Pełna skrzynka pocztowa – to ewidentny znak, że zbliża się koniec miesiąca. Jako pierwszy wypadł z niej majowy numer Linux Magazine – z dołączoną płytą DVD zawierającą wersję Professional dystrybucji SUSE Linux 9.2, który jeszcze nie tak dawno gościł na sklepowych półkach. Recenzję SUSE 9.2 można znaleźć w naszym archiwum.

W przedstawieniu spisu treści nowego LM przypadkowo wyręczył mnie mmazur (który obiecał już nigdy tego nie robić), dlatego opis najnowszego numeru będzie krótszy niż zwykle. Lektura uprzyjemniła mi pobyt na poczcie, a moją szczególną uwagę przykuło kilka tekstów. Po pierwsze (jak zwykle) wstępniak naczelnego, który wykorzystał pierwsze strony swojego miesięcznika na polemikę z osławionym felietonem Witolda Gadomskiego. Szkoda, że Artur przegapił opublikowanie przez GW polemiki dotyczącej tego tematu, no ale nasi czytelnicy mieli okazję się z nim zapoznać.

Tematem numeru są systemy wirtualne. Znajdziemy więc zarówno opisy standardowego, znanego przez wszystkich oprogramowania (bochs, wine, VMWare), jak i mniej popularnych rozwiązań. Wśród nich są komercyjne Crossover Office i Cedega (pierwsze przydatne do uruchomienia np MS Office – działa idealnie, drugie jest skierowane raczej do graczy), jak i MacOnLinux i PearPC (pierwszy umożliwia uruchomienie systemu MacOS na komputerze PPC, drugi – na zwykłym x86). Nie zapomniano też o User-Mode Linuksie, czyli wirtualnym systemie linuksowym pracującym pod kontrolą Linuksa.

Problemem trochę mniej związanym z Linuksami jako takimi, a bardziej z kształtem sieci w epoce walki o resztki prywatności, jest opis technologii Mixmaster. Umożliwia ona wysyłanie anonimowej poczty przez szereg serwerów przekazujących pocztę dalej, po usunięciu danych umożliwiających zidentyfikowanie nadawcy. Jest to szczególnie interesujące w czasie, kiedy polska prasa donosi o próbach podsłuchania ruchu internetowego przez agencje rządowe.

Jak zwykle ciekawy jest artykuł z serii „Technika jądrowa”, którego autorzy tym razem skupiają się na łączności kernela ze sprzętem, a zwłaszcza urządzeniami PCI. Z kolei administratorzy na pewno łaskawym okiem rzucą na opis programu Smokeping, który ułatwia kontrolę działania serwera. Wreszcie coś dla miłośników MacOSa – opis KoolDocka, namiastki znanego miłośnikom „jabłuszek” Docka. A na zakończenie – rozmowa z Mariuszem Mazurem, który opowiada m.in. o swoich pracach związanych z kernelem, o PLD oraz nieco o różnicach między RPM a DEB.

Mam nadzieję, że ten krótki opis najnowszego numeru pomoże w decyzji, czy warto iść do kiosku i co w nim kupić. Cena numeru: 18,90 zł.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →