Jak wyglądają linuksowe „okienka” i jak się je konfiguruje? Które linuksowe „środowisko graficzne” odpowiednie jest dla moich potrzeb i… możliwości mojego sprzętu? Skąd brać nowe oprogramowanie dla „pingwinka”, jak je instalować i odinstalowywać? – wiedzy niezbędnej do odpowiedzi na takie pytania postaramy się dostarczyć tym, którzy odwiedzą nas podczas majowych warsztatów Jaworznickiej Grupy Użytkowników Linuksa, rozpoczynających się 14 maja br. o godz. 10.00, w pracowni komputerowej ZSZ PKE SA.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych poznaniem podstaw – zdobywającego coraz większą popularność i, co ważne, darmowego – systememu operacyjnego GNU/Linux. Wykłady i ćwiczenia rozpoczynamy o godzinie 10.00 i – z krótkimi przerwami – potrwają do około 14-tej, co jest ubocznym efektem ich koordynacji z funkcjonowaniem miejskiej komunikacji autobusowej w Jaworznie.
Pierwsze dwie godziny zajęć poświęcimy:

  • zagadnieniom konfiguracji serwera X, będącego podstawą tworzenia tzw. graficznego interfejsu użytkownika w linuksie, oraz
  • przedstawieniu kilku środowisk graficznych i tzw. zarządców okien, różniących się stopniem wykorzystania zasobów komputera, możliwościami funkcjonalnymi, ale i… estetycznymi.

W drugiej części warsztatów (od 12.30) pokażemy jak postępować może użytkownik komputera z linuksem „na pokładzie” w sytuacji, gdy dostarczone z zainstalowaną dystrybucją oprogramowanie przestaje mu wystarczać. Na pewno pojawią się tutaj takie pojęcia jak: repozytorium, źródła i paczki, kompilacja, zależności czy zarządzanie pakietami, ale – proszę się nie przerażać – wszystko podane w „lekkostrawnej” formie.
Ten ostatni temat kontynuować będziemy również podczas kolejnych warsztatów, na których m.in. zajmiemy się zagadnieniami optymalizacji przy instalacji ze źródeł, a także pokażemy podstawy tworzenia paczek, co – z góry uprzedzamy – wymagać będzie od słuchacza nieco większego przygotowania.
Więcej informacji na stronie LUGa.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: JLUG.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →