Władze powiatu wiejskiego Fryzja zadecydowały o rezygnacji z Windows NT na rzecz Wolnego Oprogramowania. Podobnie, jak pozostali użytkownicy systemu NT, także Fryzowie musieli, ze względu na wygaśnięcie czasu wsparcia technicznego dla tego windowsowego produktu, dokonać przeglądu i uaktualnienia wykorzystywanych systemów operacyjnych.

Obecnie w podobnej sytuacji można najczęściej zdecydować się na jedno z dwóch alternatywnych rozwiązań tj. aktualizację do Windows XP/2003, która wiąże się z wprowadzeniem tzw. Active Directory i wynikającymi z tego uzależnieniami, albo przejście na Linuksa.
Ze względu na zbyt duże koszty administrowania i wysokie opłaty licencyjne wynikające ze stosowania Windowsa, Fryzja postanowiła skorzystać z tej drugiej możliwości.
Migracja odbędzie się w zasadzie według typowego scenariusza, który został opisany w poradniku migracyjnym Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Najpierw w powiecie migrowano serwery, jednak próby z oprogramowaniem SuSE Enterprise (NNLS) były nieudane. Kierownik projektu Open Source z działu zajmującego się technicznym wsparciem przetwarzania danych, Andreas Wolf, męczył się z niedziałającym oprogramowaniem przez pół roku, po czym postanowiono skorzystać z usług zewnętrznych, co łączyło się z migracją serwerów do Debiana.
Od lutego br. dziewięć pierwszych z dwudziestu domen NT wykorzystywanych z powiecie wiejskim Fryzja pracuje już pod kontrolą Linuksa.
W ciągu najbliższych 2 – 3 lat także komputery osobiste, których jest około 300, mają pracować z Wolnym Oprogramowaniem. Jednak wcześniej wykonany zostanie krok pośredni polegający na zastąpieniu we wszystkich komputerach własnościowego MS Office przez pakiet biurowy OpenOffice.org. Niemal całkowicie wyeliminowane zostaną programy MS Word i MS Excel. Z MS Word będzie korzystać jeszcze tylko zaledwie kilka specjalistycznych aplikacji, które są z nim silnie zintegrowane, np. system dopuszczenia pojazdów do ruchu. Dostęp do nich ma być realizowany poprzez serwery Windows Terminal Server. W razie potrzeby użytkownicy będą się z nimi łączyć z poziomu linuksowego biurka. Rozwiązanie to wykorzystuje już około 60 stanowisk pracy.
Oszczędności uzyskane dzięki Debianowi nie zostały jeszcze dokładnie policzone. Na samych licencjach powiat wiejski planuje zaoszczędzić 40.000 euro rocznie. Niższe nakłady na osprzęt i administrowanie mają przynieść kolejne ograniczenia kosztów. Ponadto uzyskana zostanie większa stabilność całego systemu informatycznego.
Źródło:
Sueddeutsche Zeitung
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →