkcja „nieprzerwanego odtwarzania” (gapless playback) polegająca na tym, że jeżeli przekonwertujemy np. dwie ścieżki, przy czym druga jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej (np. koncert, słychać oklaski), to nie usłyszymy chwili ciszy (której nie było w oryginale) między tymi ścieżkami.
  • Ogg Vorbis zapewnia wyższą jakość od mp3, szczególnie przy niskim współczynniku bitrate. Lepiej obsługuje wysokie tony.
  • Z formatu mp3 w zasadzie nie można już nic więcej wycisnąć (poza szybkością konwersji), natomiast Ogg Vorbis ma duże pole do ulepszeń (co widzimy na przykładzie najnowszej wersji).

Przy okazji mały apel dla prowadzących radio internetowe obsługujące Ogg Vorbis – uaktualnijcie swoje biblioteki Ogg Vorbis do najnowszej wersji. Różnica w jakości (w stosunku do poprzedniej wersji, a tym bardziej do 1.0.X) jest łatwo dostrzegalna przy niskich bitrate, więc przesiadka się opłaca.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Piotr Skrodzewicz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →