Z pewnym opóźnieniem spowodowanym nadmiarem podróży i egzaminów, mogę zabrać się do krótkiego przeglądu tegomiesięcznej prasy. Na pierwszy rzut idzie czerwcowy numer Linux+, którego głównym tematem (obiecywanym na okładce) jest profesjonalna grafika 3d.

I rzeczywiście, pierwszym większym artykułem numeru jest „Blender i YafRay” Guarava Nawani, w którym przedstawiono podstawy tworzenia trójwymiarowej grafiki przy użyciu tych programów. Zamieszczone przykłady robią olbrzymie wrażenie. Na artykuł tego typu czekałem już od dawna i wreszcie się doczekałem. Czy pojawi się po nim u nas moda na grafikę 3d? Dowiemy się już niedługo…

Drugim ciekawym tekstem jest opis tworzenia ograniczonego środowiska KDE przy pomocy KDE Kiosk. Biorąc pod uwagę olbrzymi postęp w rozwoju środowisk graficznych od czasu pojawienia się pierwszego howto tego typu, no i dość częstą konieczność ograniczania samowoli użytkowników na publicznie dostępnych terminalach, temat jak najbardziej na czasie.

Z kolei spragnieni rozrywki powinni sięgnąć po opis Planeshift, przyjemnej (w każdym razie na pierwszy rzut oka) sieciowej gry RPG dla wielu graczy. Co prawda Każdy Prawdziwy Internetowiec stwierdzi, że MUDy są lepsze, ale może warto spojrzeć przychylnym okiem również na systemy wymagające pół giga ramu?

Osoby, które pragną się zestresować (tak jak niżej podpisany), powinny zajrzeć na stronę 66, na której rozpoczyna się tekst o monitorowaniu rozmaitych czujników w komputerze. Dzięki nim można poznać aktualną prędkość wiatraczków chłodzących system, temperaturę dysku twardego i to, co dla niektórych jest głównym problemem przy intensywnej pracy – temperaturę procesora. Czy zdawaliście sobie sprawę, że P4 potrafi rozgrzać się do 90 stopni Celcjusza, mimo iż producent procesora zapewnia o automatycznym obniżaniu jego szybkości przy zagrożeniu przegrzania?

Poza tymi tekstami, w najnowszym L+ znajdziecie tradycyjnie garść miniporad dotyczących Linuksa, przegląd najważniejszych wiadomości z ostatnich tygodni, wreszcie – opisy ciekawych i przydatnych w codzienne pracy narzędzi. Zapraszam do lektury…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →